• translate
Otv Khabar Bureau

News Highlights

  • ବାଟବଣା ହେଉଛି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜଳା ଯୋଜନା

  • କବାଡିଆରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ଏଲ୍‌ପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର

ଭୋପାଲ: କବାଡିଆରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ସିଲିଣ୍ଡର । ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ଭିଣ୍ଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଯେଉଁଠାର କବାଡି ଦୋକାନରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ୱା ଦୁଇଟି ନୁହେଁ ପଡି ରହିଛି ଅନେକ ସିଲିଣ୍ଡର । ଯାହାର କାରଣ ଶୁଣିଲେ ହୁଏତ ଆପଣଙ୍କୁ ଟିକେ ଅଡୁଆ ଲାଗିପାରେ । ହେଲେ କଥାଟି ଏକ୍‌ଦମ୍‌ ସତ । ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ଭିଣ୍ଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ସିଲିଣ୍ଡର ସବୁ କାବାଡିଆକୁ ବିକ୍ରି କରିଦିଆଯାଉଛି ।

୨୦୧୬ ମେ ମାସ ୧ ତାରିଖରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜଳା ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହିଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ପରିବାରକୁ ନିରାପଦ, ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ବଣ୍ଟନ କରିବା ସହ ରୋଷେଇରେ ପୁରୁଣା, ଅସୁରକ୍ଷିତ ତଥା ପ୍ରଦୂଷିତ ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଗରିବ ପରିବାରକୁ ମାଗଣାରେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ଯୋଗାଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ସରକାର ଏପିଏଲ୍ ଓ ବିପିଏଲ୍ କାର୍ଡ ଥିବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘରୋଇ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି ।

ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ଭିଣ୍ଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏହିପରି ଏକ ଫଟୋ ଯାହାକୁ ଦେଖିଲେ ଉଜ୍ଜଳ ଯୋଜନା ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥାଏ । ହେଲେ ଏହି ସମୟରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜଳା ଯୋଜନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ଏବେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯାଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ସିଲିଣ୍ଡକୁ କାବାଡିଆରେ ବିକ୍ରି କରିଦିଆଯାଉଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସିଲିଣ୍ଡର ସହ ମିଳିଥିବା ଚୁଲାକୁ ମଧ୍ୟ କବାଡିଆରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି । ଫଳରେ ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀମାନେ ପୂର୍ବ ପରି ଘସି ଓ କାଠ ଜାଳି ରୋଷେଇ କରୁଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମିଳିଥିବା ମାଗଣା ସିଲିଣ୍ଡର ସରିଯିବା ପରେ ସେହି ସିଲିଣ୍ଡରରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଗ୍ୟାସ୍‌ ଭର୍ତ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପଇସା ନାହିଁ । ଅପରପକ୍ଷେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଲେ ଗୋଟିଏ ସିଲିଣ୍ଡରକୁ ରିଫିଲ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୯୨୫ ରୁ ୧୦୫୦ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ । ପାଖରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଅର୍ଥ ନଥିବାରୁ ସେମାନେ ସିଲିଣ୍ଡର ଭରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି । କାରଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ପରିବାର ସଦସ୍ୟମାନେ ଦିନ ମଜୁରିଆ ଭାବରେ କାମକରୁଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରରେ ପ୍ରାୟ ୪-୫ ଜଣ ସନ୍ତାନ ରହିଛନ୍ତି ।ତେଣୁ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ରୋଜଗାରରେ ସେମାନଙ୍କର ପରିବାର ପୋଷିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ଏପରି ଅବସ୍ଥାରେ ସେମାନେ ସିଲିଣ୍ଡରକୁ ଭରିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି । ଫଳରେ ଘରେ ପଡି ପଡି ସିଲିଣ୍ଡରରେ ଜଙ୍କ୍ ଲାଗିବା ସହ ସେଗୁଡିକ କୌଣସି କାମରେ ଅସୁନଥିବାରୁ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ସିଲିଣ୍ଡରକୁ କବାଡିଆରେ ବିକ୍ରି କରିଦେଉଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ସିଲିଣ୍ଡର ଯୋଗାଉଥିବା ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସିଲିଣ୍ଡର ଯୋଗାଇବାର କୌଣସି ଖର୍ଚ୍ଚ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ ଯାହା ଫଳରେ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡୁଛି ।

ଏହି ଘଟଣାରେ ଜିଲ୍ଲା ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀ ଆବ୍‌ଦେଶ ପାଣ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି, ‘ସିଲିଣ୍ଡର କବାଡିଆକୁ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବାର କୌଣସି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନାହିଁ’ । ସେପଟେ ପ୍ରାୟ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ପୁନର୍ବାର ଗ୍ୟାସ ଭରିବାକୁ ଆସୁନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ଗ୍ୟାସ୍‌ ଏଜେନ୍ସି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

Other Stories