• translate
Pramod Behera

ଆମେରିକାର ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ନାସା ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ଏହାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରୋଭର ପଠେଇଥିଲା। ପର୍ସିଭେରେନ୍ସ ରୋଭରର ଏହି ଅଦୃଶ୍ୟ ମିଶନ ଏହିପରି ଅନେକ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା ଯାହା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ମନୁଷ୍ୟର ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଅଭିଯାନର ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଥିଲା। ଏଥିରେ, ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ମାଟିର ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିବାର ଥିଲା। ତେବେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସ ବିଫଳ ହେଲା। ଏହାର କାରଣ ଭିନ୍ନ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଏହି ପର୍ସିଭେରେନ୍ସ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଖୋଦେଇ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ମଙ୍ଗଳରେ ମାଟି ଓ ପଥରର ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିବାର ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ଏହା ବିଫଳ ହୋଇଛି। ଏହି ନମୁନାଗୁଡ଼ିକ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ, ଯାହାକୁ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଇ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ବିଷୟରେ ଅନେକ ପ୍ରାମାଣିକ ସୂଚନା ମିଳିପାରିବ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଜଜିରୋ କ୍ରେଟରରେ ଅବତରଣ କରିଥିବା ପର୍ସିଭେରେନ୍ସର ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ସଫଳ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଶୁକ୍ରବାର ନାସା ପ୍ରଥମ ନମୁନା ପାଇବା ପାଇଁ ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ରୋଭରର ସଙ୍କେତରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ନମୁନା ଟ୍ୟୁବରେ କୌଣସି ଧୂଳି କିମ୍ବା ପଥର ପହଞ୍ଚିପାରିବ ନାହିଁ।

ରୋଭର ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ଗର୍ତ୍ତଯୁକ୍ତ ଛୋଟ କୁଦର ଫଟୋ ନାସା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ରେଡ୍‌ ପ୍ଲାନେଟ୍‌ରେ ରୋବଟ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଖୋଳା ହୋଇଥିବା ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଗର୍ତ୍ତ। ନାସାର ସାଇନ୍ସ ମିଶନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟର ସହଯୋଗୀ ପ୍ରଶାସକ ଥୋମାସ ଜୁର୍‌ବୁକେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦଳ ସେହି ଗର୍ତ୍ତର ଖୋଜରେ ନ ଥିଲେ ଏବଂ ନୂଆ ଭୂମିକୁ ଖୋଳିବା ସବୁବେଳେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ।

ଜୁର୍‌ବୁକେନ୍ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ନାସା ପାଖରେ ସଠିକ୍ ଦଳ ଅଛି ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଯଥାସାଧ୍ୟ ଚେଷ୍ଟା ଚାଲିଛି। ନମୁନା ଜମା କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ଖନନ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ। ଏହା ପ୍ରାୟ ୧୧ ଦିନ ଲାଗିଥାଏ। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ମଙ୍ଗଳରେ ପ୍ରାଚୀନ ଅଣୁଜୀବଗୁଡିକର ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଯାହା ପୁରୁଣା ହ୍ରଦ ମଧ୍ୟରେ ସଂରକ୍ଷିତ ହୋଇଯାଇଥିବେ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ଏହି ଗର୍ତ୍ତରେ ୩.୫ ବିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ହ୍ରଦର ଅବଶେଷ ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ସେହି ସମୟରେ ପୃଥିବୀ ବାହାରେ ଜୀବନ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ବାତାବରଣ ଥିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ। ରୋଭରରେ ୪୩ ନମୁନା ଟ୍ୟୁବ୍ ପଠାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି ଡ୍ରାଇଭରେ ଅତି କମରେ ୨୦ଟି ଟ୍ୟୁବ୍ ଭରିବା ଆଶା କରାଯାଉଛି। ମଙ୍ଗଳ ପୃଷ୍ଠକୁ ଖୋଳୁଥିବା ଟ୍ୟୁବର ଲମ୍ବ ପ୍ରାୟ ୨.୧ ମିଟର।

Other Stories