ବିବେକ ଓବରୋଇଙ୍କ ମାନବ ପ୍ରେମ : କର୍କଟ ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସିଲେ

ମୁମ୍ବାଇ : କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଜନ ଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। କେଉଁ ଚାହୁଁ ଚାହୁଁ ଜୀବନ ଚାଲି ଯାଉଛି ତ କେଉଁଠି ଅଭାବର ରାଜୁତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ସହାନୁଭୂତି ସଂପନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢଉଥିବା ଦେଖାଯାଏ। ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କ ସହ ଅନେକ ବଲିଉଡ ତାରକା ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏହି କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ନିଜ ନିଜ ଅନୁସାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଏ। କେହି କେହି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦାନ ଦେଉଥିବାବେଳେ କିଏ ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡର ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ କାରଖାନା ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି।

କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ଜାଣି ରଖିବା ଦରକାର ଯେ କରୋନା ରୋଗୀ ବ୍ୟତୀତ ଦୁନିଆରେ ଅନ୍ୟମାନେ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଗୁରୁତର ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୟନୀୟ  ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ବିବେକ ଓବରୋଇ କର୍କଟ ଭଳି ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ହାତ ବଢଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବିବେକ ଓବରୋଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁତ ସକ୍ରିୟ ହେବା ସହିତ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ଜଡିତ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କର୍କଟ ରୋଗ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ୩୦୦୦ ଅଭାବୀ ପିଲାଙ୍କୁ ସେ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେବେ। ଏହା ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ୩ ମାସରେ ସେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପିଲାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ବିବେକ ଓବରୋଇ ତାଙ୍କ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଏକ ଲମ୍ବା ଭିଡିଓ ବାର୍ତ୍ତା ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ସେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏହି ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ବିବେକ ଓବରୋଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ କର୍କଟ ସଂଗ୍ରାମୀମାନଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୧୦୦୦ ଟଙ୍କାରେ ଏକ ମାସର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ। ସେ କର୍କଟ ରୋଗୀ ସହାୟତା ସଂଘ (ସିପିଏଏ) ସହିତ ମିଶି ଏହି କାମ କରୁଛନ୍ତି।

ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, କର୍କଟ ରୋଗୀ ସହାୟତା ସଂଘ (ସିପିଏଏ) ଗତ ୫୨ ବର୍ଷ ଧରି କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଆସୁଛି ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟତୀତ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ସର୍ବଦା ଚିନ୍ତା କରୁଛି। ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସେହି ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବା, ଯେଉଁମାନେ କର୍କଟ ରୋଗରୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇବାକୁ ଅସମର୍ଥ। ସିପିଏଏ ଫୁଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର ସହାୟତାରେ ହଜାର ହଜାର ରୋଗୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଉପକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆମେ ଆଗାମୀ ୩ ମାସ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନୀୟର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାରେ ନିୟୋଜିତ। କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏକାକୀ ଏହା କରିପାରିବୁ ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆପଣ ସହଯୋଗ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଛୁ। ଆପଣଙ୍କ ଏକ ଛୋଟ ସମର୍ଥନ ଜଣେ ରୋଗୀକୁ ପୂରା ଏକ ମାସର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇପାରେ।

କରୋନାର ଏହି ସଂକଟ କାଳରେ କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏତେ ଚିନ୍ତା କରି ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗକୁ ଆସୁଥିବାରୁ ବିବେକ ଓବରୋଇଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଉଛି। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି ବିବେକ ଓବରୋଇ ୨.୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଶିଶୁଙ୍କୁ କର୍କଟ ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ବିବେକ ଓବରୋଇ ୨୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବାଲ୍ ଅନୈତିକ କାମରୁ ରକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଆଜି ବିଦେଶରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି।

You might also like