• translate
Pramod Behera

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଯୋଗ ଗୁରୁ ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ପତଞ୍ଜଳି ଗୋଷ୍ଠୀ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ରୁଚି ସୋୟା ଆସାମ, ତ୍ରିପୁରା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟରେ ତାଳ ତେଲ କମ୍ପାନୀ ଖୋଲିବା ନେଇ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି।

ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପତଞ୍ଜଳି ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ୱାରା ତୈଳ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ତାଳ ତେଲ ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସ୍ଥାନ ସର୍ଭେ କରିସାରିଛି। ଏହି କମ୍ପାନୀ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ଚୁକ୍ତିନାମା ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ। ଆସାମ, ତ୍ରିପୁରା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ରୁଚି ସୋୟା ନିଜର ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ୟୁନିଟ୍ ସ୍ଥାପନ କରିବ ଏବଂ ତାଳ କ୍ରୟ କରିବ।

କମ୍ପାନୀ ଅନୁଯାୟୀ, ପତଞ୍ଜଳିର ଏହି ଯୋଜନା ହେଉଛି ଉତ୍ତର ପୂର୍ବରେ ତାଳ ତେଲ କମ୍ପାନୀ ସ୍ଥାପିତ କରିବା। ଏଥିପାଇଁ ଆସାମ, ତ୍ରିପୁରା, ମେଘାଳୟ, ମଣିପୁର ସମେତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଛି। ସର୍ଭେ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି। ପ୍ରକାଶଥାଉ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆସାମ, ତ୍ରିପୁରା, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଆଣ୍ଡାମାନ, ଗୁଜୁରାଟ, ଗୋଆ, ଆନ୍ଧ୍ର, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, କେରଳ, ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ତାଳ ତେଲ କମ୍ପାନୀ ରହିଛି।

ପିଟିଆଇ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଯୋଗ ଗୁରୁ ରାମଦେବ ତୈଳ କମ୍ପାଣୀ କେବେ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ତେବେ ରୁଚି ସୋୟାର ଅନୁସରଣକାରୀ ସର୍ବସାଧାରଣ ଅଫର (FPO) ପରେ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପାନୀ FPO ମାଧ୍ୟମରେ ନିବେଶକଙ୍କଠାରୁ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଛି।

ଫଳସ୍ୱରୂପ, ପତଞ୍ଜଳି ଆୟୁର୍ବେଦ ରୁଚି ସୋୟାରେ ୪,୩୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅଂଶଧନ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି। ବିକ୍ରୟରୁ ଉଠାଯାଇଥିବା ଟଙ୍କା ଋଣ ପରିଶୋଧ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ବୋଲି ବାବା ରାମଦେବ କହିଛନ୍ତି। ସେ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଚାଷୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ରୁଚି ସୋୟା ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାପିତ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କାରଖାନା ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ ହେବ, କାରଣ ତାଳ ଅମଳ ହେବାର ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ତେଲ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରିବାକୁ ହୋଇଥାଏ।

Other Stories