• translate
Pramod Behera

ମୁମ୍ବାଇ : ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା କାରଣରୁ ବନ୍ୟା ଓ ଭୂସ୍ଖଳନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏନେଇ ଶନିବାର ସୁଦ୍ଧା ୮୨ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୩୮ରୁ ଅଧିକ ଆହତ ଓ ୫୫ ଜଣ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି।  ରାଜ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ରାୟଗଡ ଜିଲ୍ଲା ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏଠାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଶନିବାର ୪୭କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ତଳିଆ ଗାଁରେ ଭୂସ୍ଖଳନରେ ୩୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ପୁଣେରେ ପାୱାର ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ନଅଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ପ୍ରାୟ ୯୦,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଗତ ଚାରି ଦିନ ଧରି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ କୋଙ୍କଣ ଅଞ୍ଚଳର ରତ୍ନାଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ରାୟଗଡ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କୋଲ୍ହାପୁର ଜିଲ୍ଲା ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସତରା ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଛି।

ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ଫୋର୍ସ (ଏନଡିଆରଏଫ)ର ୨୧ ଟି ଟିମ୍ ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ୧୪ ଟି ସେନା, ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦଳ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ଫୋର୍ସ (SDRF)ର ଚାରିଟି ଦଳ ମଧ୍ୟ ଥଇଥାନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ସିଏମଓ) ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବନ୍ୟାରେ ୭୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୩୮ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବନ୍ୟାରେ ୩୦ ଜଣ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଶୁକ୍ରବାର ପିଟିଆଇକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଅନେକ ଭୂସ୍ଖଳନ ସମେତ ୧୨୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ରିଲିଫ୍‌ ଏବଂ ପୁନର୍ବାସ ବିଭାଗରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୯୦,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସିଏମଓ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ୭୫ ପଶୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଅଜିତ ପାୱାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୁଣେ ଜିଲ୍ଲାର ୨୩ ଟି ଅଞ୍ଚଳ ଭୂସ୍ଖଳନ ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ। ସେଥିରେ ଆମ୍ବେଗାଓଁରେ ପାଞ୍ଚଟି ଅଞ୍ଚଳ ଥିବାବେଳେ ମାଭଲ ଏବଂ ଖେଡରେ ଦୁଇଟି, ଭୋରରେ ତିନୋଟି, ମୁଲଶୀ, ଜୁନ୍ନର ଏବଂ ଭେଲହାରେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ଅଞ୍ଚଳ ରହିଛି।

ପାୱାର ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, 'ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଶନିବାର ସକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ (ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ) ମୋଟ ୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ରାୟଗଡରେ ୪୭ ଜଣ, ସତାରାରେ ୬ଜଣ, ମୁମ୍ବାଇରେ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ୪ଜଣ, ପୁଣେରେ ଜଣେ, ରତ୍ନାଗିରିରେ ୧୧ ଜଣ, କୋଲ୍ହାପୁରରେ ୫ଜଣ ଏବଂ ସିନ୍ଧୁଦୁର୍ଗରେ ୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଶନିବାର ସକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାୟଗଡରେ ୫୩ ଜଣ, ସତାରାରେ ଚାରି ଜଣ ଏବଂ ଥାନେରେ ଦୁଇ ଜଣ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବନ୍ୟା ଓ ଭୂସ୍ଖଳନରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅନୁଗ୍ରହ ରାଶି ଘୋଷଣା କରିଥିବାବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ସତରା ଜିଲ୍ଲାର ପାଟନ ତହସିଲର ଆମ୍ବେଘର ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଭୂସ୍ଖଳନ ସ୍ଥାନରୁ ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ୧୬ ଜଣ ଲୋକ ଫସିଥିବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

Other Stories