ଗୁପକର କମିଟି ପୁଣି ଥରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛି। ଯେତେବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କାଶ୍ମୀରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥିତିକୁ ସମାପ୍ତ କରି ଧାରା ୩୭୦ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କଲେ ଏବଂ ଏହାର ରାଜ୍ୟତାକୁ ମଧ୍ୟ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ ସେବେଠାରୁ କାଶ୍ମୀର ରାଜନୀତିରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ସେତେବେଳେ ଗୁପକର ସହଯୋଗୀ ଦଳର ନେତାମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ମାସ ଧରି ଗୃହବନ୍ଦୀ କରି ରଖାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ କାଶ୍ମୀରର ରାଜନୀତି ପୁଣିଥରେ ନୂଆ ମୋଡ ନେଇଥିବାରୁ ଗୁପକର ନେତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ୨୪ ଜୁନ୍‌ରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଗୁପକର ନେତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକୁ ସେମାନେ ଗ୍ରହଣ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଯେ କାଶ୍ମୀରର ରାଜ୍ୟତା ରଦ୍ଦ ହେବା ପରେ ଶାସକ ଦଳର ନେତାମାନେ ଗୁପକାର ସହଯୋଗୀ ଦଳର ନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ସହାନୁଭୂତି ଦେଖାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦେହଦ୍ରୋହୀ ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ବୈଠକକୁ ଡାକିଛନ୍ତି।

ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଲା ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ ଠାରୁ ଗୁପକର ସହଯୋଗୀ ଦଳକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ସରଗରମ ହୋଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅନେକ କଥା କୁହାଯାଉଛି। ୦୪ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ଠାରୁ, ଏହି ମିଳିତ ମଞ୍ଚରେ ଜଡିତ ଦଳ ଏବଂ ନେତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ତୀବ୍ର ହୋଇଛି। କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ରହିଥିଲା ​​ଯେ ସେ ଗୁପକର ପ୍ରତି ନରମ ସ୍ୱଭାବ ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଗତ ବର୍ଷ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ,  ବାଦ-ପ୍ରତିବାଦ ଓ ଟୁଇଟର ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା।

କ’ଣ ଏହି ଗୁପକର ଗଠବନ୍ଧନ?

ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ସଭାପତି ଫାରୁକ୍ ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ବାସଭବନ ଶ୍ରୀନଗରର ଗୁପକର ରୋଡ୍ ୦୧ ରେ । ଏଠାରେ ୪ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ରେ କାଶ୍ମୀରର ୮ଟି ଦଳ ଏକତ୍ର ବୈଠକ କରିଥିଲେ। ଏହି ବୈଠକରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ମିଳିତ ଦଳ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ନୀତି ବିରୋଧରେ ଏକ ନୂତନ ମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ଏହି ଗଠବନ୍ଧନକୁ ଗୁପକର କମିଟି ବା ଗୁପକର ଆଲାଏନ୍ସ କୁହାଯାଉଛି। ଯଦିଓ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଧାରା ୩୭୦ ଏବଂ ଧାରା ୩୫ଏ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନେଇ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ସମସ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଛାଡିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ଏକ ବର୍ଷ ପରେ, ଏହି ଦଳମାନେ ପୁନର୍ବାର ଫାରୁକ୍ ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ସାକ୍ଷାତ କରି ଏକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଗଠନ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଯାହାକୁ ଗୁପକର ଗଠବନ୍ଧନ କୁହାଯାଉଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିମ୍ ଏହି ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା। ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ଯେତେବେଳେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଗୁପକରକୁ ନେଇ ଏକ ଟୁଇଟ୍ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ଏକ ବଡ଼ ବିବାଦ ହୋଇଥିଲା।

ତେବେ ଗୁପକର ଘୋଷଣାନାମାରେ ଧାରା ୩୭୦ ଏବଂ ଧାରା ୩୫ଏର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ସମ୍ବିଧାନ ଏବଂ ଏହାର ରାଜ୍ୟତାକୁ ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ କରିବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି। ଏହି ଘୋଷଣାରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ “କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏହି ଦାବିଗୁଡିକ ସହିତ ରାଜ୍ୟରେ ପୂର୍ବ ସ୍ଥିତି ନ ଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ସଂଗ୍ରାମ ଜାରି ରଖିବୁ। ଆମେ ରାଜ୍ୟ ବିଭାଜନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରୁଛୁ। ଆମେ ସର୍ବସମ୍ମତ ଭାବରେ ଦୋହରାଉଛୁ ଯେ ଆମର ଏକତା ବିନା ଆମେ କିଛି ହୋଇପାରିବା ନାହିଁ।”

Other Stories