• translate
Pramod Behera

News Highlights

  • ବାଥ୍‌ରୁମ୍‌ର ବାସ୍ତୁଦୋଷ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାର କାରଣ ହୋଇପାରେ

  • ଘରର ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଏ

  • ଘରେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟିକରେ

ଯଦି ଆପଣ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଆର୍ଥିକ୍ ସମସ୍ୟା ସହ ସଂଘର୍ଷ କରିଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ବହୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରୁ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ବାଥ୍‌ରୁମ୍‌ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଅନେକ ଥର ବାଥ୍‌ରୁମ୍‌ର ବାସ୍ତୁଦୋଷ ଘରେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଏବଂ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଯଦି ବାଥ୍‌ରୁମ୍‌ର ବାସ୍ତୁଦୋଷ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଘରର ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଏହି ସମୟରେ ଘରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ତେଣୁ, ଘର ନିର୍ମାଣ କରିବା ସମୟରେ, ବାଥ୍‌ରୁମ୍‌ର ବାସ୍ତୁ ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ-

କବାଟ ବନ୍ଦ ରଖ:

ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘରେ ବାଥ୍‌ରୁମ୍‌ ଏବଂ ଟଏଲେଟ୍ ସଂଲଗ୍ନ କରନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ବାଥ୍‌ରୁମ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରେ କବାଟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟଥା, ଏହାର ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଘରସାରା ବ୍ୟାପିଯିବ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ।

ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା କର:

ସର୍ବଦା ବାଥ୍‌ରୁମ୍‌କୁ ସଫା ରଖିବା ଉଚିତ। କାରଣ ଏହା ଅପରିଷ୍କାର ହେଲେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ବିସ୍ତାର କରିଥାଏ। ବାଥ୍‌ରୁମ୍‌ର ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଭିତରେ ରଖିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବାଥ୍‌ରୁମ୍‌ର ବାୟୁ ଯେପରି ଏହା ଭିତରେ ଚାପି ହୋଇ ନ ରୁହେ ସେଥିପାଇଁ ବାଥ୍‌ରୁମ୍‌ରେ ଏଗ୍‌ଜିଟ୍ ଫ୍ୟାନ୍ ଲଗାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବ୍ୟତୀତ ଏଥିରୁ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବାହାରିବ।

ଶୟନ କକ୍ଷ ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ ନୁହେଁ:

ବାଥ୍‌ରୁମ୍‌ ଶୋଇବା ଘର ସହିତ ଲାଗି ରହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଘରର ଶୋଇବା ଘର ଏବଂ ବାଥରୁମକୁ ଅଲଗା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଘରର ସମସ୍ୟା ଦୂରହୁଏ।

ଏହି ଦିଗରେ ଗାଧୋଇବା:

ବାଥରୁମରେ ଥିବା ଟବ୍ କିମ୍ବା ସାୱାର ଉତ୍ତର ଆଡକୁ ରହିବା ଉଚିତ୍। ସେସବୁ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗକୁ ଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ଦର୍ପଣ କବାଟ ପଛରେ ରଖ:

ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ବାଥ୍‌ରୁମ୍‌ରେ କବାଟ ପଛରେ ଏକ ଦର୍ପଣ ଲଗାଯିବା ଉଚିତ। ଘରର ସିଡ଼ି ତଳେ ଶୌଚାଳୟ କିମ୍ବା ବାଥ୍‌ରୁମ୍‌ ତିଆରି କରନ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ଶୁଭ ବୋଲି ଧରାଯାଏନି।

ବାଥ୍ରୁ‌ମ୍‌ ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ସାମ୍ନାରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ:

ଘରର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ସମ୍ମୁଖରେ ଶୌଚାଳୟ କିମ୍ବା ବାଥ୍‌ରୁମ୍‌ ତିଆରି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହାକୁ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ ଘରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଘରର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।

Other Stories