କାଲି ଥିଲେ କନ୍‌ଷ୍ଟେବଲ, ଆଜି ହେଲେ IAS

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କାଲି ଅଫିସର ସବୁ ବରିଷ୍ଠ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସେ ସାଲ୍ୟୁଟ ମାରୁଥିଲେ। ହେଲେ ଆଉ ତାଙ୍କୁ ସାଲ୍ୟୁଟ ମାରିବାକୁ ପଡ଼ିବନି। ବରଂ ଅନ୍ୟମାନେ ତାଙ୍କୁ ସାଲ୍ୟୁଟ ମାରିବେ। ଆମ ଏଠି ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଜଣେ କନଷ୍ଟେବଲଙ୍କ କଥା କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। କାରଣ ସେ ଏବେ କନଷ୍ଟେବଲରୁ ଆଇଏଏସ।

ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷା-୨୦୧୯ର ରେଜଲ୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ପାଇଁ ବିଶେଷ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। କାରଣ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଜଣେ କନେଷ୍ଟବଳ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି କନେଷ୍ଟବଲ ଜଣକ ୬୪୫ ରାଙ୍କ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସେତିକି ନୁହେଁ, ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସରେ କାମ କରୁଥିବା ୨ ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଝିଅ ମଧ୍ୟ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ପିସିଆର ୟୁନିଟିରେ ନିଯୁକ୍ତି ଥିଲେ କନେଷ୍ଟବଲ ଫିରୋଜ ଆଲମ୍‌। ସେ ୬୪୫ ରାଙ୍କ ପାଇ ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି।

ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଦ୍ୱାରକା ଡିସିପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନିଯୁକ୍ତ ASI ଙ୍କ ଝିଅ ବିଶାଖା ଯାଦବ ୬ଷ୍ଠ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ପୋଲିସ କର୍ମୀଙ୍କ ଝି ୩୩ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ସୂଚନାଥାଉ କି, ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷା-୨୦୧୯ରେ ୮୨୯ ଜଣଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି।

ସେହିପରି ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗରେ କାମ କରୁଥିବା ସୁଖଦେବ ସିଂହଙ୍କ ଝିଅ ନବନୀତ ମାନ୍‌ ୩୩ ରାଙ୍କ ହାସଲ କରି ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ପାଇ ଗୌରବ ଆଣି ଦେଇଛନ୍ତି।

ସିପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନିଯୁକ୍ତ ASI ଙ୍କ ଝିଅ ବିଶାଖା  ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ମଥୁରାରେ ରୁହନ୍ତି। ସେ ଦିଲ୍ଲୀ କଲେଜ ଅଫ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ବିଟେକ କରିବା ପରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ୨ ବର୍ଷ ଚାକିରି କରିଥିଲେ। ପରେ ସେ  ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ। ତୃତୀୟ ଥରରେ ସେ ଏହି ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି।

 

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଗାଁ ଭିତରେ ଅଳିଆ ଫିଙ୍ଗିଥିବାରୁ କରନ୍‌ ଜୋହରଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିବାକୁ କହିଲେ ଗୋଆ ସରକାର

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଲେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି-ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଟିକା ମିଳିବ, କେହି ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିବେନି

ଜୁଲାଇ ସୁଦ୍ଧା ୧୦କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିପାରିବ କରୋନା ଟିକା

କୁକୁର ବନ୍ଧା ଚେନ୍‌ରେ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଗଳା ଚିପି ହତ୍ୟା କଲେ ସ୍ୱାମୀ, ୨ ମାସ ତଳେ ହୋଇଥିଲା ଲଭ୍‌ ମ୍ୟାରେଜ୍

‘ମୁଁ ଦୁଷ୍କର୍ମର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି, ମୋତେ ମାରି ଦିଆଯାଇ ଥାନ୍ତା’

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କୁ କରୋନା

ବିହାର ଇଲେକ୍ସନ ପ୍ରଚାର; କାହାକୁ ଜଙ୍ଗଲ୍ ରାଜ୍‌ର ଯୁବରାଜ କହିଲେ ମୋଦି ?

କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି ଭୂତାଣୁ !

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ କଟକଣା ବଢ଼ିଲା

ନିକିତା ତୋମାର ମର୍ଡର କେଶ୍‌କୁ ନେଇ ରାଜନୀତି କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ

ଭୁଲ୍‌ ପାଇଁ ଟ୍ୱିଟରକୁ ଲିଖିତ ଉତ୍ତର ମାଗିଲା ସଂଯୁକ୍ତ ସଂସଦୀୟ କମିଟି

ଏନଡିଏ ଯାହା କହେ, ତାହା କରେ-ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

You might also like