ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ ପବନ ଜହ୍ଲାଦ

ନିର୍ଭୟା ରାକ୍ଷସଙ୍କୁ ଫାଶୀରେ ଝୁଲାଇବା ପରେ ଭୁଲିଗଲେ କି ସରକାର ?

ମିରଟ : ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ ଜହ୍ଲାଦ ପବନ। ନରରାକ୍ଷସଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦେବା ପରେ ଲୋକେ ବି ଭୁଲିଗଲେ ସରକାର ବି ଭୁଲିଗଲେ। ୪ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଖୁଣ୍ଟରେ ଝୁଲାଇ ନିର୍ଭୟାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେଇଥିବା ମିରଟର ପବନ ଜହ୍ଳାଦ ଏବେ ଆର୍ଥିକ ଅନଟନ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି। ସ୍ୱଳ୍ପ ରୋଜଗାରର ୯ ପ୍ରାଣୀ କୁଟୁମ୍ବ ଚଳାଇବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ମୁସ୍କିଲ ହୋଇଯାଇଛି। ପିଲାଙ୍କ ମୁହଁରେ ଦାନା ଦେବାକୁ ଗଳି ଗଳି ବୁଲି ପୋଷାକ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି, ତଥାପି ଅପୋଷା ରହୁଛି ପେଟ।

୫୭ ବର୍ଷିୟ ପବନ ମିରଟ ହାପୁଡ଼ ରୋଡ଼ ସ୍ଥିତ କାଶୀରାମ ଆବାସିସ କଲୋନୀରେ ପତ୍ନୀ ସମେତ ପାଞ୍ଚ ଝିଅ ଓ ପୁଅଙ୍କୁ ନେଇ ରୁହନ୍ତି। ୨୦୧୭ରୁ ସେ ୟୁପି ଉପକାରାଗାର ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ମାସକୁ ପାରିଶ୍ରମିକ ରୂପେ ମିଳେ ମାତ୍ର ସାତ ହଜାର ଟଙ୍କା। ଏ ମହଙ୍ଗା ଯୁଗରେ ସେତିକିରେ ପରିବାର ଚଳାଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼ୁଛି। ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ  ପୱନଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଘରେ ଘରେ କିଛି ରୋଜଗାର କରନ୍ତି। ପୱନ ନିଜେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗାଁରୁ ଗାଁକୁ ଯାଇ ପୋଷାକ ହକ୍ ତିଆରି କରନ୍ତି । ବଡ ପୁଅ ଏକ ଛୋଟ କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରୁଛି । ଆଉ ସବୁ ଛୁଆମାନେ ବାକି ପିଲାମାନେ ପାଠ ପଢ଼ୁଛନ୍ତି। ତଥାପି ସମସ୍ତଙ୍କ ପେ ।  ଟଙ୍କା ବଢାଇବା ପାଇଁ ପବନ ଜହ୍ଲାଦ ଜେଲ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବହୁବାର ପତ୍ର ଲେଖି ସାରିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ମାସ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଯାଇ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ ଭେଟି ଗୁହାରୀ ଜଣାଇବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପବନଙ୍କ ପରିବାର ପୀଢ଼ି ପରେ ପୀଢ଼ି ଏହି କାମ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ପୱନଙ୍କ ଜେଜେବାପା ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସିଂ ଫାଶୀ ଦେଉଥିଲେ। ସେ ୧୯୮୯ରେ ପୁଅ କାଲୁ ଜଲ୍ଲାର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲେ। କାଲୁ ୬୦ ରୁ ଅଧିକ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ କାଲୁଙ୍କ ପୁଅ ମମ୍ମୁ ଏବଂ ପରେ ପବନ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କଲେ। ପବନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାରିଜଣ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ହ୍ୟାଙ୍ଗମ୍ୟାନ୍ ପୱନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ତିନି ହଜାର ଟଙ୍କା, ତା’ପରେ ପାଞ୍ଚ ହଜାର ଟଙ୍କା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଢ଼େ ସାତ ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳୁଛି, ଯାହାକି ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୁଦ୍ରେକୁ ଶଙ୍ଖେ ପରି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଗତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ରେ ପବନ ଚାରି ନିର୍ଭୟା ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀର ତିହାର ଜେଲରେ ଫାଶୀ ଦେଇଥିଲେ। ପାରିଶ୍ରମିକ ହିସାବରେ ଜେଲ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ୬୦ହଜାର ଟଙ୍କା (ଫାଶୀ ପିଛା ୧୫ ହଜାର) ପାଇଥିଲେ। ପବନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ,  ନିର୍ଭୟା ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଖୁଣ୍ଟରେ ଝୁଲାଇବାର ପରେ ଚାରିଆଡ଼େ ତାଙ୍କର ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା। ସମସ୍ତ ଲୋକ ତାଙ୍କର ସାକ୍ଷାତକାର ନେଇଥିଲେ। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ କରାଯାଇ, ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଗଲା। ହେଲେ ଏବେ ସେ ଘଟଣା ଧୀରେ ଧୀରେ ଲୋକଙ୍କ ମନରୁ ଲିଭିବାକୁ ବସିଲାଣି।

You might also like