• translate
Pramod Behera

ପ୍ରାୟ ଏକ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ସଦର ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଡାକଶିରାରେ ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।​ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପଡିଥିବା ଏକ ଅସ୍ୱସ୍ଥ ଗଛକୁ ବ୍ୟବସାୟୀ ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ କରି କାଟି ଘରକୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଗଛ ସହ ଯାହା ଘଟିଛି ତାହା ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ। ଏବେ ଏହି ଗଛ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ଏହି କଥା ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଙ୍ଗଲୀ ନିଆଁ ପରି ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଏକ ଐଶ୍ୱରୀୟ ଶକ୍ତି ଭାବରେ ବିବେଚନା କରି ପୂଜା ଅର୍ଚ୍ଚନା ପାଇଁ ସେଠାକୁ ସୁଅ ପରି ଛୁଟିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ମୁତାବକ ଡାକଶିରା ନିବାସୀ ଇନ୍ଦ୍ରନାରାୟଣ ଚୌବେଙ୍କ ଉଦ୍ୟାନରେ ଏକ ବଡ଼ ଅସ୍ୱସ୍ଥ ଗଛ ଥିଲା। ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବର୍ଷା ଋତୁରେ ଏହି ଗଛ ଗଳି ପଡିଥିଲା। ଏହା ପରେ ଇନ୍ଦ୍ରନାରାୟଣ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ହାତରେ ଏହାକୁ ବିକ୍ରି କରି ଦେଇଥିଲେ। କିଣିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣର ଗଛର ଶାଖାଗୁଡିକୁ କାଟି ନେଇଯାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଗଛର ଗଣ୍ଡିକୁ ଚାରି ଭାଗରେ କାଟି ସେଠାରେ ପକେଇ ରଖିଥିଲେ।

ସେବେଠାରୁ ସେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆଉ ସେଠାକୁ ଫେରି ନ ଥିଲେ। ଇନ୍ଦ୍ର ନାରାୟଣ ମଧ୍ୟ ଗଛ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ନ ଥିଲେ। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ବର୍ଷା ଋତୁରେ ଏକ ଅଜବ ଘଟଣା ଲୋକଙ୍କୁ ଚକିତ କରି ଦେଇଥିଲା। ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ ହୋଇ ପଡି ରହିଥିବା ଗଛର ଗଣ୍ଡିଗୁଡିକ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଯୋଡିହୋଇ ଯାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଗଛର ଗଣ୍ଡି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠିଆ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ଧୀରେ ଧୀରେ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ମାଡିଗଲା। ସୋମବାର ଯେଉଁଠାରେ ଗଛଟି ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିଲା ସେଠାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶନ ଓ ପୂଜନ ପାଇଁ ଏକାଠି ହେବା ଦେଖାଯାଇଛି।

କୃଷ୍ଣ ବିଦ୍ୟା କେନ୍ଦ୍ରର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡକ୍ଟର ମନୋଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜ୍ଞାନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏପରି ଘଟଣାର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏପରି ହୋଇପାରେ ଯେ ଗଛଟି କଟିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ମୂଳ ଗଭୀର ମାଟି ତଳେ ରହିଯାଇଥିବ ଏବଂ ପରେ ଗଛଟି ପୂନର୍ବାର ଉଠିଥିବ। କିନ୍ତୁ ଏପରି ଘଟଣା ବୁଝିବା ବାହାରେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ, ଏହାକୁ କେବଳ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ କୁହାଯାଇପାରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯେଉଁଠାରେ ଅସ୍ୱସ୍ଥ ଗଛଟି ପୁନର୍ବାର ଉଠିଛି ସେଠାରେ ଏକ ଚଉତରା ତିଆରି କରିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ଏପରିକି ଏଠାରେ ଏକ ଦାନ ବାକ୍ସ ରଖାଯିବା ସହ ମୁକ୍ତ ଦାନର ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଏହି ଗଛ ଥିଲା ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏହା ଉଅପରେ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି।

ତେବେ ଏନେଇ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇନି। ଗାଁର ଲୋକମାନେ କେବଳ ଏତିକି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ବ୍ୟବସାୟୀ ଜଣକ ଗଛର ଶାଖା ପ୍ରଶାଖାଗୁଡିକ କାଟୁଥିଲେ ତାଙ୍କ କରତ ଅନେକ ବାର ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିଲା। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପୁରୁଣା ଗଛରେ ଥିବା ଗଣ୍ଠି ଯୋଗୁଁ ଏହା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ତେବେ ଗଛର ଚାରିଟି ସ୍ଥାନରେ ଗଣ୍ଠିଥିବା ବେଳେ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କଟାଯାଇ ନାହିଁ।

Other Stories