• translate
Pramod Behera

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅଧିକାଂଶ ଟିକାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ଯଥା ୨ରୁ ଆଠ ଡିଗ୍ରୀ ତାପମାତ୍ରା ଆବଶ୍ୟକ। କେତେକ ଟିକା ମାଇନସ୍ ୭୦ ଡିଗ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାପମାତ୍ରା ଆବଶ୍ୟକ କରେ। କିନ୍ତୁ IISc ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏକ ଟିକା ଏକ ମାସ ୩୭ ° C ରେ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ଦେଢ ଘଣ୍ଟା ୧୦୦ ° C ରେ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖାଯାଇ ପାରିବ।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ଫର୍ମ ମିନଭ୍ୟାକ୍ସର ସହଯୋଗରେ ଏକ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଯାହା କମ୍ ତାପମାତ୍ରା ଆବଶ୍ୟକ କରେ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ୱାର୍ମ ଭେକ୍ସିନର ନାମ ଦିଆଯାଇଛି। ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ବଜାରରେ ୱାର୍ମ ଭେକ୍ସିନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଏକ୍ସେଲର ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ସିରିଜ୍ ରାଉଣ୍ଡ୍‌ ପାଣ୍ଠିରୁ ୪.୨ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ (୩୧କୋଟି) ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି। କୋଭିଡ୍-୧୯ ଏବଂ ମାନବ ଇନ୍‌ଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ପାଇଁ ଏହା ଆଉ ଏକ ନୂତନ ଟିକା ଉପରେ କାମ କରୁଛି ଏବଂ ଏହି ଅର୍ଥ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ବିକାଶକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ବୋଲି ଫର୍ମ କହିଛି ।

ୱାର୍ମ ଭେକ୍ସିନ୍‌ ଦୁନିଆର ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବାରେ ସହାୟକ ହେବ ଯେଉଁଠାରେ ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାରର ପ୍ରବେଶ ସୀମିତ ଅଟେ। CSIROର ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, IISc ଏବଂ Mynvax ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହେଉଥିବା ଏହି ଟିକାଟିରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଅଛି ଯାହା କରୋନାର ଚାରୋଟି ପ୍ରକାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ।

ଲେଟ୍ସ ଭେଞ୍ଚର ଏବଂ କିଛି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ଏଞ୍ଜେଲ୍ ନିବେଶକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ରାଉଣ୍ଡରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକି ଏହାର ପ୍ରି-ସିରିଜ୍ A ନିବେଶକମାନଙ୍କ ପରି ୧ କ୍ରାଉଡ୍, କୋଟକ୍ ଇନ୍‌ଭେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ୍ ଆଡଭାଇଜର୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଏଞ୍ଜେଲ୍ ନିବେଶକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ।

ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସ, ବାଙ୍ଗାଲୋର ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ୱାର୍ମ କରୋନା ଟିକା କରୋନାର ସମସ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରକାର ଯେପରିକି ଆଲ୍‌ଫା, ବିଟା, ଡେଲ୍‌ଟା, କାପ୍ପା ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ।

ଏସିଏସ୍ ଇନ୍ଫେସ୍କିୟସ୍ ଡିଜିଜ୍ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି ୱାର୍ମ କରୋନା ଟିକା ସୂତ୍ର ମୂଷା ଠାରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ବିକଶିତ କରିଛି।

Other Stories