• translate
Otv Khabar Bureau

News Highlights

  • ବ୍ୟାନ୍ ହେଲା ୮ ଲକ୍ଷ ଆପ୍

  • ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ହେଉଥିଲା କି ଲିକ୍!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଏବଂ ଆଇଫୋନ୍ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଜାରରେ ଅନେକ ଭଲ ଆପ୍ ରହିଛି। ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର ଏବଂ ଆପଲ୍ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋରରୁ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପସନ୍ଦ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଗୁଗୁଲ ଏବଂ ଆପଲ୍ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଅନେକ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏହି ଆପ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପ୍ରାଇଭେସିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର ଏବଂ ଆପଲ୍ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋର୍‌ରେ ୮,୧୩,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ପଛର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ କ’ଣ?

୨୦୨୧ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ୨୦୨୧ ର ପ୍ରଥମ ଛଅ ମାସରେ ଗୁଗୁଲ୍ ଏବଂ ଆପଲ୍ ସେମାନଙ୍କ ଷ୍ଟୋରରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଆପ୍ ଅପସାରଣ କରିଥିଲା। ସୂଚନା ମୁତାବକ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର ଏବଂ ଆପଲ୍ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋରରୁ ମୋଟ ୮,୧୩,୦୦୦ ଆପ୍ ଅପସାରିତ କରାଯାଇଛି, ତେବେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏହି ଆପ୍ ଗୁଡିକୁ ଆଉ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ଅପସାରିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ଆପଗୁଡିକୁ ୯ ବିଲିୟନ ଥର ଡାଉନଲୋଡ୍ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଆପ୍ ଗୁଡିକ ଆପଲ୍ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋରରୁ ଅପସାରିତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ୨୧ ମିଲିୟନ୍ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କର ସମୀକ୍ଷା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟାୟନ ପାଇଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଆପ୍ସର ନିଷେଧାଦେଶ ସତ୍ତ୍ୱେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଫୋନରେ ଏବେ ଯାଏଁ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଛି।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଗୁଗୁଲ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଏହି ଆପଗୁଡ଼ିକ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ। ଏହି ଆପ୍ସ ଗୁଡିକରେ ଏମିତି ଏକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ରହିଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ସହଜରେ ହ୍ୟାକ୍ ହୋଇପାରିବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ଆପ୍ସ ଗୁଡିକ ଜିପିଏସ୍ କୋର୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ କ୍ୟାମେରାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିଲା ​​ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ନଥିଲା। ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବନ୍ଦ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଗୁଗଲ୍ ଏବଂ ଆପଲ୍ ତରଫରୁ ଏହି ଆପ୍ସ ଗୁଡିକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ନିଜ ଫୋନ୍‌ରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

Other Stories