ଟିକସ ନଠକିଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାର ସମୟରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଟିକସଦାତା ଟିକସ ଦେବାପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲଗାତାର ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ନିଆରା ପ୍ରୟାସ କରିଛନ୍ତି।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ଟିକସଦାତାମାନେ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଟିକସ ପୈଠ କରିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଏକ ନୂତନ ସ୍କିମ୍‌ ବିଷୟରେ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ସେମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସାଙ୍ଗରେ ଚା’ ପିଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ସ୍କୁଲ ନାମଲେଖାରେ ପ୍ରାଥମିକତା ମିଳିବ। ଆଉ ବଜେଟ୍‌ରେ ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ସ୍କିମ୍‌ ଘୋଷଣା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ସଚ୍ଚୋଟତାକୁ ମିଳିବ ଏସବୁ ସମ୍ମାନ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଚା ପିଆର ସୁଯୋଗ, ପିଲାମାନଙ୍କ ସ୍କୁଲ ଆଡମିଶନ୍‌ରେ ପ୍ରାଥମିକତା, ବିମାନବନ୍ଦରରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର, ବିମାନବନ୍ଦରରେ ବିନା କୌଣସି ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଭିଆଇପି ସୁବିଧା, ଟୋଲ ପ୍ଲାଜାରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଲେନ୍‌ ଆଦି ସୁବିଧା ମିଳିବ।

ଲାଗୁ ହେବ ଏସବୁ ସର୍ତ୍ତ

ଏଥିପାଇଁ ସେହିସବୁ ଟିକସଦାତା ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହେବେ ଯେଉଁମାନେ ନିୟମିତ ଟିକସ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଲ କରୁଥିବେ। ଯେଉଁମାନେ ଆୟକର ବିଭାଗକୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ଜୋରିମାନା ଦେଇନଥିବେ କିମ୍ବା ଯାହାଙ୍କ ଉପରେ କେବେ ବି ଆୟକର ଚଢ଼ଉ ହୋଇନଥିବ।

ସରକାରଙ୍କୁ କ’ଣ ଫାଇଦା

ଏହି ସ୍କିମ୍‌ ଆସିବା ଫଳରେ ଟିକସ ଚୋରି ବନ୍ଦ ହେବ। ଏଥିରେ ଆର୍ଥିକ ଫାଇଦା ଦିଆଯାଉନଥିବାରୁ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବି ବୋଝ ପଡ଼ିବାର ନାହିଁ। ଏହାଫଳରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସଚ୍ଚୋଟତାର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମିଳିପାରିବ। ଯଦିଓ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଥିଲା, ୨୦୦୪ରେ ଏହା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଗତ ବର୍ଷଠାରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ ବୋର୍ଡ(ସିବିଡିଟି) ପୁଣିଥରେ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରି ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରିବାର ପ୍ରୟାସ କରୁଛି।

ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଏପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା

ଜାପାନରେ ସଚ୍ଚୋଟ ଟିକସଦାତାଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହ ଫଟୋ ଉଠାଇବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥାଏ। ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଭିଆଇପି ସୁବିଧା ମିଳିଥାଏ। ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ସେଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ପାକିସ୍ତାନ ଆକାଶ ମାର୍ଗରେ ଉଡ଼ିବନି ମୋଦିଙ୍କ ବିମାନ

ଦିଲ୍ଲୀରେ ମୋଦି-ମମତାଙ୍କ ସାକ୍ଷାତକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

ଛାତ୍ରଙ୍କ କମାଲ୍‌: ସହରବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ତିଆରି କଲେ ତିନି ଚକିଆ ଇ-ଗାଡି ‘ଦେଶ୍‌ଲା’

ବ୍ୟାନ୍‌ ହେଲା ଇ-ସିଗାରେଟ୍

ଯମୁନା ବ୍ରିଜର ଶୀର୍ଷକୁ ଚଢିଗଲେ ଯୁବକ, ଓହ୍ଲାଇବା ପାଇଁ ରଖିଲେ ଏମିତି ସର୍ତ୍ତ

ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଯଶୋଦାବେନ୍‌ଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ଦୌଡ଼ିଲେ ମମତା

ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଲା ଇସ୍ରୋ

ବାସ୍ତବ ରୂପ ନେବ ଇସ୍ରୋର ମାନବ ମହାକାଶ ଅଭିଯାନ; ଇସ୍ରୋ-ଡିଆରଡିଓ ମଧ୍ୟରେ ଏମ୍‌ଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ

ମନି ଲଣ୍ତରିଂ ମାମଲାରେ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ହାଜତକୁ ଗଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଡିକେ ଶିବକୁମାର

ପିଓକେ ଭାରତର ଅଙ୍ଗ; ଦିନେ ଏହାକୁ ଭାରତରେ ମିଶାଇବୁ; ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ

ଇପିଏଫ୍ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର; ବଢ଼ିଲା ସୁଧହାର

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ରାଲିରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ; ୨୪ ମୃତ

You might also like