• translate
Pramod Behera

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଓ ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ସାମ୍ନା କରୁଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ପଛରେ ଥିବା କାରଣଗୁଡିକ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିରେ ମାନବଜନିତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସହିତ ପ୍ରାକୃତିକ କାରଣଗୁଡିକ କ’ଣ ଏବଂ ଆମେ କିପରି ଏହି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜଗୁଡ଼ିକର ମୁକାବିଲା କରିପାରିବା ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭୌଗୋଳିକ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରୁ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ଅପସାରଣ ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦ୍‌ଗିରଣ ହିଁ ଦାୟୀ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠର ତାପମାତ୍ରା ସ୍ଥିର ରହିଛି।

Volcanoଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦ୍‌ଗିରଣ

ସାଉଥମ୍ପଟନ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ସହ ସିଡ୍‌ନୀ ୟୁନିଭର୍ସିଟି, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟା ନ୍ୟାସନାଲ୍ ୟୁନିଭର୍ସିଟି, ଓଟାୱା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଲିଡ୍‌ସ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ କାମ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଗତ ୪୦ କୋଟି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପୃଥିବୀ, ମହାସାଗର ଓ ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ଉପରେ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ପ୍ରଭାବ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ରାସାୟନିକ ପାଣିପାଗର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯେଉଁଥିରେ ପଥର ଭାଙ୍ଗିବା ଠାରୁ କ୍ୟାଲ୍‌ସିୟମ୍-ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଭଳି ସାମଗ୍ରୀ ନଦୀରୁ ସମୁଦ୍ରରେ ମିଶେ, ଯାହା ଫଳରେ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ (CO2) ସଂରକ୍ଷଣ କରେ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡର ସ୍ତର ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ବିଶ୍ୱ ଜଳବାୟୁକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ।

ସାଉଥମ୍ପଟନ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଆର୍ଥ ସାଇନ୍ସର ଆସୋସିଏଟ୍ ପ୍ରଫେସର ତଥା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ମୁଖ୍ୟ ଲେଖକ ଡ. ଟମ୍ ଗର୍ନନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠର ଅପକ୍ଷୟ ଏକ ଭୌଗୋଳିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଥର୍ମୋଷ୍ଟାଟ୍‌ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ପୃଥିବୀର ଜଟିଳତା ହେତୁ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବା କାରକଗୁଡିକ ଜାଣିବା କଷ୍ଟକର। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ସହ-ଲେଖକ ପ୍ରଫେସର ଆଲ୍‌କୋ ରୋଲିଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀର ଅନେକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପରସ୍ପର ସହ ଜଡିତ ଏବଂ କିଛି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଓ ଏହାର ପ୍ରଭାବର ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ବଡ଼ ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିଛି। ଏହି ଜଟିଳତାକୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଦଳ ଏକ ମେସିନ୍ ଲର୍ନିଙ୍ଗ ଆଲ୍‌ଗୋରିଦମ ସହିତ ଏକ ନୂତନ ଆର୍ଥ ନେଟ୍‌ୱାର୍କ ତିଆରି କଲା ଏବଂ ଏଥିରେ ଟେକ୍ଟୋନିକ୍ ପ୍ଲେଟ୍ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କଲା। ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ପୃଥିବୀର ସିଷ୍ଟମ ଭିତରେ ଥିବା ମୁଖ୍ୟ ପାରସ୍ପରିକ କ୍ରିୟା ଏବଂ ସମୟ ସହିତ ଏହାର ବିକାଶକୁ ବୁଝିବାରେ ସକ୍ଷମ କଲା।

Volcanoଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦ୍‌ଗିରଣ

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଗତ ୪୦ କୋଟି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଅପକ୍ଷୟର ତୀବ୍ରତାରେ ମହାଦ୍ୱୀପୀୟ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଚାପ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଥିଲା। ଆଜି ଏହି ଚାପ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ଆଣ୍ଡେସ୍ ଏବଂ ଆମେରିକାର କାସ୍କେଡସ୍ ଭଳି ଆଗ୍ନେୟଗିରିର ଏକ ଧାରା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଏହି ଆଗ୍ନେୟଗିରିଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ପୃଥିବୀର ବୃହତ୍ତମ ଏବଂ ଦ୍ରୁତତମ କ୍ଷୟର କାରଣ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ପଥର ଖଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକ ବିଛିନ୍ନ ହୋଇ ରାସାୟନିକ ଭାବରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ହେଉଛି। ଏନେଇ ସେଗୁଡିକ ଶୀଘ୍ର ଅପକ୍ଷୟ ହୋଇ ସମୁଦ୍ରରେ ମିଶୁଛି। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ଅନ୍ୟ ସହ-ଲେଖକ ପ୍ରଫେସର ମାର୍ଟିନ ପାମର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ସନ୍ତୁଳନ କାର୍ଯ୍ୟ। ଗୋଟିଏ ପଟେ, ଏହି ଆଗ୍ନେୟଗିରିଗୁଡିକ ବହୁ ପରିମାଣର କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ନିର୍ଗତ କରୁଥିବାବେଳେ ଅପକ୍ଷୟ ଯୋଗୁଁ ଅଧିକ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି।

Other Stories