• translate
Chandan Shishu

କଟକ: ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ଗୁରୁତର ହୋଇ SCBରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ନାବାଳିକା ସୁସ୍ଥ। ସଫଳ ହେଲା ମଂଜୁଳାଙ୍କ ହାତରେ ହୋଇଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସର୍ଜରୀ। ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲା ରାଇଘର ଅଞ୍ଚଳର ନାବାଳିକା ମଞ୍ଜୁଳାଙ୍କୁ କାଲି SCBରୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯିବ। ଅପରେସନ୍‌ ସଫଳ ନେଇ SCB ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସର୍ଜରୀ ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତର ବିଭୂତି ନାୟକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ମୋତେ ଡାକ୍ତର ପାଖକୁ ନିଅ ନହେଲେ ମୋତେ ମାରିଦିଅ। ସାପ କାମୁଡାରେ ଜ୍ୱାଳାରେ ଛଟପଟ ହେଉଥିବା ୯ ବର୍ଷର କୁନି ଝିଅ ମଞ୍ଜୁଳାର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭରା କାନ୍ଦଣା ସବୁଆଡେ ବେଶ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା। ସେପଟେ ମଞ୍ଜୁଳାକୁ ଦଂଶିଥିବା ସାପ ବି ତାର ଭୁଲ ପାଇଁ ପେଡ଼ି ଭିତରେ ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଥିଲା। ନବରଙ୍ଗପୁର ଅଞ୍ଚଳର ମଞ୍ଜୁଳାର ଡାହାଣ ପଟ ହାତଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପଚି ଯାଇଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ଶେଷରେ ବିଳମ୍ବରେ କଟକ ବଡ଼ ମେଡ଼ିକାଲ ଆସିଥିଲା।

ସେତେବେଳେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସର୍ଜରୀ ବିଭାଗର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖରେ ଦୁଇଟି ଚାଲେଞ୍ଜ ଥିଲା। ମଞ୍ଜୁଳାର ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବା, ହାତଟିକୁ ନ କାଟି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା। ଏଥିପାଇଁ ଆପ୍ରାଣ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ। ଶେଷରେ ନୂଆ ଜୀବନ ପାଇଲା ମଞ୍ଜୁଳା।

ମଞ୍ଜୁଳା SCBର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସର୍ଜରୀ ବିଭାଗରେ ଗତ ଜୁଲାଇ ମାସ ୧୪ ତାରିଖରେ ଆଡମିଶନ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଅପରେସନ ୧୬ ତାରିଖ ଓ ପରେ ଶେଷ ଅପରେସନ ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ୬ ତାରିଖରେ ହୋଇଥିଲା। ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଂଶରୁ ଚମଡା ଆସି ହାତରେ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏସସିବି ମେଡିକାଲ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସର୍ଜରୀ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତର ବିଭୂତି ନାୟକଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ଵାବଧାନରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେବା ପରେ ମଞ୍ଜୁଳା ଏବେ ସୁସ୍ଥ। ମେଡିକାଲରୁ ଆସନ୍ତା କାଲି ଡିସଚାର୍ଜ ହେବ।

ରିପୋର୍ଟ: ପ୍ରଭାତ ବିଷୋୟୀ 

Other Stories

  • ତାମିଲନାଡୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଷ୍ଟାଲିନ୍ ଓ ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
    Stalin Letter To CM Neveen ବାଣକୁ ବ୍ୟାନ ନ କରିବାକୁ ନବୀନଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଷ୍ଟାଲିନ୍

    ଏନଜିଟି ଓ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଗାଇଡଲାଇନ୍ ମାନି ବାଣକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉ ବୋଲି ଓଡ଼ିଶା, ଦିଲ୍ଲୀ, ରାଜସ୍ଥାନ ଓ ହରିୟାଣାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ଷ୍ଟାଲିନ। ଏହି ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ନିଷ୍ପତ୍ତିର ପୁନର୍ବିଚାର କରିବାକୁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

  • khordha firing
    Firing ସମ୍ପର୍କିୟ ଭଉଣୀ ଘରେ ଭାଇକୁ ଗୁଳି

    ବେଗୁନିଆରେ ଘଟିଲା ଗୁଳିକାଣ୍ଡ। ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ବିଭୂତି ଭୂଷଣ ଜେନା ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଛାତି ତଳେ ଏକ ଗୁଳି ବାଜିଛି। ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବାରୁ ତାଙ୍କୁ...

  • Group clashes over goat deaths
    Group Clashes ଛେଳି ମୃତ୍ୟୁରୁ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ

    ଅସ୍ତରଙ୍ଗ ଥାନା ପାଟସୁନ୍ଦରପୁର ଗାଁରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ;ଛେଳି ମୃତ୍ୟୁରୁ ହୋଇଛି ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ; ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର। ଛେଳିକୁ ବାଇକ୍ ଧକ୍କା ଦେବାରୁ ବଚସା ହୋଇଥିଲା, ଏହାପରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ।

  • ଟିଟିଲାଗଡ ହସପିଟାଲ
    Titilagarh Hospital ନର୍ସ ହାତରେ ଗଲା ରୋଗୀର ଜୀବନ !

    ହସ୍ପିଟାଲରେ ଡାକ୍ତର ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରୋଗୀର ଚିକିତ୍ସା ନ କରି ନର୍ସମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଉଥିବାରୁ ଏଭଳି ରୋଗୀର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଥିବା ପରିବାର ତରଫରୁ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।