• translate
Pramod Behera

ୱାଶିଂଟନ୍ : ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ବିପଦ ସାଜିଥିବା ଏହି ଡ୍ରାଗନ୍ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ନିଆଁ ପକାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଭୟାନକ ଚାଲକୁ ନେଇ ଭାରତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତର୍କ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆମେରିକାର ଖବରକାଗଜ ୱାଶିଂଟନ୍ ଟାଇମ୍ସ ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଦାବିକରି କରିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଏକ ତୃତୀୟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଜୋନ୍ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି ଯେଉଁଥିରେ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ନୂତନ DF-41 ଆନ୍ତମହାଦେଶୀୟ ବାଲାଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜିତ ହେବ। ଆମେରିକାର ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଏଜେନ୍ସି ଉପଗ୍ରହ ଫଟୋ ଆଧାରରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ଧରି ଚୀନ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଆଣବିକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ଆଡ୍ଡା ନିର୍ମାଣ କରୁଛି। ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗ ପେଣ୍ଟାଗନର ଅଧିକାରୀମାନେ ସାମରିକ ବିକାଶ ଉପରେ ଗୁପ୍ତଚର ରିପୋର୍ଟ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି। ଏବଂ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ସାଟେଲାଇଟ୍ ଫଟୋ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ DF-41 ପାଇଁ ଏକ ସାଇଲୋ ସରଣୀ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଚୀନ୍‌ର ପୂର୍ବ ଦୁଇଟି ପରମାଣୁ ଆଡ୍ଡା ଭଳି ତୃତୀୟ ପରମାଣୁ ଆଡ୍ଡା ମଧ୍ୟ ସେତିକି ବଡ ।

ଆମେରିକାର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ କମାଣ୍ଡର ଆଡ୍‌ମିରାଲ୍‌ ଚାର୍ଲ୍ସ ରିଚାର୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କ୍ଷେତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ତୃତୀୟଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଏବଂ ଏହା ଚୀନ୍‌ର ଆଣବିକ ଶକ୍ତିର ଏକ ବିସ୍ଫୋରକ ବିସ୍ତାରର ଏକ ଅଂଶ। ରିଚାର୍ଡଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେ ଚୀନ୍‌ର ରଣନୀତିକ ଆରମ୍ଭର ସାକ୍ଷୀ ଅଟୁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରମାଣୁ ତଥା ପାରମ୍ପରିକ ଶକ୍ତି ଭାବରେ ଚୀନ୍‌ର ବିସ୍ଫୋରକ ବିସ୍ତାରକୁ କେବଳ ଅସାଧାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରେ। ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଭୂପୃଷ୍ଠ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଆଧାର ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ସେ କୁହନ୍ତି।

ଚୀନ୍‌ର ଏହି ନୂତନ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏହାର ଆନ୍ତମହାଦ୍ୱିପୀୟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଷ୍ଟକ୍‌କୁ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ଚାଇନାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଅଛି, ଯାହାକି ବୁଡ଼ାଜାହାଜ, ସ୍ଥଳ ଏବଂ ରେଳ ମୋବାଇଲ୍ ଲଞ୍ଚର୍ ଉପରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌ର ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସାଇଲୋ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହାମିରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ୟୁମେନ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ୧୧୦-୧୧୦ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାର ସ୍ଥାନ ରହିବ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ବର୍ଷ ନିରବତା ପରେ ଚୀନ୍ ବିଶ୍ୱକୁ ନିଜର ଶକ୍ତି ଦେଖେଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ୧୯୬୦ ଦଶକରେ ପରମାଣୁ ବୋମା ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଚୀନ୍ ଅନେକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସର୍ବନିମ୍ନ ଆଣବିକ ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲା। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଚାଇନାରେ ୩୦୦ ପରମାଣୁ ବୋମା ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଡ୍ରାଗନ୍ ପରମାଣୁ ବୋମାଗୁଡ଼ିକର ଭଣ୍ଡାରକୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି।

Other Stories