• translate
Pramod Behera

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଣ୍ଟୋନି ବ୍ଲିଙ୍କନ୍‌ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଯାତ୍ରା ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ହୋଇପାରେ। ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଭ୍ରମଣ ତାରିଖ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ବିବରଣୀ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଛି। ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ବ୍ଲିଙ୍କନଙ୍କ ଏହି ଯାତ୍ରା ପ୍ରଥମ ଭାରତ ଗସ୍ତ ହେବ।

ତେବେ ଏଭଳି ଗସ୍ତରେ କୌଣସି ସରକାରୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଏହି ଗସ୍ତର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ୱାଶିଂଟନରେ କ୍ୱାଡ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ନେତାଙ୍କ ଶାରୀରିକ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏକ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିବା। ଏହି କ୍ୱାଡ୍‌ରେ ଭାରତ, ଜାପାନ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଆମେରିକା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ଜାନୁଆରୀରେ ବାଇଡେନ ପ୍ରଶାସନ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ବ୍ଲିଙ୍କନ୍ ଭାରତ ଆସିବାରେ ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ଉଚ୍ଚ ପଦସ୍ଥ ଅଧିକାରୀ ହେବେ। ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କକୁ ଆହୁରି ବ୍ବଢାଇବା ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ଲାୟଡ୍ ଜେ ଅଷ୍ଟିନ ତିନି ଦିନିଆ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଭାରତ, ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର କ୍ୱାଡ୍‌ ଗୋଷ୍ଠୀର ଶୀର୍ଷ ନେତୃତ୍ୱ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ଡିଜିଟାଲ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ସହଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବାର କିଛି ଦିନ ପରେ ଅଷ୍ଟିନଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତ ହୋଇଥିଲା।

Other Stories