• translate
Pramod Behera

News Highlights

  • ଜର୍ମାନୀର ଲୁଫଥାନ୍ସା ଏୟାର ସର୍ଭିସର ନିଷ୍ପତ୍ତି

  • ବିମାନ ସେବାରେ ଲିଙ୍ଗ ନିରପେକ୍ଷ ସମ୍ବୋଧନ

  • ଶୁଣାଯିବନି ‘ଲେଡିଜ୍ ଆଣ୍ଡ୍ ଜେଣ୍ଟଲିମ୍ୟାନ୍’ 

ସମ୍ବୋଧନକୁ ନେଇ ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ପରମ୍ପରା ଅଛି। ବିମାନ ଯାତ୍ରାରେ ଏ କଥା ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଏ ଯେ କୌଣସି ସମ୍ବୋଧନରେ ସାଂସ୍କୃତିକ ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେତୁ ଜଣେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ହୃଦୟରେ ଯେପରି ଆଘାତ ନ ଆସେ। ଏହି ସାଂସ୍କୃତିକ ପାର୍ଥକ୍ୟ ବେଳେବେଳେ ଧାର୍ମିକ ସଙ୍କଟର ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଆଣିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖାତିର ନ କରି ଏକ ଜର୍ମାନ ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଲିଙ୍ଗମୁକ୍ତ ଉପାୟରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବ। ସେଥିପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜର୍ମାନୀର ଲୁଫଥାନ୍ସା ଏୟାର ସର୍ଭିସର ବିମାନରେ 'ଲେଡିଜ୍ ଆ।ଣ୍ଡ୍ ଜେଣ୍ଟଲିମ୍ୟାନ' ସମ୍ବୋଧନ ଶୁଣାଯିବ ନାହିଁ।

ଲୁଫଥାନ୍ସା ବର୍ତ୍ତମାନ ଲିଙ୍ଗ ନିରପେକ୍ଷ ଭାଷା ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଅଷ୍ଟ୍ରିଆନ୍ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ, ସ୍ୱିସ୍ ଏବଂ ୟୁରୋଭିଙ୍ଗ୍ ସମେତ ଲୁଫଥାନ୍ସ ଗ୍ରୁପ୍ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ସମସ୍ତ ବିମାନ ସେବାରେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଲାଗୁ ହେବ। କମ୍ପାନୀ ମୁଖପାତ୍ର ଅଞ୍ଜା ଷ୍ଟେନଜର ଡିଡବ୍ଲୁ କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିବିଧତା କେବଳ ବାକ୍ୟାଂଶ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଲୁଫଥାନ୍ସ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସତ୍ୟ। ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ଆମେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦର୍ଶନକୁ ନିଜ ଭାଷାରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ।

ଲୁଫ୍‌ଥାନ୍ସ କ୍ରୁମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲିଙ୍ଗ ନିରପେକ୍ଷ ବାକ୍ୟାଂଶଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ଯେପରିକି ପ୍ରିୟ ଅତିଥି, ଶୁଭ ସକାଳ / ସନ୍ଧ୍ୟା କିମ୍ବା କେବଳ ବୋର୍ଡରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ। ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ କିପରି ସ୍ୱାଗତ କରାଯିବ ତାହା କ୍ରୁମାନେ ସ୍ଥିର କରିବେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ମେ ମାସରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ବେଲେଫେଲ୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସାମାଜିକ ତଥା ଅର୍ଥନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ସ୍କିଲ୍ ଏହାକୁ ଏକ ସାଙ୍କେତିକ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଡୁଡବ୍ଲୁ ରିପୋର୍ଟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାକୁ ଏକ ଲିଙ୍ଗ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଲିଙ୍ଗଗତ ଭେଦଭାବ ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯେଉଁମାନେ ନିଜକୁ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ଭିନ୍ନ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ସମ୍ବୋଧନରେ ଅସହଜ ଅନୁଭବ କରିବେ ନାହିଁ |

ଲୁଫ୍‌ଥାନ୍ସର ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ କର୍ପୋରେସନ୍ ଏବଂ ସଂଗଠନ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି, ଲିଙ୍ଗଗତ ଭେଦଭାବ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ, ୟୁରୋପୀୟ କମିଶନ ମଧ୍ୟ ଏପରି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଲିଙ୍ଗହିନ ଭାଷାକୁ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ।

ୟୁରୋପୀୟ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର ଜେଣ୍ଡର୍ ଇକ୍ୱିଲିଟି ଲିଙ୍ଗ ନିରପେକ୍ଷ ଭାଷାକୁ ଏଭଳି ଏକ ଭାଷା ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରେ ଯାହା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଲିଙ୍ଗକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନୁହେଁ ଏବଂ ପୁରୁଷ କିମ୍ବା ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ କୌଣସି ସୂଚନା ନ ଦେଇ ଲୋକଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରେ। ୟୁରୋପୀୟ ସଂସଦ ୨୦୧୮ରେ ‘ଅ ହ୍ୟାଣ୍ଡବୁକ୍ ଅନ୍ ଜେଣ୍ଡର୍ ନ୍ୟୁଟ୍ରାଲିଟି ଇନ୍ ଲାଙ୍ଗୁଏଜ୍’ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା। ଏହି ପୁସ୍ତକ ଅନୁଯାୟୀ, ସମସ୍ତ ଲିଙ୍ଗକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରୁଥିବା ଭାଷା ଏକ ରାଜନୈତିକ ସଠିକତା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

Other Stories