• translate
Sarbeswar

News Highlights

  • ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୨ କୋଟି ଟିକା

  • ରେକର୍ଡ଼ କଲା ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କର ଆଜି ଜନ୍ମଦିନ। ୭୧ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି। ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ କରୋନା ଟୀକାକରଣରେ ଏକ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଅପରାହ୍ନ ୫ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ଦେଶରେ ୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି। ମୋଦୀଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ବିଜେପି ଦୁଇ କୋଟି ଟିକା ଡୋଜ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିଲା। ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ୫୨୭ ରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ୧୯ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି।

କୋ-ୱିନ ପୋଷ୍ଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ୫.୧୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ଦେଶରେ ୨,୦୦,୪୧,୧୩୬ ଡୋଜ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ୭୮.୬୮ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି। ଏକ ମାସ ତଳେ ଚତୁର୍ଥ ଥର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଏକ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ କହିଥିଲେ ଯେ ଦେଶ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ କୋଟି (ଆଣ୍ଟି-କୋଭିଡ ଟିକା) ଡୋଜ ଦେବାର ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି।

ମନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ରାତି ୧.୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ କୋଟି ଡୋଜ ଦେବା ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି ଏବଂ ଆମେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛୁ। ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଆଜି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଟୀକାକରଣର ଏକ ନୂତନ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରିବୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉପହାର ସ୍ୱରୂପ ପ୍ରଦାନ କରିବୁ। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୬, ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ଓ ୨୭ ରେ ଦେଶରେ ଏକ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ ମାଣ୍ଡାଭିଆ ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଟିକାକରଣ କରିନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ତାଙ୍କ ପ୍ରିୟଜନ,ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ସମାଜର ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ଟୀକାକରଣ କରାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉପହାର ଦେବା ଉଚିତ୍।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଟୀକାକରଣର ୧୦୦ ମିଲିୟନ ମାର୍କରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଭାରତକୁ ୮୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିଛି। ଦେଶରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଡବଲ୍ ଡୋଜ୍ ଟିକାକରଣ କରାଯିବାର ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଥିବାର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି।

Other Stories