• translate
Pramod Behera

News Highlights

  • ବେଙ୍ଗ-ବେଙ୍ଗୁଲୀ ବାହାଘର

  • ହିନ୍ଦୁ ରୀତିନୀତିରେ ହେବା ବିବାହ

ରାୟଗଡ : ଛତିଶଗଡର ରାୟଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ବିବାହକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି। ଏହି ବିବାହ କୌଣସି ମଣିଷର ନୁହେଁ। ଏହା ହେଉଛି ବେଙ୍ଗ ଓ ବେଙ୍ଗୁଲୀ ବିବାହ। ଏହାକୁ ପୁଣୀ ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରାର ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ କରାଯାଇଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୧ରେ, ରାୟଗଡର ଲାଲୁଙ୍ଗା ଠାରେ ବେଙ୍ଗ-ବେଙ୍ଗୁଲୀ ବିବାହ ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ବର ଓ କନ୍ୟା ପକ୍ଷରୁ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଲୋକମାନେ ନାଚିଥିଲେ ଏବଂ ଗାଇଥିଲେ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏକ ଭୋଜିର ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା। ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଜପରେ ବିବାହ ସମାରୋହ ଶେଷ କରିଥିଲା। ଧୂମଧାମରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଅନନ୍ୟ ବିବାହର ଆଲୋଚନା ଏବେ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ କରାଯାଉଛି।

Frog Weddingବେଙ୍ଗ-ବେଙ୍ଗୁଲୀ ବିବାହ

ଛତିଶଗଡର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ ଯଦି ବେଙ୍ଗ ବେଙ୍ଗୁଲୀଙ୍କ ବିବାହ କରିଦିଆଯାଏ ତେବେ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଭଲ ବର୍ଷା ହୁଏ। ଏହି ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଶନିବାର ରାୟଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଲାଇଲୁଙ୍ଗା ବ୍ଲକର ଏକ ଛୋଟ ଗାଁ ବେସ୍କିମୁଡା ଠାରେ ଏକ ବେଙ୍ଗ ଓ ବେଙ୍ଗୁଲି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରାରେ ଯେପରି ମଣିଷମାନେ ବିବାହ କରିଥାନ୍ତି ସେହିପରି ସମାନ ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ଏହି ବିବାହ ସମାରୋହରେ ପୂରା ଧୂମାଧାମରେ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ବିବାହ ଭୋଜି ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଛପା ଯାଇଥିଲା।

ଏହି ବିବାହରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳର ବିଜେୱାଇଏମ୍ ନେତା କୃଷ୍ଣ ଜୟସୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବେସ୍କିମୁଡାଠାରେ ଆୟୋଜିତ ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ବର ବେଙ୍ଗ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ସୋନାଜୋରୀ ଗାଁର ବରଯାତ୍ରୀ ନାଚି ଗାଇ ମଣ୍ଡପରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେଠାରେ କନ୍ୟା ପକ୍ଷର ବେସ୍କିମୁଦା ଗ୍ରାମବାସୀ ବର ପକ୍ଷକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ।

କୃଷ୍ଣ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି୍ ଯେ ବର ବରର ପାଭିଲିୟନରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପଣ୍ଡିତ ଜପ କରି ବିବାହର ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତି ସମ୍ପନ୍ନ କରିଥିଲେ। ଏଠାରେ ଭୋଜି ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାମବାସୀ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ସମଗ୍ର ବିବାହ ପଛରେ ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯେତେବେଳେ ବର୍ଷା ନ ହୁଏ ଏହିପରି ଭାବରେ ବେଙ୍ଗ ଓ ବେଙ୍ଗୁଲୀଙ୍କ ବିବାହ ସମାରୋହ ହୋଇଥାଏ।

Other Stories