• translate
Pramod Behera

ଦୁନିଆ ଅନେକ ରହସ୍ୟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ। କେଉଁ କେଉଁ ସ୍ଥାନ ଏଲିଏନ୍ କାରଣରୁ ତ ପୁଣି କେଉଁ ସ୍ଥାନ ଭୂତମାନଙ୍କ କାରଣରୁ ରହସ୍ୟମୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଏକ ହ୍ରଦ ଅଛି ଯାହାର ରହସ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭୟାନକ। ଯିଏ ଏଠାକୁ ଯାଆନ୍ତି ଆଉ ଫେରନ୍ତି ନାହିଁ। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହି ହ୍ରଦର ରହସ୍ୟ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାଣିପାରି ନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ହ୍ରଦ ଭାରତ ଏବଂ ମିଆଁମାର ସୀମାରେ ଅବସ୍ଥିତ।

ଏହି ହ୍ରଦ ବିଷୟରେ ଅନେକ ରହସ୍ୟମୟ କାହାଣୀ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏହି ହ୍ରଦକୁ 'ଲେକ୍ ଅଫ୍‌ ନୋ ରିଟର୍ଣ୍ଣ' କୁହାଯାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହାକୁ ନାୱାଙ୍ଗ୍‌ ୟାଙ୍ଗ୍‌ ହ୍ରଦ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଏହା ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଅଛି। କୁହାଯାଏ ଯେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଆମେରିକୀୟ ବିମାନର ପାଇଲଟ୍‌ମାନେ ଏହାକୁ ଏକ ସମତଳ ଭୂମି ଭାବି ଏଠାରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅବତରଣ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପାଇଲଟ୍‌ମାନଙ୍କ ସହିତ ସେହି ଜାହାଜ ରହସ୍ୟମୟ ଭାବରେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଏହି ହ୍ରଦ ସହିତ ଆଉ ଏକ ରହସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଯୋଡି ହୋଇଛି । କୁହାଯାଏ ଯେ ଯୁଦ୍ଧ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଜାପାନୀ ସୈନିକମାନେ ଫେରି ଯାଉଥିଲେ, ସେମାନେ ଏହି ହ୍ରଦ ନିକଟରେ ଥିବା ରାସ୍ତା ଭୁଲି ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ କୁହନ୍ତି ଯେ ସୈନିକମାନେ ମ୍ୟାଲେରିଆରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସମସ୍ତେ ମରିଥିଲେ। ତଥାପି, ସତ୍ୟ କ’ଣ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡି ନାହିଁ।

'ଲେକ୍ ଅଫ୍‌ ନୋ ରିଟର୍ଣ୍ଣ' ହ୍ରଦ ସହିତ ଆଉ ଏକ କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ। ଏହି ହ୍ରଦର ଅନ୍ୟ ଏକ ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତି। ପଡୋଶୀମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ବହୁ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଗାଁର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ବଡ ମାଛ ଧରି ସମଗ୍ର ଗାଁକୁ ଭୋଜି ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଜଣେ ଜେଜେମା ଏବଂ ତାଙ୍କ ନାତୁଣୀକୁ ଏହି ଭୋଜିକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। ଏଥିରେ ବିରକ୍ତ ହୋଇ ହ୍ରଦକୁ ଜଗିଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଗାଁଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ପରଦିନ ସମଗ୍ର ଗାଁ ହ୍ରଦରେ ମିଶିଯାଇଥିଲା।

ଏହି ହ୍ରଦର ରହସ୍ୟ ପର୍ଦାଫାସ ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ସଫଳ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି ଯେ ଏଠାକୁ ଯାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କୁଆଡେ ଯାଆନ୍ତି!

Other Stories