• translate
Pramod Behera

News Highlights

  • ପିଓକେକୁ ନେଇ ଭାରତ-ପାକ୍ ବିବାଦ

  • ହୋଇ ପାରୁନି ପିଓକେ ବିକାଶ

  • ପାକିସ୍ତାନର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହେତୁ ଏହା ପଛରେ ପଡିଛି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ନିକଟରେ କାଶ୍ମୀରର ସେହି ବଡ଼ ଭାଗରେ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଛି ଯାହା ପାକିସ୍ତାନର ଦଖଲରେ ଥିବା ପାକିସ୍ତାନର ଦଖଲରେ ଅଛି। ଏହାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର କୁହାଯାଏ। ଆଇନଗତ ଭାବରେ, ଏହି ଅଂଶ ଭାରତର ଅଟେ, ଯାହା ପାକିସ୍ତାନ ୭୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ବେଆଇନ ଭାବେ ଦଖଲ କରି ରଖିଛି। ତେବେ ଭାରତ ଏହାକୁ କେବେ ବି ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ଫେରାଇ ଆଣିବା ନେଇ ଚେଷ୍ଟା କରି ନାହିଁ। ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପାକିସ୍ତାନର ଶାସକ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ପାର୍ଟୀ ଉପରେ ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏହି ନିର୍ବାଚନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି। ସେ ପୁନର୍ବାର ପାକିସ୍ତାନକୁ କହିଛି ଯେ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ନାହିଁ। ଏହି ଜମି ଭାରତର ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାକୁ ଖାଲି କରିବା ଉଚିତ।

ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଲା, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ମହାରାଜା ହରି ସିଂଙ୍କର ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ଥିଲା। ତାହା ହେଲା ସେ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଭାରତରେ କିମ୍ବା ପାକିସ୍ତାନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା। କିନ୍ତୁ ହରି ସିଂ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ବହୁତ ସମୟ ନେଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା କାଶ୍ମୀରବାସୀ (ମୁସଲମାନ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଜନସଂଖ୍ୟା) ହରି ସିଂଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଗଢିଲେ। ଏହି ବିଦ୍ରୋହର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ହରି ସିଂ ଭାରତୀୟ ସେନାର ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡିଥିଲେ, ତା’ପରେ ଭାରତ ତାଙ୍କୁ ସର୍ତ୍ତରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲା।

ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ଭାରତର ଏକ ରାଜ୍ୟ ଭାବରେ ସ୍ୱୀକାର କରିବା ଏବଂ ଭାରତକୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା, ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ଭଳି କିଛି ଅଧିକାର ଦେବାକୁ ଥିଲା। ହରି ସିଂ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେତେବେଳକୁ ବିଦ୍ରୋହୀମାନେ ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ଦଖଲ କରିସାରିଥିଲେ। ପରେ, ରାଜନୀତି ଦେଖି ଏହି ଅଂଶର କାଶ୍ମୀରବାସୀ ନିଜକୁ ସ୍ୱାଧୀନ ଘୋଷଣା କଲେ। ସେବେଠାରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଆଜାଦ କାଶ୍ମୀର ବା ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର (ପିଓକେ) କୁହାଯାଏ।

ପିଓକେର ସମୁଦାୟ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରାୟ ୧୩ହଜାର ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର, ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବାସକରନ୍ତି। ଯଦିଓ ଏହି ଅଂଶ ପ୍ରାୟତଃ ବିସ୍ମୃତ ହୋଇ ରହିଛି କିନ୍ତୁ ପିଓକେ ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ରହିଛି।

ଉଭୟ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ଅଂଶ ଉପରେ ନିଜର ଅଧିକାର ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଅଂଶ ଏକ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇ ରହିଛି। ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର ଦଖଲ କିପରି? ସେଠାକାର ଲୋକମାନେ କ’ଣ କରନ୍ତି? କିପରି ବଞ୍ଚନ୍ତି? ଆସନ୍ତୁ ସେ ବିଷୟରେ କିଛି ତଥ୍ୟ ଜାଣିନେବା।

ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରକୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି, ଏହାର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିକୁ ଗିଲ୍‌ଗିଟ୍‌ ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ କୁହାଯାଏ। କିନ୍ତୁ, ପାକିସ୍ତାନରେ ଏହି ଦୁଇ ଅଂଶକୁ ମିଶେଇ ଆଜାଦ କାଶ୍ମୀର ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ପିଓକେର ଗଠନ ଏବଂ ଭୂଗୋଳ :

