ଏଇଠି ଗଚ୍ଛିତ ଅଛି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସୁନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢ଼ୁଛି ସୁନା ଦର।  ସୁନା ଦର ବୃଦ୍ଧି ଇତି ମଧ୍ୟରେ ରେକର୍ଡ କଲାଣି। ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନାର ଦାମ ଏବେ  ୫୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ରହିଛି । ରୂପା ଦର ମଧ୍ୟ ଆଶାତୀତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

୨୦୨୦ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ୩୩, ୫୮୦ ଥିଲା। ଆଜି ଏହାର ଦର ୨ ଗୁଣା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଏବେ ୬୭, ୫୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଦିୱାଲି ବେଳକୁ ରୂପା ଦର ୭୫ ହଜାରରେ ପହଞ୍ଚିଥିବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆକଳନ କରି କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରାୟତଃ ସୁନାର ଦାମ ହ୍ରାସ ପାଇନଥାଏ । ତେଣୁ ସୁନା କିଣିଲେ କିଛି କ୍ଷତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକେ ଦର ଯେତେ ବୃଦ୍ଧି ହେଲଷ ବି  ନିଜ ସଂପତ୍ତିକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ସୁନା କିଣିଥାନ୍ତି। ତେବେ ଜାଣନ୍ତି, କେଉଁ ଦେଶରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସୁନା ଅଛି ? ଆଉ କେତେ ଅଧିକ ଅଛି ?

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଆମେରିକା ପାଖରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସୁନା ରହିଛି। ୱାର୍ଲଡ ଗୋଲ୍‌ଡ କାଉନ୍‌ସିଲ୍‌ (WGC) ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସୁନାର ଭଣ୍ଡାର ଆମେରିକା ପାଖରେ ଅଛି। କେତେ ସୁନା ଜାଣନ୍ତି ? ଆମେରିକା ପାଖରେ ରହଛି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସୁନା ୮୧୩୩.୫୩ ଟନ୍‌ ସୁନା ରହିଛି।

ସେହପରି ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେଳ ରହିଛି ଜର୍ମାନୀ। ଜର୍ମାନୀ ପାଖରେ ରହିଛି ୩, ୩୬୪.୧୮ ଟନ୍‌ ସୁନାର ଭଣ୍ଡାର। ଆଉ ଏକ ସୁନା ଭଣ୍ଡାର ରହିଛି ଇଟାଲି ପାଖରେ। ସର୍ବାଧିକ ସୁନା ଥିବା ଦେଶର ତାଲିକାରେ ଇଟାଲିର ସ୍ଥାନ ତୃତୀୟରେ ରହିଛି। ଇଟାଲି ପାଖରେ ରହିଛି ୨୪୫୧.୮୬ ଟନ୍‌ ସୁନା।

୪ର୍ଥ ତାଲିକାରେ ରହିଛି ଫ୍ରାନ୍ସ। ଫ୍ରାନ୍ସ ପାଖରେ ରହିଛି ୨୪୩୬.୦୨ ଟନ୍‌ ସୁନା।  ୱାର୍ଲଡ୍‌ ଗୋଲ୍‌ଡ କାଉନ୍‌ସିଲ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୫ମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଋଷ୍‌। ଋଷର ସୁନା ଭଣ୍ଡାରରେ ଗଚ୍ଛିତ ରହିଛି ୨୨୧୯.୧୭ ଟନ୍‌ ସୁନା।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ବେଡ୍‌ ତଳେ ମୃତଦେହ ଲୁଚାଇଥିଲେ ପତ୍ନୀ, ଗନ୍ଧ ବାହାରିବାରୁ…

‘ନେତା କୈସା ହୋ.. ବାଇଡେନ ଜୈସା ହୋ’-ଏମିତି ଚାଲିଛି ଆମେରିକାରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର

ନେପାଳ ପର୍ବତାରୋହୀଙ୍କ ପରଲୋକ; ୧୦ ଥର ମାଉଣ୍ଟ ଏଭରେଷ୍ଟ ଚଢି ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ

ଭଲ୍ୟୁଣ୍ଟାରୀ ରିଟାୟାରମେଣ୍ଟ ନେଲେ ବିହାର ଡିଜିପି ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପାଣ୍ଡେ, ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

ଚାଇନା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ନିନ୍ଦା କଲେ ଦଣ୍ଡ ୧୮ ବର୍ଷ ଜେଲ

୨୦୧୫ରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ବିଦେଶ ଗସ୍ତରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ୫୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା

ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ତାଲିକାରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଲା ଆଳୁ, ପିଆଜ, ଡାଲି

କେବେଠୁ ହେବ ୟୁଜି ଓ ପିଜି କ୍ଲାସ? ଜାଣନ୍ତୁ…

ସବୁଜିମାରେ ହସିବ ମରୁଭୂମି; ୭ ଘଣ୍ଟାରେ ହୋଇପାରିବ ଚାଷ ଉପଯୋଗୀ

୨୮ରୁ ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ

ଦୀପିକାଙ୍କୁ କଙ୍ଗନାଙ୍କ କଟ୍ଟାକ୍ଷ: ‘ମାଲ୍ ହେ କ୍ୟା’

ବିରାଟ୍ କୋହଲିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି

You might also like