• translate
Prangyan Parimita

ଦିଲ୍ଲୀ : ପୋଲିସ କମିଶନର ରାକେଶ ଆସ୍ଥନାଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି । ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ କମିଶନର ତଥା ଗୁଜୁରାଟର କ୍ୟାଡର ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିଚାରାଧୀନ ଆବେଦନକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଆବେଦନରେ ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ କମିଶନର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସେବାରେ ଏକ ବର୍ଷ ବୃଦ୍ଧିକୁ ବେଆଇନ୍ କହି ଆବେଦନକାରୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନା ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ପଦରେ ସେବା ଜାରି ରଖିବେ ।

ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନାଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ଏକ ଏନଜିଓ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲା । ଏନଜିଓ ସେଣ୍ଟର ଫର ପବ୍ଲିକ୍ ଇଣ୍ଟର୍ସ ମକଦ୍ଦମା (ସିପିଏଲ୍) ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନାଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ଆବେଦନ କରିଥିଲା । ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ କମିଶନର ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ, ସିବିଆଇର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବା ପରଠାରୁ କିଛି ସଂସ୍ଥା ତାଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରୁଥିବା ଆବେଦନ ଉପରେ ସେ ନିଜର ପକ୍ଷ ରଖିବା ସହ କହିଥିଲେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଜାଣିଶୁଣି ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିରନ୍ତର ଅଭିଯାନ ଚାଲିଛି ।

ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନରେ କୁହାଯାଇଥିଲା, ତାଙ୍କର ସର୍ବନିମ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ୬ ମାସ ନଥିଲା । ତେଣୁ ତାଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ କୌଣସି UPSC ପ୍ୟାନେଲ ଗଠନ କରାଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ଆବେଦନପତ୍ରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା । ଏହାସହ ସର୍ବନିମ୍ନ ଦୁଇ ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ଆଦର୍ଶକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପୂର୍ବରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଆସ୍ଥାନାଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ଉପରେ ଆବେଦନ ଉପରେ ରାୟ ଶୁଣାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇଥିଲେ । ଜୁଲାଇ ୩୧, ୨୦୨୧ରେ ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନା ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିଥାଆନ୍ତେ । କିନ୍ତୁ ଏହାର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ କମିଶନର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ପୂର୍ବତନ ସିବିଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଲୋକ ବର୍ମାଙ୍କ ଓ ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା । ସିବିଆଇର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଲୋକ ବର୍ମାଙ୍କ ଉପରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ । ଆଉ ସେହି ସମୟରେ ବିବାଦକୁ ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଧାନସଭାରେ ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ କମିଶନର ପଦରୁ ହଟାଇବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା ।

Other Stories