ଚୀନକୁ ରାଜନାଥଙ୍କ ଚେତାବନୀ

ଭାରତ ଶାନ୍ତିର ପୂଜାରୀ ! କିନ୍ତୁ ଦେଶ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କଲେ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି, ଦୃଢ଼ ହସ୍ତରେ ଦମନ କରାଯିବ

 

  • ଚୀନକୁ ରାଜନାଥଙ୍କ ନାଲି ଆଖି, କହିଲେ ସୀମାରେ କମ୍ କରାଯିବନି ସୈନ୍ୟ ଦଳ
  • ଭାରତକୁ କବଜା କରିବାକୁ ଅପଚେଷ୍ଟା କଲେ, ଦେଶ କଡ଼ା ଜବାବ ଦେବ
  • ହାତ ବାନ୍ଧି ବସିନାହାନ୍ତି ଭାରତୀୟ ବୀର, ଦେଶର ମଥାନତ ହେବାକୁ ଦେବେନି

ଭାରତ :  ଚୀନକୁ  କଡ଼ା ଜବାବ ଦେଲେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ।  ଚୀନ୍ ସହ କୂଟନୈତିକ ଓ ସାମରିକ ସ୍ତରରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲେ ବି ତାହା ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇନାହିଁ । ବାରମ୍ବାର ଆଲୋଚନା ସତ୍ତ୍ୱେ ଲଦାଖ ବିବାଦ ନେଇ କୌଣସି ପ୍ରକାର ନିଷ୍କର୍ସ ବାହାରି ପାରି ନାହିଁ ।  ଏବେ ବି ସୀମାରେ  ଉତ୍ତଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥିତି ଲାଗିରହିଛି । ତେଣୁ ବାସ୍ତବ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାରେ ସୈନ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବାର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁନାହିଁ  । ତା’ଛଡ଼ା ସୀମାରେ ଭାରତ ପ୍ରତି ଯଦି କେହି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରେ ତାହାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି ଓ ଦୃଢ଼ ହସ୍ତରେ ଦମନ କରାଯିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସେ ଦୃଢ଼ୋକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ।

ଭାରତ ଶାନ୍ତିର ପୂଜାରୀ । ଆମ ଦେଶ କେବଳ ଶାନ୍ତି ଚାହେଁ  ଚୀନକୁ ଇଙ୍ଗିତ କରି ରାଜନାଥ କହିଛନ୍ତି, ଏପରି ଦେଶ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଭାରତର ଜମିକୁ କବଜା କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି । ହେଲେ ଭାରତୀୟ ସୂରବୀର ଯବାନମାନେ ଆତ୍ମବଳୀ ଦେଇ ଦେଶକୁ ରକ୍ଷାକରିବେ । ଦେଶ ଉପରକୁ ଆଖି ଉଠାଇଲେ ଅସ୍ତ୍ରର ଜବାବ ଅସ୍ତ୍ରରେ ଦେବେ ।  ସୀମାରେ ୫୦ ବର୍ଷ ପରେ ଗୁଳି ଚଳିଥିବା କଥା ବିଷୟରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବାରୁ ଏପରି ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜନାଥ ସିଂ । ‘ହଟ୍‌ଲାଇନ୍‌’ ଟେଲିଫୋନ୍‌ ଯୋଗେ ଚୀନ ସହ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କେଉଁ କେଉଁ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ ସେ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଏହି ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିବା କଥା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜନାଥ ସିଂ ।

 

 

ଅନ୍ୟପଟେ କୃଷି ଆଇନ୍ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ । କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ କିଛି ବିଜେପି ନେତା ଓ ମନ୍ତ୍ରୀ,  ନକ୍ସଲ ଏବଂ ଖଲିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ କହି ସମାଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି।  ଏପରି ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନାପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ । ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏଭଳି ନକ୍ସଲ ଓ ଖଲିସ୍ତାନୀ କହିବା ଆଦୌ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ  । ଏଥିସହ କୃଷି ଆଇନକୁ ନେଇ ସେ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଚାଷ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ନଥିବା ମଧ୍ୟ ସେ କହିଛନ୍ତି ।

You might also like