ସୀମାରେ ନେପାଳ ପୋଲିସର ଗୁଳିବର୍ଷା; ଜଣେ ଭାରତୀୟ ମୃତ; ୫ ଗୁରୁତର

ନେପାଳ: ପୁଣି ସୀମାନ୍ତରେ ନେପାଳ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ମନୋଭାବ ଦେଖାଇଛି। ଭାରତ-ନେପାଳ ସୀମାନ୍ତ  ସୀତାମଢ଼ୀରେ ନେପାଳ ପୋଲିସ ଗୁଳିବର୍ଷା କରୁଛି। ସୀତାମଢ଼ୀର ସୋନବରସା ବର୍ଡରରେ ଥିବା ଜାନକୀନଗର ଗାଁରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ନେପାଳ ପୋଲିସ ଗୁଳିରେ ୫ ଭାରତୀୟ ଗୁରୁତର ହୋଇଛି ।  ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ହଁ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଗତ କିଛି ଦିନ ହେଲା ଭାରତ ଓ ନେପାଳ ମଧ୍ୟରେ ସୀମାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି। ନେପାଳ ତାର ଏକ ମ୍ୟାପରେ ଭାରତର କିଛି ଅଂଶକୁ ନିଜର ବୋଲି ଦର୍ଶାଇବା ପରେ ଏହି ବିବାଦ ତେଜିଥିଲା।  ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଲାଗି ରହିଥିବା ଚାପା ଉତ୍ତେଜନା ଆଜି ବିସ୍ଫୋରକ ରୂପ ନେଇଛି।

ଆଜି ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ଦୁଇଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଅଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।  ଏହି ଘଟଣା ପରେ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଅନେକ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଯାଇଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଥାଉକି, ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ନକ୍ସାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି। ଏନେଇ ଭାରତ କହିଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଯୋଗୁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅବିଶ୍ୱାସ ଦେଖାଦେଇଛି। ବୁଝାମଣା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ନେପାଳ ପ୍ରଥମେ ଭାରତକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏ ସମସ୍ତ ଘଟଣା ନେପାଳର ନୂଆ ନକ୍ସାକୁ ନେଇ ଘଟୁଛି। ନୂଆ ନକ୍ସାରେ ନେପାଳ ଭାରତର ମୋଟ ୩୯୫ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟରକୁ ନିଜର ଜାଗା ଭାବେ ଦର୍ଶାଇଛି। ସେଥିରେ ଲିମ୍ପିୟାଧୁରା, ଲିପୁଲେଖ , କାଲାପାନି, ଗୁଞ୍ଜୀ, ନାଭି ଓ କାଟି ଗାଁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ନେପାଳ ତା’ର ନକ୍ସାରେ ୬୦ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର କାଲାପାନିକୁ ନିଜର ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଛି। ସେହିଭଳି ୩୯୫ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଲିମ୍ପିଆଦୁରା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛି। ନେପାଳର କ୍ୟାବନେଟ୍‌ର ଏକ ବୈଠକରେ ଏହି ନକ୍ସାକୁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭେଙ୍କୟା ନାଇଡୁ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଏମିତି ରିପୋର୍ଟ ଦେଲା ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସର ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ଡ୍ରଗ୍ସ କାରବାର ତଦନ୍ତର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ; NCB

ଆଉ ଜଣେ ଅଭିନେତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା !

କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଦିଲ୍ଲୀ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

୫୪ ସିଟ୍ ପାଇଁ ଉପନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କଲେ ଇସି

୩୦ ବର୍ଷ ସେବା ଯୋଗାଇବା ପରେ ସତ୍ତା ହରାଇବ INS Viraat

ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ଜିଭ କାଟି ଦେଇଥିଲେ, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଆଖି ବୁଜିଲେ ପୀଡିତା

କୃଷି ବିଲ୍‌ ବିରୋଧକୁ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା, କହିଲେ ‘ଚାଷୀ ଯାହାକୁ ପୂଜା କରନ୍ତି, ସେଥିରେ ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲ !’

କରୋନା ପରେ ଚୀନ୍‌ରେ ବୁବୋନିକ ପ୍ଲେଗ ଆତଙ୍କ, ଜରୁରୀ ସ୍ଥିତି ଲାଗୁ କଲା ପ୍ରଶାସନ

ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତ୍‌ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା; ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ଓ ଭିସେରା ରିପୋର୍ଟ ସିବିଆଇକୁ ଦେଲା ଏମ୍ସ

ଚୀନକୁ ଚେକ୍ ଦେବା ପାଇଁ LACରେ ଜଗିଛି ’ନିର୍ଭୟ’

You might also like