• translate
Pramod Behera

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଯଦି ଆପଣ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷ ଦିନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ବାସ୍ତବରେ, ଆଜି ସକାଳ ୧୧.୩୦ରେ ଶନି ଗ୍ରହ ପୃଥିବୀର ଅତି ନିକଟତର ହେବା ନେଇ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀମାନେ କହିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଶନି, ପୃଥିବୀ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏକ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରହି ସୂର୍ଯ୍ୟ ଚାରିପଟେ ଘୂରି ବୁଲିବେ। ଆଜି ରାତିରେ ଆପଣ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିପାରିବେ। ଏହି ଚମତ୍କାର ଦୃଶ୍ୟକୁ ଖାଲି ଆଖିରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିହେବ।

ଆପଣମାଣେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଚାରିପଟେ ଘୂରିବୁଲିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୩୬୫ ଦିନ ଲାଗେ ଯେତେବେଳେ ଶନି ସୂର୍ଯ୍ୟ ଚାରିପଟେ ଗୋଟିଏ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କକ୍ଷପଥ ଘୂରିବାକୁ ୨୯.୫ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ। ପଠାଣୀ ସାମନ୍ତ ପ୍ଲାନେଟୋରିୟମର ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର ଡ. ସୁଭେନ୍ଦୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ANI ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଭାରତୀୟ ସମୟ ଅନୁଯାୟୀ ସକାଳ ୧୧.୩୦ ସମୟରେ ଶନି ଏବଂ ପୃଥିବୀ ପରସ୍ପରର ନିକଟତର ହେବେ। ଭାରତରେ ଏହା ଦିନ ହେବ, କିନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ରାତି ହେବ, ଲୋକମାନେ ଏକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଶନି ଦେଖିପାରିବେ।”

ପ୍ରକାଶଥାଉ ଯେ ପ୍ରତିବର୍ଷରେ ଥରେ ପୃଥିବୀ ଏବଂ ଶନି ସେମାନଙ୍କ କକ୍ଷପଥରେ ଗତି କରୁଥିବା ବେଳେ ପରସ୍ପରର ନିକଟତର ହୁଅନ୍ତି। ୧ ବର୍ଷ ୧୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ପରସ୍ପରର ନିକଟତର ହୁଅନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଜୁଲାଇ ୨୦, ୨୦୨୦ରେ ଉଭୟ ପରସ୍ପରର ନିକଟତର ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ଅଗଷ୍ଟ ୧୪, ୨୦୨୨ରେ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ପୁଣି ଥରେ ଦେଖାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ଯେତେବେଳେ ଦୁଇଟି ଗ୍ରହ ପରସ୍ପରର ଅତି ନିକଟତର ହୁଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ହାରାହାରି ଦୂରତା ପ୍ରାୟ ୧୨୦ କୋଟି କିଲୋମିଟର ହେବ। ଏହା ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ଦୂରତା ଠାରୁ ୫୦ କୋଟି କିଲୋମିଟର କମ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ୬ ମାସ ପରେ ହୋଇଥାଏ ଯେତେବେଳେ ଶନି ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରୁହେ।

ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୨୧ ରେ ମହାକାଶରେ ଏକ ବିରଳ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ସତେ ଯେପରି ବୃହସ୍ପତି ଏବଂ ଶନି ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ମିଳିତ ହେଲେ। ସେମାନେ ଏକକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ତାରା ଭାବରେ ଦେଖାଗଲେ, ଯାହାକୁ ଏକ ସଂଯୋଗ କୁହାଯାଏ। ପ୍ରାୟ ୪୦୦ ବର୍ଷ ପରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ କୋଲକାତା ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିଲା, ଯଦିଓ ଶୀତଦିନିଆ କୁହୁଡି ଏହି ଦୃଶ୍ୟକୁ ଆଂଶିକ ବାଧା ଦେଇଥିଲା।

Other Stories