ଏହି ହସ୍ପିଟାଲରେ ଉଭୟ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଏବଂ ଏଲୋପାଥିକ ଔଷଧରେ ସୁସ୍ଥ ହେଉଛନ୍ତି କରୋନା ରୋଗୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଯୋଗ ଗୁରୁ ରାମଦେବଙ୍କ ଏଲୋପାଥି ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଆୟୁର୍ବେଦ (AIIA) ର ମୁଖ୍ୟ ଭିନ୍ନ ମତ ଉଠେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ହସ୍ପିଟାଲରେ ଉଭୟ ଔଷଧ ପ୍ରଣାଳୀ ପ୍ରୟୋଗ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ଅତି କମରେ ୬୦୦ କୋଭିଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସଫଳତା ପୂର୍ବକୁ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଛି। ପ୍ରୋ. ତନୁଜା ନେସାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆୟୁର୍ବେଦ, ଏଲୋପାଥି ଏବଂ ଆଧୁନିକ ନିଦାନ କୌଶଳର ଏକ ସମନ୍ୱିତ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏହାକୁ ସମ୍ଭବ କରିଛି।

ସାମାନ୍ୟରୁ ମଧ୍ୟମ ଲକ୍ଷଣ ବିଶିଷ୍ଟ ରୋଗୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଥିବା କୋଭିଡ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ‘ଦିଲ୍ଲୀ କରୋନା’ ଆପ୍ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୪୭ ଟି ଅମ୍ଳଜାନ ଶଯ୍ୟା ଅଛି, ଏସବୁ ଖାଲି ଅଛି।

ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୭ରେ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଆୟୁର୍ବେଦ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ଘାଟିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଗବେଷଣା ପାଇଁ ୨୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ରେଫରାଲ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍, ୨୫ଟି ବିଶେଷ ବିଭାଗ ସହିତ ୧୨ ଟି କ୍ଲିନିକ୍ ଏବଂ ଆଠଟି ଆନ୍ତ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଅଛି।

ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଫାର୍ମାକୋଲୋଜିରେ ଏମ୍‌ଡି ପ୍ରୋ. ନେସାରୀ ପିଟିଆଇକୁ କହିଛନ୍ତି, “୯୪ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଶୁଦ୍ଧ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳରେ ଭାରତୀୟ ଚିକିତ୍ସା ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରିଷଦର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ଏଲୋପାଥି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ହେଉଛି ଆମର ସଫଳତାର କାରଣ… ଆମେ ଏକ ସାମଗ୍ରିକ ଏବଂ ଏକୀକୃତ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛୁ।”

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସମୟରେ ୬୦୦ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ଜଣଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ଭଲ କଥା ହେଉଛି ଆୟୁର୍ବେଦ ଏବଂ ଏଲୋପାଥି ଉଭୟ ବ୍ୟବସ୍ଥ୍ୟା ଏଠାରେ ଉପଲବ୍ଧ। ସେ ଆୟୁର୍ବେଦିକ କିମ୍ବା ଏଲୋପାଥିକ୍ ହେଉ, ଚିକିତ୍ସା ଲାବୋରେଟୋରୀରେ କରାଯାଇଥିବା ପରୀକ୍ଷଣ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥାଏ। ‘

ପ୍ରଫେସର ନେସରୀଙ୍କ କହିବା କଥା, “ଆମେ ଅନ୍ଧ ଭାବରେ କୌଣସି ଔଷଧ ଦେଉ ନାହୁଁ। ଆମେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାମଲା ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଥାଉ। ଏହା ଏକ ଆଧୁନିକ ଡାକ୍ତରଖାନା। ଆମର ପାଥୋଲୋଜି ଏବଂ ରେଡିଓଲୋଜି ଲାବୋରେଟୋରୀ ଅଛି । ଆମେ ନିୟମିତଭାବେ ସିଟି ସ୍କାନ୍, CRP ଏବଂ ଡି-ଡିମର୍ ପରୀକ୍ଷା କରୁ।”

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆୟୁର୍ବେଦ ଏବଂ ଆଲୋପାଥିର ଡାକ୍ତରମାନେ ମିଳିତଭାବେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି କେଉଁ ରୋଗୀ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଚିକିତ୍ସା ନେବା ଆବଶ୍ୟକ। ସାମାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଭୟ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଏବଂ ଏଲୋପାଥିକ ଔଷଧ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆମେ ଅମ୍ଳଜାନ ଚିକିତ୍ସା ସହିତ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଚିକିତ୍ସା ଦେଇଥାଉ। ଯଦି ରୋଗୀର ଅବସ୍ଥା ସୁଧୁରି ନ ଥାଏ, ତେବେ ଆମେ ଏଲୋପାଥିର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇଥାଉ, ଯେଉଁଥିରେ ଆଇସିଏମ୍‌ଆର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଷ୍ଟେରଏଡ୍‌ ଇତ୍ୟାଦି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ।

ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ୪୦ ଟି ଆୟୁର୍ବେଦ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଏଲୋପାଥିକ୍ ଡାକ୍ତର ଅଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଆଇସିୟୁ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ AIIMS ଏବଂ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସୁପର ସ୍ପେସିଆଲିଟି ହସ୍ପିଟାଲର ଡାକ୍ତରମାନେ ଅନଲାଇନ୍ ପରାମର୍ଶ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି।

You might also like