‘ନଭେମ୍ବର ଯାଏ ମାଗଣାରେ ମିଳିବ ଚାଉଳ/ଗହମ’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:କରୋନା ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆଜି ୬ଷ୍ଠଥର ପାଇଁ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ୱୋଧନ କରିଛନ୍ତି। କରୋନା ମୁକାବିଲା ସମନ୍ଧିତ ସୂଚନା ଦେଇ  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କହିଲେ- କରୋନା ସହ ଲଢେଇ କରି କରି ଆମେ ଅନଲକ୍‌-୨ରେ ପ୍ରବେଶ କଲୁଣି। ଏଥି ସହ ଆମେ ସର୍ଦ୍ଦି ମୌସୁମୀରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କଲୁଣି। ତେଣୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିଜ ସ୍ୱସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ ମୋଦି।

କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ତୁଳନା କରିଲେ ଆମର ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଛି ବୋଲି କହିପାରିବା। ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ହୋଇଥିବା ଲକ୍‌ଡାଉନ ଯୋଗୁ ଆମେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସମ୍ଭାଳି ପାରିଛେ।

ହେଲେ ଯେବେଠାରୁ ଦେଶରେ ଅନଲକ୍‌-୧ ହୋଇଛି, ସେବେଠାରୁ ସଚେତନତାର ଅଭାବ ଦେଖା ଦେଇଛି। ପ୍ରଥମେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରଖିବା, ୨୦ ସେକେଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାତ ଧଇବା ସବୁଥିରେ ଆମେ ସତର୍କ ଥିଲେ। ହେଲେ ଏବେ ଆମ ପାଖରେ ସେତିକି ସଚେତନତା ନାହିଁ। ଏହା ଏବେ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ଆମକୁ ଏବେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସଚେତନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ। 

ବିଶେଷକରି କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ ମୋଦି।

ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କହିଥିଲେ,  ଲକ୍‌ଡାଉନ ସମୟରେ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା ରହିଛି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗରିବଙ୍କ ଘରେ ଯେପରି ଚୁଲି ଜଳିବ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ରାଜ୍ୟ ସରକାର, ସୋସିଆଲ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ ସମସ୍ତେ ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

ଏଇ ଅବସରରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ମୋଦି ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଭେଟି ଦେଇଥିଲେ। ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ୱୋଧନ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଲେ- ବର୍ଷା ଋତୁରେ ପର୍ବପର୍ବାଣି ଆସୁଛି। ଖର୍ଚ୍ଚ ବି ବଢ଼ିବ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଅନ୍ନ ଯୋଜନା ନଭେମ୍ବର ଯାଏ ଚାଲିବ। ୮୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ନଭେମ୍ବର ଯାଏ ମାଗଣା ଚାଉଳ/ଗହମ ମିଳିବ।  ପରିବାରର ପ୍ରତି ମୁଣ୍ଡପିଛା ମାସକୁ ୫ କେଜି ଚାଉଳ କିମ୍ବା ଗହମ ମିଳିବ । ଏଥିସହିତ ପ୍ରତି ପରିବାରକୁ ଏକ କିଲ ଚଣାଡାଲି  ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଏଥିପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ୯୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ମୋଟ ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଅନ୍ନ ଯୋଜନା ପାଇଁ ୧.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ।

ଏଥସହିତ ମୋଦି ଚାଷୀ ଓ ଟିକସଦାତାକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇ କହିଥିଲେ, ଚାଷୀ ଓ ଟିକସଦାତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗରିବଙ୍କୁ ଅନ୍ନ ଦିଆଯାଇ ପାରୁଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୨୦ ହଜାର ଜନଧନ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ୩୧ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଯାଇଛି। ସରକାର ସର୍ବଦା ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି।

 

 

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚିଠି ବାଣ୍ଟିବା ପାଇଁ ଦୈନିକ ଚାଲୁଛନ୍ତି ୧୫ କିମି ରାସ୍ତା

ବିଜେପି ନେତା ଓ ପରିବାର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ପୁଲିସ୍‌ ହାତରେ ଲାଗିଲା ବଡ଼ ପ୍ରମାଣ

କରୋନା ସନ୍ଦେହରେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରୁ ଠେଲିଦେଲେ

ଚାଇନାକୁ ଦୃଢ଼ ଯବାବ ଦେଇଛି ଭାରତ

କେମିତି ବିକାଶକୁ ଗରିଫ କଲା ପୋଲିସ ? ପୁରା ଘଟଣା ଥିଲା ଏମିତି

୨୭୮ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ

ଦେଶରେ କରୋନା ରେକର୍ଡ; ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୫ ହଜାର ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ

ଫେସବୁକ୍,‌ ଟିକ୍‌‌ଟକ୍‌ ପରି ଆପ୍‌ ବ୍ୟବହାର ନ କରିବାକୁ ସେନାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ସାମୟିକ ଋଣ ଉପରେ ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ କଲା ଏସ୍‌ବିଆଇ

ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ବିକାଶ ଦୁବେ ଗିରଫ

ମୃତ୍ୟୁ ଭୟରେ ନ୍ୟୁଜ ଚାନେଲ୍‌ରେ ଆତ୍ମସର୍ମପଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ବିକାଶ ଦୁବେ

ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ଅପରାଧୀ ବିକାଶ ଦୁବେର ୨ ସହଯୋଗୀ ନିହତ

You might also like