• translate
Pramod Behera

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍‌ର କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏହାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ୟୁନିଟ୍ ନିୟୋଜିତ କରିଛି। ଚୀନ୍ ସେନାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସେନା କିଛି ମାସ ପୂର୍ବେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ସହିତ ଉତ୍ତର କମାଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳରେ କାଉଣ୍ଟର ବିଦ୍ରୋହ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ୟୁନିଟ୍ ନିୟୋଜିତ କରିଛି।

ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ବିଭାଗକୁ ଉତ୍ତର କମାଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଥିବା ଅପରେସନ୍‌ରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଲଦାଖ ସେକ୍ଟରରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା। ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ANIକୁ କହିଛି ଯେ ସେଠାରେ ଆକ୍ରୋଶ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ଯେକୌଣସି ପ୍ରୟାସକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସାମରିକ ୟୁନିଟ୍ (ପ୍ରାୟ ୧୫,୦୦୦ ସୈନିକ) ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ତାକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନରୁ ହଟେଇ ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ଏହି ସାମରିକ ୟୁନିଟ୍‌ର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସେନାକୁ ଉତ୍ତର ସୀମାନ୍ତରେ ଅପରେସନ୍ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅତିରିକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି। ଚିନି ସେକ୍ଟରରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ରିଜର୍ଭ ଫର୍ମେସନ୍ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଉଚ୍ଚ ପର୍ବତ ଉପରେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଏବଂ ଲଦାଖର ଶୀତଳ ମରୁଭୂମି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଯୁଦ୍ଧ ଖେଳ ଆୟୋଜନ କରନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷଠାରୁ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଉତ୍ତେଜନା ବଢୁଥିବାରୁ ସେମାନେ ଚୀନ୍ ସହିତ ଏକ ବିବାଦରେ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ଜଡିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅଗ୍ରିମ ମୋର୍ଚା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ସାମରିକ ୟୁନିଟ୍ ଗଠନ ପରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଅଭାବକୁ ସେନା ଦ୍ୱାରା ଉପଲବ୍ଧ ଉତ୍ସଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରି ପୂରଣ କରାଯାଇଛି |

ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ସେକ୍ଟରରେ ଭାରତ ପ୍ରାୟ ୫୦,୦୦୦ ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେଠାରେ ଏହାର ଶକ୍ତି ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି। ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରୋଶକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଲେହରେ ୧୪ଟି କର୍ପସରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇଟି ଡିଭିଜନ୍ ଅଛି ଯାହାକି କାରୁସ୍ଥିତ ତୃତୀୟ ଡିଭିଜନ୍ ସହିତ LAC ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ କିଛି ଅତିରିକ୍ତ ସଞ୍ଜିତ ୟୁନିଟ୍ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି ଯାହା ଗତ ବର୍ଷଠାରୁ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ପ୍ରବଳ ଗତିବିଧିକୁ ଦେଖାଯାଉଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ-ମେ ମାସରେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟମାନେ ଶୀଘ୍ର ନିଜର ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ଲଦାଖକୁ ପଠାଇଥିଲେ ଏବଂ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ।

ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଥିବା ଉତ୍ତେଜନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ସରକାର କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଚୀନିମାନଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିଛନ୍ତି। ପଡୋଶୀ ଦେଶର ସୈନିକମାନେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବାରୁ ପ୍ରାୟ ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ ସୈନିକ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି। ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଅବସ୍ଥା ଏତେ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଯେ ଚାରି ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପରେ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ୧୫ରେ ଗଲୱାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରି ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଚୀନ୍ ତା’ର ମୃତ ସୈନିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲା।

Other Stories