• translate
Pramod Behera

News Highlights

  • ରାଜେଶ ଖାନ୍ନା ଦୁନିଆ ଛାଡିବାର ୯ ବର୍ଷ ବିତି ଗଲାଣି

  • କର୍କଟ କାରଣରୁ ୧୮ ଜୁଲାଇ୨୦୧୨ରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା

  •  'ଆନନ୍ଦ'ର ସଂଳାପ ଆଜି ବି ପୁନରାବୃତ୍ତି ହୁଏ

ମୁମ୍ବାଇ: ବଲିଉଡର ଦିଗ୍‌ଗଜ ଅଭିନେତା ରାଜେଶ ଖାନ୍ନା ଦୁନିଆ ଛାଡିବାର ୯ ବର୍ଷ ବିତି ଗଲାଣି। କର୍କଟ କାରଣରୁ ୧୮ ଜୁଲାଇ୨୦୧୨ରେ ରାଜେଶ ଖାନ୍ନାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। କାକା ନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଏହି ଅଭିନେତା କେବଳ ତାଙ୍କ ସମୟର ସୁପରଷ୍ଟାର ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ଜଣେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ରାଜେଶ ଖାନ୍ନାଙ୍କ ସୁପରହିଟ୍ ଫିଲ୍ମ 'ଆନନ୍ଦ'ର ସଂଳାପ ଆଜି ମଧ୍ୟ ପୁନରାବୃତ୍ତି ହୁଏ। କାକା ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଚରିତ୍ରକୁ ତାଙ୍କ ବାସ୍ତବ ଜୀବନରେ ଅତି ନିକଟରୁ ପାଉଥିଲେ।

ତେବେ ପ୍ରକାଶ ରୋହରା ରାଜେଶ ଖାନ୍ନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବାର୍ଷିକୀରେ ଅନେକ ସ୍ମୃତି ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଏକ ମ୍ୟୁଜିକ୍ କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ, ଏବଂ ରାଜେଶ ଖାନ୍ନାଙ୍କର ଏକ ଭଲ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ବିଜନେସ୍ ପାର୍ଟନର୍‌ ଥିଲେ। ପ୍ରକାଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜଣେ ଖୁସିବାସିଆ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ। ରାଜେଶ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ ରାଜା ପରି ଜୀବନ ବିତାଉଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ମୋ ଜୀବନରେ ମୁଁ ତାଙ୍କ ପରି ଦୁଃଖୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କେବେବି ଦେଖି ନାହିଁ। ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଯାହା କୁହାଯାଇଥିଲା ତାହା ଭୁଲ, କାରଣ ମୁଁ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସାକ୍ଷୀ।| ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଯାହା ବି ଲେଖୁ, କିନ୍ତୁ ସେ ପ୍ରାୟତଃ କହୁଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ସଂଘର୍ଷ ଦିନରେ ମିଡିଆ ହିଁ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା।​

ପ୍ରକାଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପ୍ରାୟତଃ କହୁଥିଲେ ଯେ 'ଆମେ ହେଉଛୁ କ୍ଷତ୍ରୀୟ, ଆମେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଦେଇଥାଉ କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ କିଛି ନେଇ ନ ଥାଉ। ଡିମ୍ପଲ୍ ଜୀ ତାଙ୍କର ଶେଷ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯତ୍ନ ନେଇଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଚବିଶ ଘଣ୍ଟା ରହୁଥିଲେ। କାକାଜୀ ଅସୁସ୍ଥ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ମୁଁ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପର୍କକୁ ଦେଖିଛି। ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଜଣେ ବନ୍ଧୁ ପରି ଥିଲେ। ଏଠାରେ ଆଉ ଏକ କଥା ମୁଁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ଥରେ କାକାଜୀ ଏବଂ ଡିମ୍ପଲ୍ ରେଡିଓ ଷ୍ଟେସନରୁ କଲ ପାଇଲେ। ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଶ୍ରୋତା ଡିମ୍ପଲଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ରହସ୍ୟ ପଚାରିଥିଲେ, କାକାଜୀ ମାଇକ୍ ନେଇ ତାଙ୍କ ତରଫରୁ 'ମୁଁ' ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଥରେ ଏକ ଟ୍ରିପ୍ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଡିମ୍ପଲ ଜୀ ସପିଂ କରିବାକୁ ଯାଇ କାକାଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସିଗାରେଟ୍ ଏବଂ ଚଷମା ଆଣିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଟ୍ରିପ୍ ସମୟରେ ସେ ଏହାକୁ ପିନ୍ଧୁ ନ ଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ଡିମ୍ପଲ୍ ଜୀ ବହୁତ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ, ସେ ଏହାକୁ ପିନ୍ଧିଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ 'ଲଗ୍‌ ରାହା ହୁ୍ଁ ନା ରାଜେଶ ଖାନ୍ନା?' ଅସୁସ୍ଥତା ସମୟରେ କାକାଜୀ ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର 'ଆନନ୍ଦ'ର ଏକ ଡିଭିଡି ତାଙ୍କ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ କାରଣ ତାଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଜୀବନର କଥା ମଧ୍ୟ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଚରିତ୍ର ସହିତ ସମାନ ଥିଲା।

ପ୍ରକାଶଥାଉ ଯେ ରାଜେଶ ଖାନ୍ନାଙ୍କ କିଛି ବନ୍ଧୁ ତାଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଥିଲେ ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ କାକା ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସେ କହୁଥିଲେ 'ଏହି ଶିଳ୍ପରେ ସମ୍ପର୍କ ଘଣ୍ଟାକୁ ଘଣ୍ଟା ବଦଳିଥାଏ' ମୋର ମନେ ଅଛି, ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ହାତରେ ଲାଇଫ୍ ଟାଇମ୍ ଆଚିଭ୍‌ମେଣ୍ଟ ଆୱାର୍ଡ ପାଇବାବେଳେ ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ ସେ ଏବଂ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ପୁନର୍ବାର ଏକାଠି ଆସିପାରିବେ ନାହିଁ କାହିଁକି? କାକାଜୀ ତୁରନ୍ତ କହିଥିଲେ 'କାହିଁକି ନୁହେଁ? କିନ୍ତୁ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାଣ କରିବାବାଲା ପ୍ରଡ୍ୟୁସର ହେବା ଦରକାର।

Other Stories