• translate
Pramod Behera

News Highlights

  • କଂଗ୍ରେସରେ ମିଶିଲେ ରିତୁ ସିଂହ

  • ସପାର ପ୍ରମୁଖ ନେତ୍ରୀ ଥିଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ରିତୁ ସିଂହ ବର୍ତ୍ତମାନ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ପାଇଁ ସଞ୍ଜୀବନୀ ପାଲଟିଛନ୍ତି। ଶନିବାର କଂଗ୍ରେସ ମହାସଚିବ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି ଯେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ରିତୁ ସିଂହଙ୍କ ସହ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ଏବଂ ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ସହ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ରାଲିରେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେବେ।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା କଂଗ୍ରେସ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଦଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସଂଗଠନର ନେତାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରୁଥିଲେ। ହଠାତ୍ ଏକ ସଭାରେ ରିତୁ ସିଂହ ନିଜ ପରିବାର ସହ ଆସି ସଭାରେ ଯୋଗ ଦେବା ସହ କଂଗ୍ରେସ ଦଳରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଦଳରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ରିତୁ ସିଂ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ତଥା ନିର୍ଯାତନା ଉପରେ ପ୍ରତିବାଦ କରିଥାନ୍ତି। ଯେଉଁଠାରେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ବହୁ ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ସେ କଂଗ୍ରେସ ସହିତ ଛିଡା ହୋଇଛନ୍ତି। କାରଣ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ସହିତ କେହି ନ ଥିଲେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ତାଙ୍କ ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଛିଡା ହୋଇଛନ୍ତି।

କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ରିତୁ ସିଂହ ସଞ୍ଜୀବନୀ ବୁଟି ପାଲଟିଛନ୍ତି। କାରଣ ମହିଳା ସଂଗଠନକୁ ଆଗେଇ ନେବାକୁ କଂଗ୍ରେସର କେହି ମୁଖପାତ୍ର ନ ଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ରିତୁ ସିଂଙ୍କ ଆଗମନ ସହିତ କଂଗ୍ରେସକୁ ଏକ ନୂଆ ଆଶା ମିଳିଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ରିତୁ ସିଂହ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟିର ପ୍ରମୁଖ ରହି ଆସିଛନ୍ତି।

କଂଗ୍ରେସ ରିତୁ ସିଂଙ୍କୁ ନେଇ ଆଗାମୀ ଯାତ୍ରାରେ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ। ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ରିତୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମହିଳାଙ୍କ ସମ୍ମାନ ଦିଗରେ ନୂତନ ପ୍ରୟାସ ସୃଷ୍ଟିକରୁଛି।

Other Stories