  • ପାକିସ୍ତାନର ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରର ପ୍ରମୁଖ ହେଉଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ଯିଏ ନିଜ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି।
  • ପାକ୍ ଅଧିକୃତ କିମ୍ବା ଆଜାଦ କାଶ୍ମୀର ଦାବି କରିଛି ଯେ ଏହାର ନିଜସ୍ୱ ସରକାର ଅଛି କିନ୍ତୁ ସତ୍ୟ ଏହା ହେଉଛି ଯେ ଏହି ସରକାର କେବଳ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧୀନରେ କାମ କରୁଛି। ପିଓକେର ନିଜସ୍ୱ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏବଂ ହାଇକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଅଛି।
  • ଏହା କାଶ୍ମୀରର ଏକ ଅଂଶ, ଯାହାର ସୀମା ପାକିସ୍ତାନର ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଦେଶ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ୱାଖାନ କରିଡର୍‌, ଚୀନ୍‌ର ଝିନଝିୟାଙ୍ଗ ଏବଂ ଭାରତର କାଶ୍ମୀର ପୂର୍ବରେ ମିଶିଛି।
  • ଯଦି ଗିଲ୍‌ଗିଟ୍ ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନକୁ ହଟାଯାଏ, ତେବେ ଆଜାଦ କାଶ୍ମୀରର କ୍ଷେତ୍ର ୧୩ ହଜାର ୩୦୦ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ହେବ, ଯାହାର ଜନସଂଖ୍ୟା ୪୦ ଲକ୍ଷ। ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ଭାରତୀୟ କାଶ୍ମୀରଠାରୁ ପ୍ରାୟ ତିନି ଗୁଣ ଅଧିକ।
  • ମୁଜାଫରବାଦ ହେଉଛି ପାକ୍‌ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରର ରାଜଧାନୀ। ଏଠାରେ ୮ଟି ଜିଲ୍ଲା ମିରପୁର, ଭୀମବର୍, କୋଟଲି, ମୁଜାଫରବାଦ, ବାଗ, ନୀଲମ, ସୁଧାନୋଟି ଏବଂ ରାୱାଲକୋଟ ବ୍ୟତୀତ ୧୯ଟି ତହସିଲ ଏବଂ ୧୮୨ ଟି ଫେଡେରାଲ୍‌ କାଉନ୍‌ସିଲ୍‌ ଅଛି।

ପିଓକେରେ ସାଧାରଣ ଜୀବନ :

  • ପିଓକେର ଲୋକମାନେ ମୁଖ୍ୟତଃ କୃଷି ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ। ମକା, ଗହମ, ଜଙ୍ଗଲଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ପଶୁପାଳନ ଏଠାରେ ଆୟର ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ସ।
  • ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ କୋଇଲା ଏବଂ ଚକ୍‌ର କିଛି ଭଣ୍ଡାର ଅଛି, ବକ୍ସାଇଟ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ଏଠାରେ ଥିବା ଶିଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ମୁଖ୍ୟତଃ କାଠ ଜିନିଷ, ବସ୍ତ୍ର ଏବଂ କାର୍ପେଟ୍‌ ପରି ଦ୍ରବ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ କରନ୍ତି।
  • କୃଷିରୁ ଛତୁ, ମହୁ, ଅଖରୋଟ୍, ସେଓ, ଚେରି, କିଛି ଔଷଧ, ବାଦାମ ଏବଂ ଜାଳେଣି କାଠ ମିଳିଥାଏ।
  • ପସ୍ତୋ, ଉର୍ଦ୍ଦୁ, କାଶ୍ମୀରୀ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବୀ ହେଉଛି ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ମୁଖ୍ୟ ଭାଷା।

ଏହାର ପରିସ୍ଥିତି :

  • ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଭାବ ରହିଛି, ତଥାପି ଏଠାରେ ସାକ୍ଷରତା ହାର ୭୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି।
  • ୨୦୧୧ରେ, ପିଓକେର ଜିଡିପି ୩.୨ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଥିଲା। ଏହାର ଦକ୍ଷିଣ ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି। ଏଠାରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନେ ୟୁରୋପ ଏବଂ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରେ ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ କାମ କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି।
  • ଯଦି ତଥ୍ୟକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ପିଓକେର ଅବସ୍ଥା ବହୁତ ଖରାପ। ଏଠାରେ କୌଣସି ବିକାଶ ହୋଇ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପାକିସ୍ତାନର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହେତୁ ଏହା ପଛରେ ପଡିଯାଇଛି।
  • ପାକିସ୍ତାନ ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଆତଙ୍କବାଦ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି। ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣର ଦୋଷୀ ଅଜମଲ କସାବଙ୍କୁ ନିଜେ ମୁଜାଫରବାଦରେ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

Other Stories