ଏଭଳି ସଂକଟ କାଳରେ ଅଦାଲତ ନିରବଦ୍ରଷ୍ଟା ସାଜିବ ନାହିଁ : ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ ଓ କରୋନା ମହାମାରୀ ପରିଚାଳନା ସହ ଜଡିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଟିକା ମୂଲ୍ୟ, ଟିକା ଉପଲବ୍ଧତା, ଅମ୍ଳଜାନ ସମେତ କେତେକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଜବାବ ମାଗିଥିଲେ। ତିନିଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୩୦ ଏପ୍ରିଲ ଶୁକ୍ରବାର ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ଏହାର ଶୁଣାଣି ହେବ। ଶୁକ୍ରବାର ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗର ଜବାବ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଇପାରିବ ବୋଲି କହିଛି।

କରୋନା ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଶୁଣାଣି କରି ଜଷ୍ଟିସ୍ ଡି.ୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଅନୁଭବ କରିବା ଯେ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ଉଚିତ, ସେତେବେଳେ ଆମେ ତାହା କରିବୁ। ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏସ୍ ରବିନ୍ଦ୍ର ଚାନ୍ଦ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପଚାରିଥିଲେ, ‘ଏହି ସଙ୍କଟକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ଜାତୀୟ ଯୋଜନା (କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଜାତୀୟ ଯୋଜନା) କ’ଣ? ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଟୀକାକରଣ ମୁଖ୍ୟ ବିକଳ୍ପ କି? ‘

ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ‘ଜାତୀୟ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଏହି କୋର୍ଟ ଏକ ନିରବ ଦର୍ଶକ ରହିପାରିବ ନାହିଁ। ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆମର ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବା। ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟର ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି।‘ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏହି ଶୁଣାଣିର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ଦମନ କରିବା କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ନୁହେଁ। ତାଙ୍କ ଆଞ୍ଚଳିକ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ କ’ଣ ଘଟୁଛି ସେ ବିଷୟରେ ତାଙ୍କୁ ଭଲଭାବେ ଜଣା ଅଛି। ତେବେ କେତେକ ଜାତୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଜାତୀୟ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ମୂକ ଦର୍ଶକ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଯଦି ଆଞ୍ଚଳିକ ସୀମା ହେତୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ, ତେବେ ଆମେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଜଷ୍ଟିସ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଭଟ ଟିକା ମୂଲ୍ୟ ନେଇ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଜଷ୍ଟିସ ଭଟ ପଚାରିଛନ୍ତି ଯେ ‘ବିଭିନ୍ନ ନିର୍ମାତା ବିଭିନ୍ନ ମୂଲ୍ୟ ସହିତ ଆସୁଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହା ବିଷୟରେ କ’ଣ କରୁଛନ୍ତି? ଜଜ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପେଟେଣ୍ଟ୍ ଆକ୍ଟର ଧାରା ୬ ଅନୁଯାୟୀ ଡ୍ରଗ୍ସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଆକ୍ଟର କ୍ଷମତା ଅଛି। ଏହା ମହାମାରୀ ଏବଂ ଜାତୀୟ ସଙ୍କଟ। ଏହା କ’ଣ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ନୁହେଁ ଏହି ଶକ୍ତିର ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ବୋଲି  ସେ ପଚାରିବା ସହ ତେବେ ଏହି ସମୟ କେବେ ଆସିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।’

ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅମ୍ଳଜାନର ସମୁଦାୟ ଉପଲବ୍ଧତା ବିଷୟରେ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅବଗତ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଜଷ୍ଟିସ୍ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ, ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ଆନୁମାନିକ ଆବଶ୍ୟକତା, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସ୍ଥଳରୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଆବଣ୍ଟନର ଆଧାର, ଗତିଶୀଳ ଭିତ୍ତିରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣ, କୋଭିଡ ବେଡ୍ସ, ରେମିଡିସଭିର, ଫାଭିଭିଭିର ସହିତ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଔଷଧର ଉପଯୁକ୍ତ ଉପଲବ୍ଧତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ। ଟୀକାକରଣ ଉପରେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇଟି ଟିକା କୋଭିସିଲ୍ଢ ଓ କୋଭାସ୍କିନ ଉପଲବ୍ଧ। ଏହି ଟିକା ପାଇଁ ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ଆବଶ୍ୟକତା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୂଚନା ଦେବା ଉଚିତ। କୋର୍ଟ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ଆଫିଡେଭିଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟିକା ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିବାର ଆଧାର ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେବା ଉଚିତ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରି ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟା ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ଏବଂ କୋଭିଡ୍-୧୯ ମହାମାରୀର ପରିଚାଳନା ଉପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅତି ସତର୍କତାର ସହ ପରିଚାଳନା କରୁଛୁ। ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଏହା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେରଳ କିମ୍ବା ତାମିଲନାଡୁ ଭଳି ରାଜ୍ୟରୁ ଅମ୍ଳଜାନ ପରିଚାଳନାରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ରିପୋର୍ଟ ରହିଛି। ଏସଜି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଜାତୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବଂ ଦେଶ ଏକତ୍ର ଛିଡା ହୋଇଛି। ଏହା ଆପ୍ କିମ୍ବା ବାମ ଦଳ କି ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦଳର ପ୍ରସଙ୍ଗ ନୁହେଁ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହାଇକୋର୍ଟ ହେଉ କିମ୍ବା ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ହେଉ କୌଣସି ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଦାଲତକୁ କେନ୍ଦ୍ର ବିରୋଧ କରିବ ନାହିଁ। ଆମେ କାହାର ଅଧିକାର ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁ ନାହୁଁ। ସାଧାରଣତ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ପାରସ୍ପରିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନାହିଁ। ଯଦି ଏପରି ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେବେ ଆମେ ଏହାକୁ ଦୂର କରୁଛୁ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘଣ୍ଟାର ସ୍ଥିତିକୁ ଆଧାର କରି ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଉଛି।

ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ଶୁକ୍ରବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଏକ ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିବା ଅନେକ ଲୋକ କୋଭିଡ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ। ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ କହିଛନ୍ତି, ‘ସହଯୋଗର ଭାବନା ​​ସହିତ ଆମେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା କରିବୁ। ଦୟାକରି କୌଣସି ଭେଦଭାବ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଅଭିଯୋଗ ଦ୍ୱାରା ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇବ ନାହିଁ। ସମାଧାନ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଆମେ ଏଠାରେ ଅଛୁ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ କୋର୍ଟ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

You might also like