• translate
Pramod Behera

News Highlights

  • ବଢୁଛି ମାନସିକ ଚାପ

  • କେତେକ କୁଅଭ୍ୟାସ ବଢଉଛି ଚାପ

  • ଦିନଚର୍ଯ୍ୟା ପରିଚର୍ତ୍ତନ ଜରୁରୀ

ଆଜିର ଧାଁ ଧପଡ ଜୀବନରେ ମାନସିକ ଚାପ କମ୍ ନୁହେଁ। ବେଳେବେଳେ ମାନସିକ ଚାପ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ। ଆମେ ଆମ ଜୀବନରୁ ଚାପକୁ ହଟାଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏହାକୁ ପରିଚାଳନା କରିପାରିବା ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ହ୍ରାସ କରିପାରିବା। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର ଆମର କିଛି ଅଭ୍ୟାସ ହେତୁ ଏହି ଚାପ ହ୍ରାସ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବଢିଥାଏ, ଯାହା ଆମ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଯଦି ଆମେ ଆମର ଦିନଚର୍ଯ୍ୟାର କିଛି ଅଭ୍ୟାସକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ପରିବା ତେବେ ଆମେ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବା।

୧. ବ୍ୟାୟାମରେ ଅଳସୁଆମି

ଏହା ଏକ ଅତି ସାଧାରଣ ଅଭ୍ୟାସ ଯାହା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଜାଣିବା ଜରୁରୀ ଯେ ମସ୍ତିଷ୍କର ମାଂସପେଶୀକୁ ସକ୍ରିୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ସକ୍ରିୟ ଜୀବନଯାପନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥିପାଇଁ ଏହା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ ଯେ ଆପଣ ଜିମ୍ ଯାଇ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା। ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଘରେ ବସି ଯୋଗ ଇତ୍ୟାଦି ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ। ମନକୁ ଭଲ ରଖିବା ପାଇଁ ସକାଳ ବେଳା ଚାଲିବା ମଧ୍ୟ ଏକ ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ।

୨. ପାଣି ପିଇବାରେ ହେଳା

ଅନେକ ଥର ଲୋକମାନେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏତେ ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ପାଣି ପିଇବାକୁ ଭୁଲି ଯାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଆପଣଙ୍କ ମନ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ।

୩. ମିଠାର ଅତ୍ୟଧିକ ସେବନ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମିଠା ଖାଇବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି ତେବେ ଏହାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ। ଅଧିକ ଚିନି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ମୃତି ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ। ମିଠା ଖାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ସୁସ୍ଥ ଜିନିଷ ଖାଆନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବ।

୪. ମୋବାଇଲର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର

ମୋବାଇଲରୁ ବାହାରୁଥିବା ବିକିରଣ ମସ୍ତିଷ୍କ କୋଷକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣ ନିଦ୍ରାହିନରା, ଦିନସାରା ଅସୁସ୍ଥ ଲାଗିବା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ଚାପ ଭଳି ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି। ତେଣୁ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମୋବାଇଲ୍ କମ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ।

Other Stories