ବର୍ଷକୁ ଏଣିକି ୪ ଥର ହେବ ଜେଇଇ ପରୀକ୍ଷା !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି । ଏଣିକି ବର୍ଷକୁ ଥରେ ନୁହେଁ ବରଂ ୪ ଥର ପରୀକ୍ଷା ହେବ JEE । କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ତେବେ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇପାରିବେ । ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା JEE ପରୀକ୍ଷାରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ସୁଯୋଗ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ |

JEE ପରୀକ୍ଷାର ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖଲିଆଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ୨୦୨୧ମସିହାରୁ ଚାରିଥର ଜେଇଇ (ମେନ୍) ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ଫେବୃଆରୀ ଶେଷରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ପରେ ମାର୍ଚ୍ଚ , ଏହା ପରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଏପ୍ରିଲ ଏବଂ ମେ ରେ 3-4 ଦିନ ପାଇଁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। “

କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନ୍ୟ ଏକ JEE ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଘୋଷଣା କରିଥିବାବେଳେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସିଲାବସ୍ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରାଯାଇଛି। ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଏହା ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଛି ଯେ ଛାତ୍ରମାନେ JEE ପରୀକ୍ଷାର ସିଲାବସ୍ ବିଷୟରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଆଶଙ୍କାରେ ନରୁହନ୍ତୁ ।

 JEE ର ସିଲାବସ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ଯେ JEE (ମେନ୍) ୨୦୨୧ ପରୀକ୍ଷାର ସିଲାବସ୍ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଭଳି ରହିବ। ତଥାପି, ସିଲାବସ୍ ହ୍ରାସର ପ୍ରଭାବକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ, JEE (ମେନ୍) ୨୦୨୧ ପାଇଁ କାଗଜପତ୍ରରେ ୯୦ ଟି ପ୍ରଶ୍ନ (ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ, ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଗଣିତରୁ ୩୦ ଟି ପ୍ରଶ୍ନ) ରହିବ, ଯେଉଁଥିରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କର ୭୫ ଟି ପ୍ରଶ୍ନ ରହିବ (ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ, ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଗଣିତ) ୨୫ଟି ପ୍ରଶ୍ନ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ପଡିବ |

 

You might also like