ଟିକସ ନଠକିଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାର ସମୟରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଟିକସଦାତା ଟିକସ ଦେବାପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲଗାତାର ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ନିଆରା ପ୍ରୟାସ କରିଛନ୍ତି।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ଟିକସଦାତାମାନେ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଟିକସ ପୈଠ କରିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଏକ ନୂତନ ସ୍କିମ୍‌ ବିଷୟରେ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ସେମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସାଙ୍ଗରେ ଚା’ ପିଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ସ୍କୁଲ ନାମଲେଖାରେ ପ୍ରାଥମିକତା ମିଳିବ। ଆଉ ବଜେଟ୍‌ରେ ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ସ୍କିମ୍‌ ଘୋଷଣା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ସଚ୍ଚୋଟତାକୁ ମିଳିବ ଏସବୁ ସମ୍ମାନ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଚା ପିଆର ସୁଯୋଗ, ପିଲାମାନଙ୍କ ସ୍କୁଲ ଆଡମିଶନ୍‌ରେ ପ୍ରାଥମିକତା, ବିମାନବନ୍ଦରରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର, ବିମାନବନ୍ଦରରେ ବିନା କୌଣସି ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଭିଆଇପି ସୁବିଧା, ଟୋଲ ପ୍ଲାଜାରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଲେନ୍‌ ଆଦି ସୁବିଧା ମିଳିବ।

ଲାଗୁ ହେବ ଏସବୁ ସର୍ତ୍ତ

ଏଥିପାଇଁ ସେହିସବୁ ଟିକସଦାତା ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହେବେ ଯେଉଁମାନେ ନିୟମିତ ଟିକସ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଲ କରୁଥିବେ। ଯେଉଁମାନେ ଆୟକର ବିଭାଗକୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ଜୋରିମାନା ଦେଇନଥିବେ କିମ୍ବା ଯାହାଙ୍କ ଉପରେ କେବେ ବି ଆୟକର ଚଢ଼ଉ ହୋଇନଥିବ।

ସରକାରଙ୍କୁ କ’ଣ ଫାଇଦା

ଏହି ସ୍କିମ୍‌ ଆସିବା ଫଳରେ ଟିକସ ଚୋରି ବନ୍ଦ ହେବ। ଏଥିରେ ଆର୍ଥିକ ଫାଇଦା ଦିଆଯାଉନଥିବାରୁ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବି ବୋଝ ପଡ଼ିବାର ନାହିଁ। ଏହାଫଳରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସଚ୍ଚୋଟତାର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମିଳିପାରିବ। ଯଦିଓ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଥିଲା, ୨୦୦୪ରେ ଏହା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଗତ ବର୍ଷଠାରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ ବୋର୍ଡ(ସିବିଡିଟି) ପୁଣିଥରେ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରି ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରିବାର ପ୍ରୟାସ କରୁଛି।

ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଏପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା

ଜାପାନରେ ସଚ୍ଚୋଟ ଟିକସଦାତାଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହ ଫଟୋ ଉଠାଇବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥାଏ। ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଭିଆଇପି ସୁବିଧା ମିଳିଥାଏ। ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ସେଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ମଶା କାମୁଡ଼ିଲା ବୋଲି ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଧୁମ ଛେଚିଲେ ସ୍ତ୍ରୀ

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଇସ୍ରୋ ଛାଡ଼ିବ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩

ରାଫେଲ୍‌ ମାମଲାର ରିଭ୍ୟୁ ପିଟିସନ୍‌ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟରେ ଖାରଜ: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଶ୍ୱସ୍ତ

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଦେଶର ହିରୋ କହିଲେ ମୁସାରଫ

ସତରେ କ’ଣ ଏହା ନର୍କର ପ୍ରବେଶ ପଥ ?

କୋର୍ଟ ଅବମାନନା ମାମଲା; ‘ଚୌକିଦାର ଚୌର ହୈ’ ପାଇଁ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ

ସାବରୀମାଲା ମାମଲା ଶୁଣାଣି କରିବେ ୭ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ

ଭୟଙ୍କର ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଚାଲିଗଲା ୭ ଜୀବନ

ଅଯୋଧ୍ୟା ବିବାଦ: ମୁସଲିମ୍‌ ପକ୍ଷ କହିଲେ ଜମି ନେବୁ ତ ସେଇଠି

ବିଜେପି, ଶିବସେନା କଳିକୁ ନେଇ ଏମିତି କହିଲେ ଅମିତ ଶାହ

୧୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଯୌତୁକ ଆଡେଇ ଦେଲେ, ନେଲେ ୧୧ ଟଙ୍କା

ଆଇସିଜେ ଛାଟ; କୁଳଭୂଷଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆର୍ମି ଆଇନ୍‌ ପରିବର୍ତ୍ତନ କଲା ପାକିସ୍ତାନ

You might also like