• translate
Prangyan Parimita

News Highlights

  • ଜେଲ ଗଲେ ନନ୍ଦ କୁମାର ବଘେଲ ।

  • ଗିରଫ କଲା ରାୟପୁର ପୋଲିସ୍

ରାୟପୁର : ଜେଲ ଗଲେ ଛତିଶଗଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୂପେଶ ବଘେଲଙ୍କ ବାପା ନନ୍ଦ କୁମାର ବଘେଲ । ଜାତିଆଣ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ ପରେ ୧୫ ଦିନିଆ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୧ ରେ ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ହେବ । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ନନ୍ଦ କୁମାର ବଘେଲଙ୍କ ଜାମିନ ପାଇଁ କୌଣସି କାଗଜପତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ସେପଟେ ନନ୍ଦକୁମାର କହିଛନ୍ତି, ଏହା ମୋର ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଯୁଦ୍ଧ । ମୁଁ ଏହା ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଯିବି।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତବେଳେ ନନ୍ଦକୁମାର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ବାସନ୍ଦ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ଆଉ ଏନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ଆଉ ଏନେଇ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରାଜଧାନୀ ରାୟପୁରର ଡିଡି ନଗର ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଏକ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । ଧାର୍ମିକ ଭାବନାକୁ ଆଘାତ ଦେବା ଏବଂ ଦଙ୍ଗା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡବିଧି ସଂହିତା ୧୮୬୦ର ଧାରା ୧୫୩A ଏବଂ ୫୦୫-A (B) ଅଧୀନରେ ବାଗେଲଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିଲା ।

ତେବେ ନନ୍ଦ କୁମାର ବଘେଲଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀକୁ ନେଇ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୂପେଶ ବଘେଲ୍ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜଣେ ପୁଅ ଭାବେ ବାପାଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚୟ ସମ୍ମାନ ଜଣାଉଛି । କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ବାପାଙ୍କ ଏଭଳି ଭୁଲକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ମୋ ସରକାରରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଆଇନର ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ନୁହଁନ୍ତି । ଏପରିକି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାପା ବି ହୁଅନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି, ମୋ ସରକାର କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଆଇନର ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ନୁହଁନ୍ତି ବୋଲି ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ନିଜେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେଶ ବଘେଲ୍ ।

ଆଇପିସିର ଧାରା ୧୫୩ ଏବଂ ୧୫୩ଏ ଅନୁସାରେ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଲିଖିତ କିମ୍ବା ମୌଖିକ ଭାବରେ ବିବୃତ୍ତି ଦିଅନ୍ତି, ଯାହା ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଦଙ୍ଗା, ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା କିମ୍ବା ଶତ୍ରୁତା ସୃଷ୍ଟି କରେ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥି ସହିତ ଧାରା ୪୦୪ ଅନୁସାରେ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇ ସାମାଜିକ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ସୃଷ୍ଟି କଲେ, ତାଙ୍କୁ ତିନି ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାରାଦଣ୍ଡ ସହ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇପାରିବ ।

Other Stories