• translate
Pramod Behera

ଭାରତ ସ୍ୱାଧୀନତା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଏକ ବଡ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଥିଲା ଯେ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାଷା କ’ଣ ହେବ? ମୁସଲମାନ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଢୁଥିବା ମତଭେଦ ପାଇଁ ଭାଷା ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଥିଲା। ଉତ୍ତର ଭାରତର ଲୋକେ ଭାବୁଥିଲେ ଯେ ହିନ୍ଦୀ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ଭାଷା ଏବଂ ଉର୍ଦ୍ଦୁ ହେଉଛି ମୁସଲମାନମାନଙ୍କର ଭାଷା। ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ବହୁ ଲୋକ ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ଉର୍ଦ୍ଦୁ ଜାଣିଥିଲେ ଓ ଲେଖୁଥିଲେ।

ଏହି ସମୟରେ, ହିନ୍ଦୀର ଦେବନାଗରୀ ଲିପିର ଉଭୟ ପ୍ରଚାର ଓ ଅଭ୍ୟାସ ବଢୁଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଶ୍ନ ଆସୁଥିଲା ଯେ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତର ଭାଷା କ’ଣ ହେବ?

୧୯୧୮ ମସିହାରେ, ଭାରତ ଫେରିବାର ଦିନ ଦିନ ପରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଇନ୍ଦୋରର ହିନ୍ଦୀ ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଥିଲେ ଯେ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଇଂରାଜୀରେ କୁହନ୍ତି। ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଇଂରାଜୀ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ସେହିଭଳି, ମୁଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ ହିନ୍ଦୀକୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାଷା ଭାବରେ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଉ। ଏହାକୁ ଜାତୀୟ ଭାଷା କରି ଆମର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ।

Hindi Diwas 2021ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ୨୦୨୧

ଏହା ପରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ସେହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ପାଞ୍ଚଟି 'ହିନ୍ଦୀ ଦୂତ' ପଠାଇଲେ ଯେଉଁଠାରେ ହିନ୍ଦୀ ଅଧିକ ପ୍ରଚଳିତ ନ ଥିଲା। ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସାନପୁଅ ଦେବଦାସ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଦୂତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଥିଲେ। ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ହିନ୍ଦୀ ଦୂତ ପ୍ରଥମେ ହିନ୍ଦୀର ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ତତ୍କାଳୀନ ମାଡ୍ରାସ ରାଜ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଯାହାକୁ ଆଜି ତାମିଲନାଡୁ କୁହାଯାଉଛି।

ଯେତେବେଳେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପଚରାଗଲା ଯେ ସରକାରୀ ଭାବରେ ଇଂରାଜୀ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। ଏହାକୁ ବଦଳାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏହାକୁ ଏହିପରି ଜାରି ରଖିବା ଉଚିତ କାରଣ ଲୋକମାନେ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭାଷା ବୁଝିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ କହିଥିଲେ ଯେ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନୀଙ୍କୁ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାଷା କରିବା ଭଲ ହେବ କାରଣ ଏହା ହିନ୍ଦୁ-ମୁସଲମାନ, ଉତ୍ତର-ଦକ୍ଷିଣକୁ ଯୋଡିଥାଏ। ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ ହିନ୍ଦୀକୁ କେବଳ ଦେଶର ଭାଷା ତଥା ସରକାରୀ ଭାଷା ଭାବରେ ନୁହେଁ ବରଂ କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ।

Hindi Diwas 2021ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ୨୦୨୧

ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କହୁଥିଲେ, “କୋର୍ଟ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାଷା ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ। ଯଦି ଏହା ନ ହୁଏ, ଲୋକମାନେ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବୁଝିପାରିବେ ନାହିଁ। ଜାତୀୟ ଏବଂ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାଗୁଡ଼ିକୁ କୋର୍ଟରେ ଆଗକୁ ନେବାକୁ ହେବ। ଭାଷଣ ଶେଷରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ କହିଥିଲେ, ଏହା ମୋର ବିନମ୍ର କିନ୍ତୁ ଦୃଢ ବିଚାର ଯେ ଯଦି ଆମେ ହିନ୍ଦୀକୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାଷାର ମାନ୍ୟତା ନ ଦେବା, ଅନ୍ୟ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାଗୁଡ଼ିକୁ ସେମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ନ ଦିଆଯିବ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱରାଜଙ୍କ ସମସ୍ତ ଆଲୋଚନା ଅର୍ଥହୀନ ହେବ।”

ଅଗଷ୍ଟ ୧୦, ୧୯୪୭ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଆର୍ଟିକିଲ୍‌ରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାଷା ବିଷୟରେ ଲେଖିଥିଲେ, “ମୁଁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରତିଦିନ ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଭେଟିଥାଏ। ଯେଉଁଥିରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଭାଷା କୁହନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସଂସ୍କୃତ ଶବ୍ଦ କମ୍, ପାର୍ସୀ ଏବଂ ଆରବୀ ଶବ୍ଦ ମଧ୍ୟ ବେଶୀ ନ ଥାଏ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଦେବନାଗରୀ ଲିପି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ସେମାନେ ମୋତେ ଏକ ଭିନ୍ନ ଇଂରାଜୀରେ ଚିଠି ଲେଖନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଦେଶୀ ଭାଷାରେ ନ ଲେଖିବାକୁ କୁହେ, ସେମାନେ ଉର୍ଦ୍ଦୁରେ ଲେଖନ୍ତି। ତେବେ ଯଦି ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, 'ହିନ୍ଦୀ' ଅନେକ ଭାଷାର ଖେଚେଡି ଏବଂ ଏହାର ଲିପି କେବଳ ଦେବନାଗରୀ, ତେବେ ଏହି ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର କ’ଣ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ହେବ?

Hindi Diwas 2021ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ୨୦୨୧

ସେହି ପ୍ରବନ୍ଧରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ଗ୍ରାମରେ ବାସ କରୁଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟଙ୍କ ବହି ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ସେମାନେ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନୀ କୁହନ୍ତି, ଯାହାକୁ ମୁସଲମାନମାନେ ଉର୍ଦ୍ଦୁ ଲିପିରେ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁମାନେ ଉର୍ଦ୍ଦୁ କିମ୍ବା ନାଗରୀ ଲିପିରେ ଲେଖନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ଉଭୟ ଲିପି ଶିଖିବା ଆମର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ।”

ସମ୍ବିଧାନ ସଭାର ସଦସ୍ୟ ମହମ୍ମଦ ଇସ୍‌ମାଇଲଙ୍କ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୪, ୧୯୪୯ରେ ଭାଷା ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ବିତର୍କକୁ ନେଇ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ଯେ ସମ୍ବିଧାନ ସଭାକୁ ହିନ୍ଦୀକୁ ରାଜଭାଷା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରି ଉଭୟ ଉର୍ଦ୍ଦୁ ଓ ଦେବନାଗରୀକୁ ସରକାରୀ ଭାଷା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ଏବଂ ସମ୍ବିଧାନ ଦେବନାଗରୀରେ ହିନ୍ଦୀକୁ ସରକାରୀ ଭାଷା ବିବେଚନା କଲା।

Other Stories