• translate
Pramod Behera

ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତି କ୍ରୀଡ଼ା କ୍ଷେତ୍ରରେ ୪୧ ବର୍ଷର ପଦକ ମରୁଡ଼ିକୁ ଶେଷ କରିଛି। ଦଳର ସଫଳତା ପାଇଁ, କେବଳ ଯେ ଖେଳାଳିମାନେ ଦିନରାତି ଏକାଠି କରିଥିଲେ ତାହା ନୁହେଁ, ସପୋର୍ଟ ଷ୍ଟାଫ୍ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ସହ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ।

ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗ୍ରାହାମ୍ ରିଡ୍ ଥିବାବେଳେ ଦଳକୁ ସହାୟତା ଏବଂ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ୬ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲେ। ଏହି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭିନ୍ନ ଭୂମିକା ଥିଲା । ଯଦିଓ ଏହି ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଦଳ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସାମଗ୍ରିକଭାବେ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ଦଳ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଭିନ୍ନ ସ୍ତରରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲା।

ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍ - ଗ୍ରାହାମ୍ ରିଡ୍

ହକି ଦଳର ପରଦା ପଛର ନାୟକ

୨୦୧୯ ମସିହାରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଭାବେ ୫୭ ବର୍ଷୀୟ ଗ୍ରାହାମ୍ ରିଡ୍ ଭାରତୀୟ ଦଳ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲେ। ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ହକି ଦଳର ଜଣେ ଜବରଦସ୍ତ ଡିଫେଣ୍ଡର ଏବଂ ମିଡ୍‌ଫିଲ୍ଡର ରହିଥିଲେ। ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଦଳର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ ଯିଏ ୧୯୯୨ରେ ବାର୍ସିଲୋନା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିଲା। ଦୁଇଟି ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ସମେତ ୧୩୦ଟି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ରିଡ୍‌ଙ୍କର କ୍ରୀଡା ଏବଂ ପରିଚାଳନାଗତ ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ଅତୁଳନୀୟ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି।

୨୦୦୯ରେ, ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ହକି ଦଳର ସହକାରୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଭୂମିକା ପ୍ରାୟ ଜଣେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ପରି ଥିଲା। ରିକ୍ ଚାର୍ଲସୱର୍ଥଙ୍କ ପରେବ୍ ସେ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ହୋଇଥିଲେ। ୨୦୧୬ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପରେ ସେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୧୯ରେ ସେ ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ଆନାଲିଟିକାଲ୍ କୋଚ୍ – ଗ୍ରେଗ୍‌ କ୍ଲାର୍କ

ହକି ଦଳର ପରଦା ପଛର ନାୟକ

ଭାରତୀୟ ଜୁନିୟର ହକି ଦଳର ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଥିବା ଗ୍ରେଗ୍‌ କ୍ଲାର୍କ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଆନାଲିଟିକାଲ୍ କୋଚ୍ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଅଭିଜ୍ଞତା ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ ଥିଲା। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର କ୍ଲାର୍କ କାନାଡା ଦଳର ସହକାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ଲାପ୍‌ଟପ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ମ୍ୟାଚ୍-ବାଇ-ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରି ସେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଭୂମିକା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଅନେକ ଲାଭ ଦେଇଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ମ୍ୟାଚ୍ ପରେ ସେ ଦଳ ସହିତ ବସି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିଗ ଏବଂ ତଥ୍ୟ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରୁଥିଲେ।

କୋଚ୍ - ଶିବେନ୍ଦ୍ର ସିଂ

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସୀତାପୁରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଶିବେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଏସୀୟ ଖେଳ ସମେତ ସମସ୍ତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ୩୮ ବର୍ଷ ବୟସ। ଦଳ ଯେତେବେଳେ ପଡ଼ିଆରେ ଟ୍ରେନିଂ କରେ, ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ତ୍ରୁଟି ସୁଧାରନ୍ତି।

କୋଚ୍ - ପୀୟୂଷ କୁମାର ଦୁବେ

ହକି ଦଳର ପରଦା ପଛର ନାୟକ

୩୩ ବର୍ଷୀୟ ପୀୟୁଷ ଦୁବେ ୨୦୧୯ରେ ସହକାରୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭୂମିକାରେ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଆହ୍ଲାବାଦ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଥିବା ପୀୟୁଷ ମଧ୍ୟ ଭାରତର କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରାଧିକରଣର ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଅଟନ୍ତି। ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି।

ଫିଜିଓଥେରାପିଷ୍ଟ - ରତିନାସାମି ବୋଷ କନ୍ନନ

ହକି ହେଉଛି ଏପରି ଏକ ଖେଳ ଯେଉଁଠାରେ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ମାଂସପେଶୀ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ବ୍ୟତୀତ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କ୍ରୀଡା ଆଘାତର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ବୋଷ କନ୍ନନ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଫିଜିଓଥେରାପିଷ୍ଟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

ମାସେଜର୍ - ଅରୂପ ନାସ୍କର

୩୮ବର୍ଷୀୟ ଅରୂପ ନାସ୍କର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିୟମିତ ମସାଜ ଦେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଫିଟ୍ ଏବଂ ଫୁର୍ତ୍ତି କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଏହି ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଦଳ ସହିତ ଯାଇଥିଲେ।

Other Stories