• translate
Pramod Behera

ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ : ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ସୁନୀଲ ଜାଖଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂଙ୍କ କ୍ଷତରେ ମଲମ ଲଗାଇବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ନୂଆ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସାକରି ଜାଖଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କ୍ୟାପ୍‌ଟେନ୍‌ଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଅନ୍ୟକେହି ଥାଆନ୍ତେ ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବଦଳରେ ପଞ୍ଜାବ ସରକାରକୁ ଚାଷୀଙ୍କ କ୍ରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥାନ୍ତା। ତାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ସ୍ୱୀକାର କରିବାଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ ଯେ କଂଗ୍ରେସ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ବିରୋଧ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ଜାଖଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କ୍ୟାପ୍‌ଟେନ୍‌ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥାଆନ୍ତେ, ତେବେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଜେପି ସରକାର ବିରୋଧରେ ଆଜି ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପଞ୍ଜାବ ସରକାର ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହୋଇଥାନ୍ତା କାରଣ ପୂରା ପଞ୍ଜାବ ଏହି ନୂତନ କୃଷି ଆଇନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବାହାରିଛି।

ରାଜ୍ୟ ଦଳର ନୂତନ ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ନବଜୋତ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇ ଜାଖଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ "ପୂରା ପଞ୍ଜାବ କୃଷି ଆଇନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବାହାରିଛି। ଯଦି କୋଣସି ଅନ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥାଆନ୍ତେ ତେବେ ଆଜି ଯେଉଁ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ତାହା ଆମ ସରକାର (ପଞ୍ଜାବ ସରକାର ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ) ବିରୁଦ୍ଧରେ ହୋଇଥାନ୍ତା। ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ସେସବୁକୁ ଭଲ ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରି ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାକୁ ପଠାଇଦେଲେ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସର ଜାତୀୟ ପୁନଃରୁଦ୍ଧାର ମାର୍ଗ ପଞ୍ଜାବ ହୋଇ ଯାଉଛି ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସର କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବାର ରାସ୍ତା କୋଟକାପୁରା ଏବଂ ବହବଲ କଲାଂ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଏହି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଖଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବହବାଲରେ ପୋଲିସର ଗୁଳିରେ ଦୁଇଜଣ ଯୁବକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ବହବକଲାଂରେ ୧୪ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୫ରେ ବରଗାଡିର ୧୨ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଗୁରୁ ଗ୍ରନ୍ଥ ସାହିବଙ୍କ ବଳିଦାନକୁ ବିରୋଧ କରି ସେହିଦିନ କୋଟକପୁରାରେ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇ ଅନେକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ।

ଏହି ସମୟରେ, ସଂଯୁକ୍ତ କିସାନ୍ ମୋର୍ଚା (SKM) ପାଇଁ ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟକ ୨୦୦ କୃଷକ ଏବଂ କିସାନ୍ ମଜଦୁର ସଂଘର ସମିତି (କେଏମ୍ଏସ୍‌ସି) ପାଇଁ ୬ ଜଣ କୃଷକଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ୧୧ ଟାରୁ ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜନ୍ତର ମନ୍ତରରେ ବିରୋଧ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁବାର ଭାରତୀୟ କିସାନ ୟୁନିଅନର ନେତା ରାକେଶ ଟିକାୟତ ଜନ୍ତର ମନ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ ଯେ କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସଂସଦ ଅଧିବେଶନ ଜନ୍ତର ମନ୍ତରରେ କରିବେ। ପ୍ରକାଶଥାଉ କି ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ୨୬ ତାରିଖରୁ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ସୀମାରେ ନୂତନଭାବେ ପ୍ରଣୀତ ତିନୋଟି କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ କୃଷକମାନେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ କୃଷକ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ବାର ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି।

Other Stories