ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ନିଷ୍ପତ୍ତି : ୧ ଲକ୍ଷ ପୋର୍ଟେବଲ୍ ଅମ୍ଳଜାନ କ୍ରୟ ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସଙ୍କଟକୁ ଦୂରକରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଦୀ ସରକାର ଆଉ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ପିଏମ କେୟାର ଫଣ୍ଡରୁ ଏକ ଲକ୍ଷ ପୋର୍ଟେବଲ୍ ଅମ୍ଳଜାନ କନସେଣ୍ଟରେଟର କ୍ରୟକୁ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ପଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କ୍ରୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ କରି ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ରାଜ୍ୟମାନକୁ ଅମ୍ଳଜାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ।

ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) କହିଛି ଯେ ଏହା ୫୦୦ ଅମ୍ଳଜାନ କାରଖାନା ସ୍ଥାପନ କରିବ। ଏଥିପାଇଁ ପିଏମ କେୟାର ଫଣ୍ଡରୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଛି।

ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ରେମେଡିସିଭିର ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ହେତୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହୋଇଛି। ୫୦୦ଟି ଅମ୍ଳଜାନ କାରଖାନା ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶର ଟିୟର -୨ ସହରରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବର ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ ହେତୁ କରୋନା ରୋଗୀମାନେ ସଂଷର୍ଷ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ଟ୍ରେନ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ମାମଲା ହେତୁ ଅଭାବ ପଡୁଛି। ବାୟୁସେନା ମଧ୍ୟ ଏହାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ଅମ୍ଳଜାନ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।

ସେହିପରି ବୁଧବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ  ଋଷ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଫିସିଆଲ୍ ଟ୍ୱିଟର ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ କରୋନା ବ୍ୟତୀତ ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢେଇରେ ସମର୍ଥନ କରିଥିବାରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ବିଶେଷକରି ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ସ୍ପୁଟନିକ୍-ଭି ଟିକା ସଂପର୍କରେ ଉଭୟ ଦେଶର ସହଯୋଗ ମାନବିକତାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି ଟିକାକରଣର ନୂତନ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ହେବା ସହିତ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏକ ନୂତନ ଋଷିଆ ଟିକା ସ୍ପୁଟନିକ୍-ଭି ପାଇବାକୁ ଯାଉଛି। ଦେଶର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ସ୍ପୁଟନିକ୍-ଭି ମେ ୧ ରେ ପହଞ୍ଚିବ। ଏହି ସୂଚନା ଋଷର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବିନିଯୋଗ ପାଣ୍ଠି (ଆରଡିଆଏଫ୍) ର ମୁଖ୍ୟ କିରିଲ ଦିମିତ୍ରୀଭଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଦିଆଯାଇଛି। ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଟିକାକରଣରେ କେତେ ମାତ୍ରାରେ ଟିକା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ। ସରକାର ଏହି ଟିକାକୁ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ମେ ୧ରୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଦିମିତ୍ରିଭ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ମେ ୧ରେ ବିତରଣ କରାଯିବ। ଋଷର ଏହି ଯୋଗାଣ ଭାରତରେ କରୋନା ସହିତ ଲଢିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ସେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ବାର୍ଷିକ ୮୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଆରଡିଆଏଫ୍ ୫ ଟି ବଡ ଭାରତୀୟ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ ସହ ବୁଝାମଣା କରିଛି।

You might also like