• translate
Pramod Behera

News Highlights

  • ଆଇନ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଧୋକା ଦେଲେ ମହିଳା

  • LLB ଡିଗ୍ରୀ ନ ପାଇ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଆଡ୍‌ଭୋକେଟ୍

  • ରାଜ୍ୟ ବାର୍ କାଉନ୍‌ସିଲ୍‌ରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜଣେ ମହିଳା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଇନ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଧୋକା ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସେ LLB ଡିଗ୍ରୀ ନ ପାଇ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଆଡ୍‌ଭୋକେଟ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ବାର୍ କାଉନ୍‌ସିଲ୍‌ରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ନ୍ୟୁଜ୍ ମିନିଟ୍‌ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ମହିଳା ବାର୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମଧ୍ୟ ସେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଲାଇବ୍ରେରୀଆନ୍‌ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ।

ଏହି ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିବା ଲାଇଭ୍ ଲ’ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ମହିଳା ଜଣଙ୍କ କେରଳର ଆଲାପୁଜା ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ଓକିଲଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜୁନିଅର ଓକିଲ ଭାବେ କାମକରି ବାର୍‌କୁ ବୋକା ବନେଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ ଶେଷ ବର୍ଷର LLB ଛାତ୍ର ବୋଲି ଦାବି କରିବା ପରେ ଉକ୍ତ ଓକିଲଙ୍କ ସହ ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ୍ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ୨୦୧୯ରେ ବାର୍ କାଉନ୍‌ସିଲ୍‌ରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ଦାବି କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆଲାପୁଜା ବାର୍ ଆସୋସିଏସନ୍‌ରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଆବେଦନ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ଜୁଲାଇ ମାସରେ ବାର୍‌ ଆସୋସିଏସନ୍‌କୁ ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ସଚେତନ କରାଯିବା ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଜାଲିଆତି ହୋଇଥିଲା। କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ମହିଳାଙ୍କର କୌଣସି ଆଇନ ଡିଗ୍ରୀ କିମ୍ବା ନାମଲେଖା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ନାହିଁ। ପଚରାଉଚରା ଏବଂ ତଥ୍ୟ ଜାଣିବା ପରେ ଆସୋସିଏସନ୍‌ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଇ ଆଲାପୁଜା ଉତ୍ତର ପୋଲିସ୍‌ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ପୋଲିସ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିଥିଲା।

ବାର୍‌ର ସଦସ୍ୟ ହେବାକୁ, LLB ଡିଗ୍ରୀଧାରୀଙ୍କୁ ଯେକୌଣସି ବାର୍ କାଉନ୍‌ସିଲ୍‌ରେ ନାମ ଲେଖାଇବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ନାମଲେଖା ନମ୍ବର ଏବଂ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇବାକୁ ପଡିବ। ଏହି କାରଣରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମହିଳା ସେସି କେରଳ ରାଜ୍ୟ ବାର୍‌ ପରିଷଦରେ ନାମ ଲେଖାଇ ନ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରିବା ପାଇଁ ସେ ଏକ ନାମାଙ୍କନ ନମ୍ବର ଦେଇଥିଲେ ଯାହା ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଓକିଲଙ୍କର ଥିଲା।

ଜୁଲାଇ ୨୩ ଗୁରୁବାର ସେସି ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବା ଏବଂ ଜାମିନ ପାଇଁ କୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଆଲାପୁଜା ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲାରେ ୪୨୦ ଠକେଇ ଏବଂ ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ସମ୍ପତ୍ତି ବିତରଣ ଭଳି ଜାମିନବିହୀନ ବିଭାଗକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲା ​। ଜାମିନବିହୀନ ଅପରାଧରେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ବୋଲି ଜାଣିବା ମାତ୍ରେ ସେ କୋର୍ଟରୁ ପଳାୟନ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ପୋଲିସ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜି ପାରି ନାହିଁ।

Other Stories