• translate
Pramod Behera

News Highlights

  • ଗୁଗୁଲ୍‌ରୁ ଖୋଜି ବିପଜ୍ଜନକ ଯାଗାକୁ ଯାଇଥିଲେ ବୁଲି

  • ଫସିଗଲେ ତାଲିବାନର ରାଜରେ

ଲଣ୍ଡନ : ବେଳେବେଳେ କିଛି ଅଲଗା କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ନେଇ ଅନେକ ଲୋକ ଏପରି ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଯାଆନ୍ତି ଯେଉଁଠାରୁ ବାହାରିବା ବହୁତ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡେ। ବ୍ରିଟେନର ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସହ ଏଭଳି କିଛି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ୨୪ ବର୍ଷୀୟ ମାଇଲ୍ସ ରୁଟ୍‌ଲେଜ୍ ଗୁଗୁଲରେ ଟାଇପ୍ କରିଥିଲେ ଯେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ସହର କେଉଁଠି ଅଛି। ଏହା ପରେ ସେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ବାହାରିଗଲେ। କିନ୍ତୁ ସେ ସେଠାରେ ତାଲିବାନକୁ ସାମ୍ନା କରିବେ ବୋଲି ତାଙ୍କର ଧାରଣା ନ ଥିଲା। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ କ୍ଷମତା ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରଠାରୁ ମାଇଲ୍ସ କାବୁଲରେ ଅଟକି ଯାଇଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର ଏଠାରୁ ବାହାରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସଫଳ ହୋଇପାରି ନ ଥିଲେ ଏବଂ ସେ ୟୁଏନ୍‌ର ଏକ ନିରାପଦ ଗୃହରେ ଲୁଚି ରହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କୁ କାବୁଲରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ମାଇଲ୍ସ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମ ଫେସ୍‌ବୁକ୍ ଏବଂ ଟ୍ୱିଚ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଏହି ସଂଘର୍ଷମୟ ଯାତ୍ରାକୁ ସେୟାର କରୁଛନ୍ତି।

ମାଇଲ୍ସ ରୁଟ୍‌ଲେଜ୍

ମାଇଲ୍ସ କିଛି ସପ୍ତାହ ବିତାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କାବୁଲକୁ ଆସିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଲିବାନ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ମନ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିଲା ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ କଠିନ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡିଲା। ବର୍ମିଂଘମ୍‌ ସହରର ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ ଛାତ୍ର ମାଇଲ୍ସ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ତାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟ୍‌ରେ ନିଜର ଅସୁବିଧା ବିଷୟରେ ଜଣେଇଥିଲେ। ଏହି ପୋଷ୍ଟ ସହିତ ସେ ଏକ ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଆର୍ମି ଗିୟରରେ ନଜର ଆସିଛନ୍ତି। ସେ ଏହି ପୋଷ୍ଟ୍‌ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି – “ମୁଁ ଆହୁରି ୧୦୦ ଜଣଙ୍କ ସହ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ବାହାରିଆସିଛି। ତାଲିବାନ ଆମକୁ ବିମାନ ବନ୍ଦରକୁ ଯିବାକୁ ଦେଇଥିଲା। ଆମେ ଅନେକ ତାଲିବାନୀ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭେଟିଥିଲୁ। କିଛି ଲୋକ ସେଲ୍‌ଫି ମଧ୍ୟ ନେଇଥିଲେ। ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଘରେ ଅଛୁ ଏବଂ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଥକିଯାଇଛୁ, ଏବେ କିଛି ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବାକୁ ଯାଉଛୁ। ମୁଁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଅପରିଷ୍କାର ରାସ୍ତାରେ ଶୋଇଥିଲି କିନ୍ତୁ ଏବେ ଭଲ ଅଛି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ମାଇଲ୍ସ ତାଙ୍କ ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଥିଲେ ଯେହେତୁ ମୁଁ ଧାର୍ମିକ, ତେଣୁ ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ଉପରବାଲା ମୋର ଯତ୍ନ ନେବ। ମୁଁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ, ମୁଁ ମୋର ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲି ଯେ ଯଦି ମୁଁ ମରିଯାଏ, ତେବେ ସେମାନେ ଏଥିପାଇଁ ଦୁଃଖିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ। ସେହିପରି ମାଇଲ୍ସଙ୍କ ମା’ ସନ୍ ଅନ୍ଲାଇନରେ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ସେ ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଶାସନର ଫୋନ୍ କଲ୍‌କୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ମାଇଲ୍ସଙ୍କ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ବନ୍ଧୁ କୁହନ୍ତି ଯେ ମାଇଲ୍ସ ଏହି ଅଦ୍ଭୁତ ଯାତ୍ରାକୁ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ଦେଖେଇହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମେମ୍‌ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କର ଯାତ୍ରା ବିଷୟରେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଫୋରମ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ଅନେକ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ଉପଦେଶ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ସେ ଏହି ସମୟରେ ଏକ ରିସ୍କ ନେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ସେ ଯାଆନ୍ତି ତେବେ ଏହା ତାଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ ମୂର୍ଖତା ହେବ। ସେ ଜଣେ ଯୋଦ୍ଧା ନୁହଁନ୍ତି। ସେ ତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସମ୍ଭାଳି ପାରିବେ ନାହିଁ, ତାଲିବାନ ତ ବହୁ ଦୂରର କଥା।

ମାଇଲ୍ସଙ୍କ ଜଣେ ଘନିଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ ସନ୍ ୱେବସାଇଟ୍‌ଙ୍କ୍ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ଛୁଟି କାଟିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଚାଲିଥିବା ପରିସ୍ଥିତି ପ୍ରତି ତାଙ୍କର କୌଣସି ଆଗ୍ରହ ଥିବାରୁ ସେ ସେଠାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବାକୁ ସେଠାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ ପରିସ୍ଥିତି ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପଡିଛି ଏବଂ ସେ ଫେରିବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ।

Other Stories