• translate
Pramod Behera

ସମ୍ପ୍ରତି, ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ ଯେ ସେହି ଜିନିଷ କ’ଣ ଯାହା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ ? ଏହି ଜଟିଳ ପଜଲ୍‌କୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାଶ ଚାଲିଛି। ଯଦିଓ ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବୁଝା ପଡିନି କିନ୍ତୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କେତେକ ବିଷୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯାହା ଅଧିକାଂଶ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ସାଧାରଣ ଅଟେ। ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି କିଛି ବ୍ୟବହାରିକ ଜିନିଷ ଯାହା ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଖୋଜି ମହିଳାମାନେ ଆକର୍ଷିତ ହୁଅନ୍ତି।

ରୁଟର୍ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଆନ୍ଥ୍ରୋପୋଲୋଜିଷ୍ଟ୍‌ ହେଲେନ ଇ ଫିଶର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର ମହିଳାମାନେ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଆଧାର କରି ଆଗ୍ରହ ଦେଖାନ୍ତି। ଜବରଦସ୍ତୀ କରୁଥିବା ପୁରୁଷମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେତେ ଆକର୍ଷିତ ନୁହଁନ୍ତି।

ୱେଲ୍ସ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ୨୦୧୦ର ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏକ ସିଲ୍‌ଭର୍ ବେଣ୍ଟଲି କଣ୍ଟିନେଣ୍ଟାଲ୍ ଜିଟି ସହିତ ଚିତ୍ରିତ ପୁରୁଷମାନେ ଲାଲ୍ ଫୋର୍ଡ ଫିଏଷ୍ଟା ଏସ୍‌ଟି ସହିତ ଚିତ୍ରିତ ହୋଇଥିବା ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା କେବଳ ଏକ ବଡ କାର୍‌ କିମ୍ବା ସୁନ୍ଦର ପୋଷାକର ବିଷୟ। ଯଦି ବି ଆପଣ ସାଇକେଲରେ ଯାଆନ୍ତି ତେବେ ଏହା କୌଣସି ଫରକ ପଡିବନି। ତୁମର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ କେବଳ ତୁମ ଚେହେରାରେ ହିଁ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୁଏ ।

ନିଜର ପ୍ରକୃତ ବୟସଠାରୁ ବୟସ୍କ ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ସାଇକୋଲୋଜିଷ୍ଟମାନେ 'ଜର୍ଜ କ୍ଲୁନି ଇଫେକ୍ଟ' ବୋଲି କୁହନ୍ତି। ୨୦୧୦ରେ ୩,୭୭୦ ବିଷମ ବୟସ୍କଙ୍କ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମହିଳାମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ବୟସ୍କ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଲେଖକ ତଥା ଡଣ୍ଡି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସାଇକୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଫିଓନା ମୋର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ମହିଳାମାନେ ଆର୍ଥିକ ସ୍ତରରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଥାଆନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ବୟସ୍କ ପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହୁଅନ୍ତି।

ନ୍ୟୁ ସାଉଥ ୱେଲ୍ସ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୨୦୧୩ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଜଣାଯାଇଥିଲା ଯେ ମହିଳାମାନେ ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଚେହେରା ଓ ଦାଢି ଥିବା ପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥିଲେ।

ମହିଳାମାନେ ଏକ ଦୟାଳୁ ଏବଂ ଭଦ୍ର ପ୍ରକୃତିର ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ସାଧାରଣତଃ ସେହି ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମହିଳାମାନେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଯତ୍ନଶୀଳ ମନୋଭାବ ରଖନ୍ତି। ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନ ଏହା ମଧ୍ୟ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ମହିଳାମାନେ ସେହି ପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଆକର୍ଷିତ ହୁଅନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ହସାଇ ପାରନ୍ତି। ଏହିପରି ମହିଳାମାନେ ସର୍ବଦା ହାସ୍ୟରସକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।

Other Stories