• translate
Pramod Behera

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଏକ ବଡ ରାଜନୈତିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ରାଜ୍ୟରେ ନେତୃତ୍ୱ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଗନ୍ଧ ତୀବ୍ର ହୋଇଛି। ବିଜେପି ହାଇକମାଣ୍ଡ ସିଏମ୍‌ ବି. ଏସ୍. ୟେଦ୍ୟୁରପ୍ପାଙ୍କ ବିକଳ୍ପ ଚୟନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀକୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇପାରେ। ଯଦି ବିଜେପି ସୂତ୍ରକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ତେବେ ୨୦୨୩ ମସିହାରେ ରାଜ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କିଛି ନାମ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ବିଜେପି ମୋଟ ଆଠଟି ନାମ ଚୟନ କରିଛି। ତେବେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଯେ ବି. ଏସ୍. ୟେଦ୍ୟୁରପ୍ପାଙ୍କ ପରମ୍ପରାକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ହାଇକମାଣ୍ଡ ତରଫରୁ କୌଣସି ଲିଙ୍ଗାୟତ ନାମକୁ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବେ ମନୋନୀତ ହୋଇପାରେ।

ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅନୁଯାୟୀ, ଧରୱାଡ ପଶ୍ଚିମର ବିଧାୟକ ଅରବିନ୍ଦ ବେଲାଡ, ବିଜୟପୁରାର ବିଧାୟକ ବସନାଦୌଡା ପାଟିଲ ୟତନାଲ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାରର ଭୂ-ବିଜ୍ଞାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ମୁର୍ଗେଶ ଆର୍‌ ନିରାନୀ ଏବଂ ବସଭରାଜ ବୋମ୍ମଇରୁ କାହାକୁ ବି ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ମିଳିପାରେ କାରଣ ଏହି ସମସ୍ତ ଲୋକ ଲିଙ୍ଗାୟତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅଟନ୍ତି।

ଯଦି ଏହି ଉତ୍ସଗୁଡିକୁ ବିଶ୍ୱାସକୁ ନିଆଯାଏ, ତେବେ ୟତନାଲ ଏବଂ ଆର୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଦୃଢ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ଅଭିଜ୍ଞତା ଦେଖି ତାକୁ ଏହାର ଫାଇଦା ମିଳିପାରେ। ୟତନାଲ ଉତ୍ତର କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଜଣେ ଲୋକପ୍ରିୟ ନେତା ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପଛୁଆ ଜାତି ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ଦାବି କରି ପଞ୍ଚସାଲୀ ଲିଙ୍ଗାୟତଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନର ଜଣେ ପ୍ରମୁଖ ଚେହେରା ଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଅତି ନିକଟତର ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ବର୍ତ୍ତମାନର ସିଏମ୍ ୟେଦ୍ୟୁରପ୍ପାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ ବାଛିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଏ, ତେବେ ସେ ହୁଏତ ରାଜ୍ୟ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ବସଭରାଜ ବୋମ୍ମାଇଙ୍କ ନାମ ନେଇପାରନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ଯୋଶୀ, ବି.ଏଲ୍ ସନ୍ତୋଷ, ସିଏନ୍ ଅଶ୍ୱଥ ନାରାୟଣ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାଭଦୀ, ଗୋବିନ୍ଦ କରଜୋଲ, ବିଶ୍ୱେଶ୍ୱର ହେଗଡେ କାଗେରୀ ଏବଂ ସିଟି ରବି ଭଳି ଅନ୍ୟ ନାମ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରାଯାଉଛି। ସରକାରରେ ଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ମୁରୁଗେଶ ନିରାନୀ ସିଏମ୍‌ଙ୍କୁ ହଟାଇବା ଖବରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି।

Other Stories