• translate
Pramod Behera

ଲାତେହର : ଝାଡଖଣ୍ଡର ଲାତେହରରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକତାର ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ମନିକା ବ୍ଲକ୍‌ର ସେମରୀ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଶ୍ମଶାନ ଘାଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କୌଣସି ରାସ୍ତା ନ ଥିଲା। ସେମରୀ ଓ ବାରୱାଡିହର ଉଭୟ ହିନ୍ଦୁ-ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ପାରସ୍ପରିକ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କେତେକ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ରୟତି ଜମି ଦାନ କରି ସେମାନଙ୍କ ଶ୍ରମଦାନରେ ଶ୍ମଶାନ ଘାତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତା ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି। ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସେହିଦିନ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପର୍ବ ହଜରତ ମହମ୍ମଦଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଇଦ୍-ଉଲ୍-ମିଲାଦୁନବୀ ଥିଲା। ଏହା ସହିତ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଶରଦ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ମଧ୍ୟ ଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ଉଭୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାରସ୍ପରିକ ଭାଇଚାରାର ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଏକ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛି।

No way to go to crematorium, muslim families give landହିନ୍ଦୁଙ୍କ ଶ୍ମଶାନ ପାଇଁ ଜାଗା ଛାଡିଲେ ମୁସଲମାନ

ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଗାଁର ଉଭୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ କୋଦାଳ, କୋଡି, ଟୋକେଇ ଧରି ଶ୍ମଶାନ ଘାଟରେ ପହଞ୍ଚି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସେମରୀ ଗାଁର ଗ୍ରାମ ମୁଖ୍ୟ ନାଗେନ୍ଦ୍ର ଓରାଂବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଠାକୁ ଯିବାର କୌଣସି ଉପାୟ ନ ଥିବାରୁ ହିନ୍ଦୁମାନେ ଶ୍ମଶାନ ଘାଟକୁ ଯିବାରେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମରୀ ଏବଂ ବାରୱାଡିହ ଗାଁର ଲୋକମାନେ ଏକାଠି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ଶବଦାହକୁ ଯିବା ପାଇଁ ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କର ଜମି ଦେଇଥିଲେ।

ଗାଁ ମୁଖିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଅନେକ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କୁ ଏହି ଶ୍ମଶାନ ଘାଟରେ ଶବଦାହ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ରାସ୍ତା ଅଭାବରୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ତେବେ ଶ୍ମଶାନ ଘାଟ ଯିବା ପାଇଁ ରୟତି ଜମି ଦେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଇନଜୀବୀ ଅନ୍‌ସାରୀ, ଆମୀର ହସନ ଅନ୍‌ସାରୀ, ଔରଙ୍ଗଜେବ ଖାନ, ବିସ୍ମିଲ୍ଲାହ ଖାନ, ଗୁଲାମ ହୁସେନ୍, ସଲିମ ଅନ୍‌ସାରୀ ସହିତ ଅନ୍ୟମାନେ ଅଛନ୍ତି।

ମୁସଲମାନ ପରିବାର ଯେ ଖାଲି ଜମି ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ। ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଶ୍ରମଦାନ କରିଛନ୍ତି। ନିଜେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ସହିତ ମିଶି ଶ୍ମଶାନ ଘାଟକୁ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣରେ ସାହାଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମବାସୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦିନ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ହଜରତ ମହମ୍ମଦ ସାହେବଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଓ ହିନ୍ଦୁ ସନାତନ ଧର୍ମର ଶରଦ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଥିବାରୁ ପାରସ୍ପରିକ ଭାଇଚାରାର ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟିକରିବା ପାଇଁ ଏହି ଦିନଟି ସ୍ଥିର କରାଯାଇ ଥିଲା।

Other Stories