• translate
Otv Khabar Bureau

News Highlights

  • ଅବସର ନେଲେ ଜର୍ମାନର କୁଳାଧିପତି ଆଞ୍ଜେଲା ମର୍କେଲ

  • ଭାରତର ରହିଛି କଡା ନଜର

ଜର୍ମାନୀ: ଅବସର ନେଲେ ଜର୍ମାନୀର କୁଳାଧିପତି ଆଞ୍ଜେଲା ମର୍କେଲ। ୧୬ ବର୍ଷ ଧରି ଜର୍ମାନୀର ଶାସନ କରିବା ପରେ କୁଳାଧିପତି ଆଞ୍ଜେଲା ମର୍କେଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅବସର ନେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛନ୍ତି। ୨୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଜର୍ମାନୀରେ ହେବାକୁ ଥିବା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭୋଟରଙ୍କ ମନରେ ଏକମାତ୍ର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ୟୁରୋପର ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାର ଭାର କିଏ ନେବ। ଜର୍ମାନୀର ଏହି ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଦେଶର ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ।

ଏଥର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଆଞ୍ଜେଲା ମର୍କେଲ ଛିଡା ହେବେ ନାହିଁ। ଜର୍ମାନ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମର୍କେଲ ଭର୍ପୋମର୍ନ-ରୁଗେନ-ଭର୍ପୋମର୍ନ-ଗ୍ରିଫ୍ସ୍‌ୱାର୍ଲ୍ଡ ସଂସଦୀୟ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବେ ନାହିଁ। ୧୯୯୦ ରେ ପୂର୍ବ ଜର୍ମାନୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ପରେ ସେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରି ଆସିଛନ୍ତି।

ରବିବାର ମର୍କେଲଙ୍କ ଶୁଣାଣି ପରେ କେନ୍ଦ୍ର-ଦକ୍ଷିଣ ଦଳ ୟୁନିଅନ୍ ବ୍ଲକ୍ ଏବଂ ମଧ୍ୟ-ବାମ ସୋସିଆଲ୍ ଡେମୋକ୍ରେଟିକ୍ସ୍ ମଧ୍ୟରେ ଦୌଡ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ୟୁନିଅନ ବ୍ଲକର କୁଳପତି ପଦ ପାଇଁ ଅରମିନ ଲାସ୍କେଟ୍ ଦୌଡରେ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ବିଦାୟୀ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଓଲାଫ ସ୍କୋଲଜ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦୌଡରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସୋସିଆଲ୍ ଡେମୋକ୍ରେଟିକ୍ସ୍ ଦୌଡରେ ସାମାନ୍ୟ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି। ପାଖାପାଖି ୮୩ ନିୟୁତ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୬.୦୪ କୋଟି ଲୋକ ସଂସଦର ନିମ୍ନ ଗୃହର ସଦସ୍ୟ ଚୟନ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତି, ଯାହାକି ସରକାରର ମୁଖ୍ୟ ଚୟନ କରିଥାନ୍ତି। ଏବେ ଯାଏଁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​କୌଣସି ଦଳକୁ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ମିଳିନାହିଁ। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏକ ନୂତନ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ କିଛି ସପ୍ତାହ କିମ୍ବା କିଛି ମାସ ସମୟ ଲାଗିପାରେ। ନୂତନ ସରକାରର ଗଠନ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମର୍କେଲ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ମୁଖ୍ୟ ରହିବେ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି।

ଜର୍ମାନୀରେ ୨୯୯ ଟି ନିର୍ବାଚନ ଜିଲ୍ଲା ରହିଛି। ବାଲାଟ ପେପରରେ ୪୭ ଟି ଦଳର ନିର୍ବାଚନ ସଙ୍କେତ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହେବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭୋଟର ଏକ ବାଲାଟ ପେପରରେ ଦୁଇଟି ଭୋଟ୍ ଦେବେ - ଗୋଟିଏ ତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ତାଙ୍କ ଫେଡେରାଲ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦଳର ତାଲିକା ପାଇଁ। ଅତିକମରେ ୫% ଭୋଟ୍ ସେହି ଦଳ ସଂଖ୍ୟାକୁ ସୀମିତ କରେ ଯାହା ଭୋଟ୍ ଦେବା ପରେ ବୁଣ୍ଡେଷ୍ଟାଗ୍ (ଜର୍ମାନୀ ସଂସଦ) କୁ ଜଣେ ପ୍ରତିନିଧୀ ପଠାଇପାରେ। ଜର୍ମାନୀର ରାଜନୈତିକ ବିଶେଷଞ୍ଜଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କେବଳ ୬ ଟି ଦଳ ଏହି ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିପାରିବେ।

ୟୁରୋପରେ ଜର୍ମାନୀ ହେଉଛି ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବାଣିଜ୍ୟ ଭାଗିଦାରୀ। ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିଦେଶୀ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିବେଶକ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ଭାରତରେ ୧୭୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଜର୍ମାନ କମ୍ପାନୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ପରୋକ୍ଷ ଭାବରେ ପ୍ରାୟ ୪୦୦,୦୦୦ ଚାକିରି ପ୍ରଦାନ କରେ ଜର୍ମାନୀ। ଜର୍ମାନୀରେ ଶହ ଶହ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟ ସକ୍ରିୟ ରହିଛି ଏବଂ ଆଇଟି, ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଫାର୍ମା କ୍ଷେତ୍ରରେ କୋଟି କୋଟି ୟୁରୋ ଭାରତ ବିନିଯୋଗ କରିଛି। ତେଣୁ ଭାରତର ଏହି ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ କଡା ନଜର ରହିବ।

Other Stories