ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନର ଏଫଆଇଆର୍ ନକଲି ଓ ଦୁର୍ବଳ

ଇସଲାମାବାଦ: ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନ ନେଉଥିବା କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ ମିଛ ବା ଲୋକ ଦେଖାଣିଆ। କାରଣ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନ ଯେଉଁ ଏଫଆଇଆର୍ ଦାଖଲ କରିଛି ତାହା ନକଲି ଏବଂ ଏତେ ଦୁର୍ବଳ ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ଠୋସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବାର ସମ୍ବାବନା ନାହିଁ।

ଟେରର ଫଣ୍ଡିଙ୍ଗ ଏବଂ ମନି ଲଣ୍ଡ୍ରିଂ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ଫାଇନାନସିଆଲ୍ ଆକ୍ସନ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ(ଏଫଏଟିଏଫ) ପାକିସ୍ତାନକୁ ଗତ ବର୍ଷ ‘ଗ୍ରେ’ ଲିଷ୍ଟରେ ସାମିଲ କରିଥିଲା। ଚଳିତ ଥର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ନକଲେ ବ୍ଲାକ ଲିଷ୍ଟ ବା କଳା ତାଲିକା ଭୁକ୍ତ କରିବ ବୋଲି ଜାନୁଆରୀରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏଫଏଟିଏଫ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା। ଏବେ ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ସୁଦ୍ଧା ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନର ହିସାବ ମାଗିଛି ଏଫଏଟିଏଫ। କାରଣ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏଫଟିଏଫର ବୈଠକ ବସିବ। ଏହି ବୈଠକରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ କଳା ତାଲିକା ଭୁକ୍ତ କରାଯିବ କି ନାହିଁ, ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ଯଦି ପାକିସ୍ତାନ କଳା ତାଲିକା ଭୁକ୍ତ ହୋଇଯାଏ, ତା’ହେଲେ ବିଦେଶରେ ଏବଂ ନିଜ ଦେଶରେ ନାନା ଆର୍ଥିକ ମାମଲାରେ ଫସିଯିବ।

ଏବେ ପାକିସ୍ତାନ ଏଫଏଟିଏଫକୁ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ସେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ। କିନ୍ତୁ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନ ଦାୟର କରିଥିବା ଏଫଆଇଆର୍ ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମ୍।

ଖବର ସରବରାହ ସଂସ୍ଥା ଏଏନଆଇର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ୧ ଜୁଲାଇରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଲଶ୍କର-ଏ-ତୋଇବା ବିରୋଧରେ ଜମି ବିବାଦକୁ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ମାମଲା ଦାୟର କରିଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ କେବଳ ସଂଗଠନର ନାମ ରହିଛି ହେଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଅସଲରେ ଏହି ବିବାଦିତ ଜମିର ମାଲିକ ହେଉଛନ୍ତି ଆତଙ୍କବାଦୀ ହାଫିଜ୍ ସୟିଦ୍, ଅବଦୁଲ୍ଲ ଗଫର, ଅମିକ ହମଜା ଏବଂ ମଲିକ ଜଫର ଇକବାଲ୍। ଏଥିସହ ଏଫଆଇଆରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଦାଓ୍ୱତ-ବଲ୍-ଇରଶାଦର ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯାହାକି ଜାମାତ୍-ଉଦ୍-ଦାୱାର ପୁରୁଣା ନାମ। ଅନ୍ୟପଟେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାହିଁକି କୁହାଯାଉଛି  ଓ ତାଙ୍କର ଅପରାଧ କଣ, ସେ ବାବଦରେ ମଧ୍ୟ ଏଫଆଇଆରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇନାହିଁ।

ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଏହି ଏଫଆଇଆର ଜରିଆରେ ଦେଖାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ନେଣଦେଣ ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଅସଲରେ ଦାୟର ହୋଇଥିବା ଏଫଆଇଆର ବୁହତ ଦୁର୍ବଳ। ଏହାକୁ ଆଧାର କରି କୋର୍ଟ କେବେ ବି ଆତଙ୍କବାଦୀ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ନାହିଁ। ଏମିତିକି ଏଫଆଇଆର ଅନୁଯାୟୀ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସେମିତି କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଯାହା ପାକିସ୍ତାନର ଅସଲ ମୁଖା ଖୋଲି ଦେଇଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

୨୦୧୯ରେ ୨୦୫୦ ଥର ଅସ୍ତ୍ରବିରତୀ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କଲାଣି ପାକିସ୍ତାନ; ଗଲାଣି ୨୧ ଜୀବନ

ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ ମିଛ ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି ଭାରତ ସରକାର; ଶରଦ ପାୱାର୍

ଆନ୍ଧ୍ର ଡଙ୍ଗାବୁଡ଼ିରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୨ ଛୁଇଁଲା; ଆହୁରି ବଢ଼ିପାରେ

ଭାରତ ସହ ଯୁଦ୍ଧ ହେଲେ ପାକିସ୍ତାନ ହାରିବ: ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍

ଚଳନ୍ତା ଗାଡ଼ିରେ ଏମିତି ଟାୟାର ବଦଳାଇଲେ ଯୁବକ, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ପୂଜା ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭେଟି

ଓସାମା ବିନ୍ ଲାଡେନ୍‌ ପୁଅ ହମଜା ବିନ୍ ଲାଡେନ ନିହତ

ନୂଆ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଓ ଉପକରଣ ଲାଗି ୪୦ ହଜାର କୋଟି ଦାବି କଲା ବାୟୁସେନା

ସନ୍ଧାନୀ କୁକୁର ‘ଡଚ୍‌’କୁ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ଡ୍ରୋନ୍‌ ଆକ୍ରମଣ

ଏମିତି ବି ଆସେ ମୃତ୍ୟୁ: ନାଗିନ୍‌ ଡ୍ୟାନ୍ସ କରୁଥିବା ବେଳେ ଉଡ଼ିଗଲା ପ୍ରାଣବାୟୁ

ଭାରତରେ ହେବ ଶପିଂ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ

You might also like