ୱାଶିଂଟନ୍ : ଆମେରିକା ନୌସେନା ପକ୍ଷରୁ ଭାରତକୁ ଦୁଇଟି MH-60R ସାମୁଦ୍ରିକ ହେଲିକପ୍ଟର ଏବଂ ଦଶମ P-8 ପୋଜିଡନ୍ ସାମୁଦ୍ରିକ ନିରୀକ୍ଷଣ ବିମାନ ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ଚୁକ୍ତି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସହଯୋଗ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ନୌସେନା ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ଅଂଶୀଦାରୀକୁ ମଜବୁତ କରିବ। ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ପେଣ୍ଟାଗନ୍ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି।

ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଆମେରିକା ସହିତ ବିଦେଶୀ ସୈନ୍ୟ ବିକ୍ରୀ ଅଧୀନରେ ଲାକହିଡ୍ ମାର୍ଟିନ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ୨୪ ମଲ୍ଟି ରୋଲ୍-ସକ୍ଷମ MH-60R ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରୟ କରୁଛି, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ୨.୪ ଅରବ ଡଲାର ରହିଛି। ଆମେରିକାର ନୌସେନାରୁ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାକୁ ହେଲିକପ୍ଟର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ହସ୍ତାନ୍ତର ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ନାଭାଲ ଏୟାର ଷ୍ଟେସନ ଉତ୍ତର ଦ୍ୱୀପ କିମ୍ବା ଏନଏଏସ୍‌ ଉତ୍ତର ଦ୍ୱୀପ, ସୈନ୍ ଡିଏଗୋ ଠାରେ ଏକ ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ପେଣ୍ଟାଗନ୍ ପ୍ରେସ୍ ସଚିବ ଜନ୍ କିର୍ବି ସୋମବାର ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ ଆମର ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେଉଁମାନେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଆମେରିକାର ନୌସେନାରୁ ୨୪ MH-60R ସାମୁଦ୍ରିକ ହେଲିକପ୍ଟର ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଏବଂ ଭାରତର ଗୋଆରେ ଆମର ଦଶମ ବୋଇଙ୍ଗ, P-8 ପୋଜିଡନ୍ ସାମୁଦ୍ରିକ ନିରୀକ୍ଷଣ ବିମାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଦେଶ ଯିଏ ଆମେରିକା ବାହାରେ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ସିସିଟିଭି ମିଶନ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ଏହି ସାମର୍ଥ୍ୟଗୁଡିକ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧିକରିବ ଏବଂ ଆମର ଦୁଇ ନୌସେନା ମଧ୍ୟରେ ସହଯୋଗ ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ଦୃଢ କରିବ।

MH-60R ହେଲିକପ୍ଟର ହେଉଛି ଏକ ସର୍ବ-ପାଣିପାଗ ସାମୁଦ୍ରିକ ହେଲିକପ୍ଟର ଯାହା ଏକାଧିକ ମିଶନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବୈମାନିକୀ ସହିତ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଛି। ହେଲିକପ୍ଟରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପକରଣ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହିତ ସଜାଯିବ। ତେବେ ଭାରତୀୟ କ୍ରୁଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାରେ ତାଲିମ ନେଉଛି।

ଲାକହିଡ୍ ମାର୍ଟିନ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ୱିଲିୟମ୍ ବ୍ଲେୟାର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି, “MH-60R ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଉନ୍ନତ ସାମୁଦ୍ରିକ ମଲ୍ଟି ମିଶନ୍ ହେଲିକପ୍ଟର। ଏହା ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ସେବା କରୁଛି ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେଉଁଠି ବି କମ ହୋଇ ନାହିଁ। ରୋମିଓ ଚୟନ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଦ୍ୱାରା ଦେଖାଯାଇଥିବା ବିଶ୍ୱାସକୁ ଆମେ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛୁ।”

Other Stories