ଗୁଗୁଲ୍‌ର ନୂଆ ନିୟମ; ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ପାଇଁ ପଡିବ ଟଙ୍କା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ବଡ ଖବର। ଗୁଗୁଲ୍ ଫଟୋରେ ଅସୀମିତ ମାଗଣା କ୍ଲାଉଡ୍ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ଜୁନ୍ ୧ ଅର୍ଥାତ ଆଜିଠାରୁ ଶେଷ ହେଉଛି। ଗୁଗୁଲ ଗତ ବର୍ଷ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ​​ଯେ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଫଟୋ ଡ୍ରାଇଭକୁ ମନିଟାଇଜିଂ କରୁଛି ଏବଂ କ୍ଲାଉଡ୍ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ସେବା ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଏକ ନାମମାତ୍ର ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରିବ। ଆଜିଠାରୁ ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ଅନେକ ଉପଭୋକ୍ତା ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓଗୁଡିକର ଆକ୍ସେସ୍ ହରାଇ ପାରନ୍ତି ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ଗୁଗୁଲ୍ ଫଟୋରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ଷ୍ଟୋର୍ ହୋ‍ଇ ରହୁଥିଲା।

Source : News 18

ତେବେ ଯେଉଁ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଗୁଗୁଲ୍ ଫଟୋରେ ୧୫ ଜିବିରୁ କମ୍ ମିଡିଆ କଣ୍ଟେଣ୍ଟ୍ ଷ୍ଟୋର୍ କରିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଚିନ୍ତିତ ନ ହୋଇ ଆରାମରେ ବସିପାରିବେ। ଯେଉଁ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ୧୫ ଜିବିରୁ ଅଧିକ ମିଡିଆ କଣ୍ଟେଣ୍ଟ୍ ଷ୍ଟୋର୍ କରିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କର ତଥ୍ୟ ହରାଇବାକୁ ନେ‍ଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଗୁଗୁଲ୍ ଫଟୋରୁ ସେମାନଙ୍କର ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ଗୁଗୁଲ୍ ଫଟୋଜ୍ ୬ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୨୮ ମଇ ୨୦୧୫ରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ଏକ ଫଟୋ ସେୟାର୍ ଏବଂ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ସେବା ଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଏହା ସମସ୍ତ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣା ରଖାଯାଇଥିଲା, ଅର୍ଥାତ୍ ଏଥିରେ ଉଚ୍ଚମାନର ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାର ସୁବିଧା ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ମାସରୁ, ଗୁଗୁଲ ଏହାର ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ୧୫ ଜିବି କ୍ଲାଉଡ୍ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ମାଗଣା ଦେବ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ସମସ୍ତ ଗୁଗୁଲ୍ ଉତ୍ପାଦ ପାଇଁ ସମାନ ସ୍ଥାନ ପାଇବେ। କିନ୍ତୁ ଗୁଗୁଲରେ ୧୫ ଜିବିରୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଗୁଗୁଲର Google One(ଗୁଗୁଲ୍ ୱାନ୍‌)ର ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରିବାକୁ ପଡିବ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଥିବା ଯୋଜନାଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିନେବା।

ଗୁଗୁଲର Google One ର ସବ୍‌ସ୍କ୍ରିପ୍‌ସନ୍ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ୧୦୦ ଜିବି ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ ୧୪୯୯ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଏହାକୁ ମାସିକିଆ ଆଧାରରେ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ୧୪୯ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ ସ୍ଥିର କରିଛି। ଯଦି ଆପଣ ଅଧିକ ତଥ୍ୟ ଷ୍ଟୋର୍ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ୨୦୦GBର ଏକ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ରହିବ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ବାର୍ଷିକ ୨୧୯୯ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ମାସିକ ୧୨୯ ଟଙ୍କା ଦେୟକୁ ବାଛିପାରିବେ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୁଗୁଲ ୨TBର ବାର୍ଷିକ ଯୋଜନା ପାଇଁ ୭୫୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ମାସିକ ୭୪୯ ଟଙ୍କା ସବ୍‌ସ୍କ୍ରିପ୍‌ସନ୍ ଅଫର ରଖିଛି। ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ୧୦TB-୩୨୪୯ ଟଙ୍କା, ୨୦TB-୬୫୦୦ ଟଙ୍କା, ୩୦TB-୯୭୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ।

You might also like