• translate
Pramod Behera

News Highlights

  • ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ନୂଆ ଖୋଜ୍।

  • ମସ୍ତିଷ୍କର ନୂତନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସର୍କିଟ ଚିହ୍ନଟ।

  • ଏହା ଦ୍ୱାରା ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥାଏ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାନବ ମସ୍ତିଷ୍କ ବିଷୟରେ ବହୁତ କମ୍ ସୂଚନା ପାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ମାନବ ଆଚରଣ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଅନେକ ଗବେଷଣା କରାଯାଉଛି। ଏଥିରେ ମାନବୀୟ ଧାର୍ମିକ ପ୍ରବୃତ୍ତି ଏବଂ ମନ ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦିଗର ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ମସ୍ତିଷ୍କର ଏପରି ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସର୍କିଟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ଯାହା ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଅଟେ।

ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ଏବଂ ଧାର୍ମିକତାର ସ୍ନାୟୁବିଜ୍ଞାନ ବିସ୍ତୃତ ହୋଇଛି। ପୂର୍ବ ଅଧ୍ୟୟନଗୁଡ଼ିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ନ୍ୟୁରୋଇମେଜିଂ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମସ୍ତିଷ୍କ ସ୍କାନ କରାଯାଇଥାଏ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ କରନ୍ତି। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ ଯେ ଏହି ସମୟରେ ମସ୍ତିଷ୍କର କେଉଁ ଅଂଶ ସକ୍ରିୟ ଥିଲା।

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନଗୁଡ଼ିକ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ଏବଂ ମନ ବିଷୟରେ ଏକ ଅତି ସରଳ ଏବଂ ଅସଙ୍ଗତ ଚିତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛି। ବ୍ରିଘାମର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ଏବଂ ଧାର୍ମିକତାକୁ ମନ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରି ଏହି ପ୍ରକାରର ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନୂତନ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ସେମାନେ ମସ୍ତିଷ୍କର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସର୍କିଟ ସହିତ ଜଡିତ।

ଏହି ମସ୍ତିଷ୍କ ସର୍କିଟ୍ ପେରିଆକେଡକ୍ଟାଲ୍ ଗ୍ରେ (PAG) ରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ। ପେରିଆକେଡକ୍ଟାଲ୍ ଗ୍ରେ (PAG) ହେଉଛି ମସ୍ତିଷ୍କର ଏକ ଅଂଶ ଯାହା ଭୟ, ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା, ସମସ୍ତଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ଆଚରଣ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତବିହୀନ ପ୍ରେମ ସହିତ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଦାୟୀ।

ବାୟୋଲୋଜିକାଲ୍ ସାଇକିଆଟ୍ରିରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅଧ୍ୟୟନର ଅନୁରୂପ, ବ୍ରିଗମ୍ ଏବଂ ହ୍ରଦର ବ୍ରେନ୍ ସର୍କିଟ୍ ଥେରାପିଟିସର ମୁଖ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ମାଇକେଲ୍ ଫର୍ଗୁସନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଫଳାଫଳ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ଏବଂ ଧାର୍ମିକତା ସ୍ନାୟୁବିଜ୍ଞାନ ଗତିଶୀଳତା ସହିତ ଗଭୀର ଭାବରେ ଜଡିତ।

ଫର୍ଗୁସନ୍ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ ଯେ ଏହି ମସ୍ତିଷ୍କ ସର୍କିଟ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର କେନ୍ଦ୍ର ଅଟେ ଏବଂ ଏହା ମସ୍ତିଷ୍କ ବିକାଶର ସର୍ବପ୍ରଥମ ସଂରକ୍ଷିତ ସଂରଚନା ଅଟେ। ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ, ଫର୍ଗୁସନ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହକର୍ମୀମାନେ ଲେସିଅନ୍ ନେଟୱାର୍କ ମ୍ୟାପିଂ କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରି ଜଟିଳ ମସ୍ତିଷ୍କ ଆଚରଣକୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମସ୍ତିଷ୍କ ସର୍କିଟରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ। ରୋଗୀଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଆଘାତର ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏହି ସର୍କିଟ୍ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ଟିମ୍ ୮୮ଟି ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜିକାଲ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ମସ୍ତିଷ୍କ ଟ୍ୟୁମର ଅପସାରଣ ପାଇଁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଇଥିଲା। ଆହତ ଅବସ୍ଥା ମସ୍ତିଷ୍କର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା। ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ଏକ ସର୍ଭେରେ ରୋଗୀମାନେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଗ୍ରହଣ-ଭିତ୍ତିକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ, ଯାହାର ଫଳାଫଳ ଭିଏତନାମ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ମୁଣ୍ଡରେ ଆଘାତ ପାଇଥିବା ଶହେ ରୋଗୀଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ଅନ୍ୟ ତଥ୍ୟର ଏକ ସେଟ୍ ଦ୍ୱାରା ବୈଧ ହୋଇଥିଲା।

ମ୍ୟାପିଂ କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରି ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ PAGରେ କେନ୍ଦ୍ରିତ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମସ୍ତିଷ୍କ ସର୍କିଟ୍ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ସହିତ ଜଡିତ। ଏହି ସର୍କିଟ୍‌ରେ କ୍ଷତ କିମ୍ବା ଆଘାତ ସହିତ ସକରାତ୍ମକ ବା ନରାତ୍ମକ ନୋଡ୍‌ ଅଛି ଯାହା ନଷ୍ଟ ହେଲେ ଲୋକମାନଙ୍କର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ବଢିଯାଏ କିମ୍ବା କମିଯାଏ। ଦ୍ୱିତୀୟ ତଥ୍ୟର ଫଳାଫଳ ମଧ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଫଳାଫଳ ସହିତ ମେଳ ଖାଉଥିବା ପରି ଦେଖାଗଲା। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କର ସାଂସ୍କୃତିକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୃଷ୍ଠଭୂମିରୁ ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

Other Stories